CNN Prima News mrtvice

mrtvice

Výpis příspěvků ke štítku „mrtvice“

Dokázali byste pomoci: Mozková mrtvice. Hlavní je zajistit rychlou pomoc

1. prosince 2022 12:13

Patří bohužel k nejvíc zanedbávaným zdravotním příhodám, nad nimiž postižení i jejich okolí mávnou rukou. Jen upadl, řeknou si třeba. Jenže právě nečekaný a ničím nezapříčiněný pád jinak zdravého člověka, může být prvním znamením, že v jeho hlavě se právě odehrává drama rozhodující o jeho dalším bytí a nebytí. Řeč je o mozkové mrtvici, jejíž včasná diagnostika dokáže zázraky. Jak mozkovou příhodu včas poznat a zajistit nemocnému pomoc? Čtěte dál a budete to vědět.

Šok v přímém přenosu. Reportérka napůl oslepla a zadrhávala se, prodělala začátek mrtvice

7. září 2022 12:06

Julie Chinová, která pracuje pro televizní stanici KJRH v americké Tulse, zažila při sobotním vysílání šok. Během moderování za pomoci čtecího zařízení najednou oslepla na jedno oko, znecitlivěla jí paže a nakonec měla problém i mluvit. Vůbec netušila, co se děje. Kolegové jí zavolali záchranku, až v nemocnici se dozvěděla, že prodělala začátek mrtvice.

Meghan za návštěvu Texasu schytala tvrdou kritiku. Raději leť za nemocným tátou, píší lidé

27. května 2022 23:10

Na vévodkyni Meghan Markleovou se snesla vlna kritiky poté, co ve čtvrtek nečekaně navštívila pietní místo v texaském Uvalde, aby uctila památku 21 obětí střelby na základní škole. Lidé jí na sociálních sítích vytýkali, že se na tragické události chtěla jen zviditelnit. Podle některých by měla spíš navštívit svého otce v nemocnici, který před pár dny prodělal mrtvici.

Neumíš mluvit? Tak pa a už nikdy nevolej mi. Známý raper bojuje s mrtvicí po svém

15. května 2022 07:37

Na 15. května připadá Den boje proti mozkové mrtvici. S touto nebezpečnou zdravotní komplikací má zkušenost i známý český raper MC Gey. Mrtvice totiž postihla jeho dva blízké příbuzné, kteří mají těžké následky. Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně se ho proto rozhodlo oslovit a společně připravili píseň Koutek, která na nebezpečí cévní mozkové příhody upozorňuje.

Zaměňování slov i neporozumění obsahu řeči. Odborníci popsali, co prožívá Willis s afázií

13. dubna 2022 10:21

Poté, co americký herec Bruce Willis ukončil svou kariéru kvůli onemocnění zvané afázie, se nejen jeho fanoušci začali více zajímat o to, v čem tato nemoc spočívá. Afázie vzniká poškozením center mozku podílejících se na porozumění a tvorbě řeči. Člověk přichází o řeč, která pro něj do té doby byla samozřejmostí. Co přesně lidé, kteří afázií trpí, prožívají a jaká je její léčba? CNN Prima NEWS oslovila neurologa Adama Tesaře a klinickou logopedku Zuzanu Konůpkovou.

Co je afázie, kterou trpí Willis? Možná ani nechápe, co se po něm chce, říká logopedka

1. dubna 2022 14:48

Americký herec Bruce Willis trpí afázií. Tato informace společně s tím, že končí kariéru zaskočila především fanoušky akčních filmů. Co to však je afázie a jak se projevuje? S čím se bude Willis v dalším životě potýkat? Nejen na tyto otázky odpovídá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední česká logopedka Ilona Kejklíčková.