CNN Prima News mrtvice

mrtvice

Výpis příspěvků ke štítku „mrtvice“

Emotivní zpověď slavného zpěváka: Malý syn po mrtvici neovládá pravou stranu těla

Britský hudebník Myles Stephenson se těšil na roli otce jako snad jakýkoliv jiný muž. Radost z narození malého Shiloha ale vystřídal zármutek poté, co lékaři zjistili, že chlapec prodělal mozkovou mrtvici. Nemohou přitom určit, zda k ní došlo před narozením, během porodu či krátce po něm. Umělec na sociální síti promluvil o utrpení a trvalých následcích, které mozková příhoda jeho synovi způsobila.

Těžký život Turnerové: Manžel ji bil, bojovala s rakovinou a syn spáchal sebevraždu

Svým charakteristickým chraplavým hlasem dobyla americko-švýcarská zpěvačka Tina Turnerová světovou popmusic na dlouhých 60 let. Její osobní život byl však plný těžkostí. Během prvního manželství s Ikem Turnerem zažívala znásilňování a bití. Později také prodělala mrtvici a bojovala s rakovinou. Její druhý manžel jí daroval ledvinu. Rovněž se musela vyrovnat se ztrátou obou synů – jeden spáchal sebevraždu, druhý podlehl rakovině. Turnerová zemřela ve středu 24. května.

Léčba s pomocí AI v praxi: Než skončí CT mozku, lékař ví, jestli jde o mrtvici

Ještě před několika lety bychom si nic takového vůbec nedovedli představit. Dnes už je umělá inteligence samozřejmou součástí medicíny. A ačkoli jsme s vývojem nejmodernějších technologií v oblasti zdravotnictví teprve na začátku, už teď je velmi platným pomocníkem. Že se jedná o mrtvici, dokáže AI odhalit i v nejasných případech, a to dokonce dříve, než skončí povinné vyšetření.

Postrach desítek tisíců Čechů: Za mrtvici si často můžeme sami. Týká se i dětí

Mozková mrtvice v Česku každoročně postihne zhruba třicet tisíc lidí. Nemalá část na ni umírá, dalším zůstávají trvalé zdravotní následky, jiní mají štěstí a plně se zotaví. Smutnou pravdou ovšem je, že nezřídka kdy si za jedno z nejzávažnějších onemocnění můžeme sami. O zdraví mozku i celého těla neumíme pečovat. Přitom mozkové mrtvici se dá ve více než 80 procentech předejít.

Při mrtvici jde o minuty. Zachraňovat životy už i v ČR pomáhá umělá inteligence

Cévní mozková příhoda, lidově řečeno mrtvice, je jednou z nejčastějších příčin smrti na celém světě. Jen v Česku na ni každý den zemře v průměru 32 pacientů. Ročně pak postihne 30 000 lidí. Hlavním faktorem, který bez nadsázky určuje další bytí a nebytí postiženého člověka, je čas. Ten pomáhají šetřit nejen nové poznatky v oblasti medicíny, ale také pokrok, který přinášejí moderní technologie. Velký podíl na výrazném pokroku v oblasti léčby mrtvice má docent Ondřej Volný, který v pouhých 36 letech patří mezi špičky evropské neurologie. A který chce léčbu CMP ještě zrychlit a zefektivnit.

Arytmie, embolie i smrt. Vědci popsali znepokojivé důsledky covidu i dlouho po jeho prodělání

Nejen, že může život ohrozit samotná nemoc, nebezpečný je covid i po vyléčení. Tzv. dlouhý covid nebo také postcovidový syndrom může pro pacienty dokonce znamenat ohrožení na životě. Nejnovější studie americké zdravotní pojišťovny Elevance Health, publikovaná v odborném magazínu JAMA Health Forum, ukázala, že i vyléčeným mohou hrozit problémy se srdcem, cévami, plícemi, nebo dokonce smrt.

Oblíbenou herečku zachránili na poslední chvíli. Hadrbolcovou našli ochrnutou a s očima v sloup

Ještě minulý rok v létě, kdy slavila 85. narozeniny, hýřila Zdena Hadrbolcová až neuvěřitelnou vitalitou. Dnes je bohužel všechno jinak. Ve vážném stavu byla před Vánoci převezena do nemocnice a nebýt jejích přátel, kteří ji náhodou přišli navštívit, už tu možná nemusela být. Šlo totiž o minuty. Jak je na tom po zdravotní stránce herečka nyní?

Dokázali byste pomoci: Mozková mrtvice. Hlavní je zajistit rychlou pomoc

Patří bohužel k nejvíc zanedbávaným zdravotním příhodám, nad nimiž postižení i jejich okolí mávnou rukou. Jen upadl, řeknou si třeba. Jenže právě nečekaný a ničím nezapříčiněný pád jinak zdravého člověka, může být prvním znamením, že v jeho hlavě se právě odehrává drama rozhodující o jeho dalším bytí a nebytí. Řeč je o mozkové mrtvici, jejíž včasná diagnostika dokáže zázraky. Jak mozkovou příhodu včas poznat a zajistit nemocnému pomoc? Čtěte dál a budete to vědět.