reklama

Nezaměstnanost může vzrůst o stovky tisíc lidí, řekla ministryně Maláčová v Partii

Úřady práce jsou na růst nezaměstnanosti připraveny, tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by se také mělo začít diskutovat o navýšení podpory v nezaměstnanosti, uvedla to v pořadu Partie na CNN Prima NEWS. Odhady růstu nezaměstnanosti v kontextu koronavirové krize se točí okolo sedmi až deseti procent, dodala.

reklama

Podmínkou podle Maláčové ale bude, aby se žadatelé o podporu v nezaměstnanosti snažili získat nové zaměstnání, tedy například jejich rekvalifikace. „Musíme začít diskutovat o navýšení podpory v nezaměstnanosti, ale jen pro ty, kteří se snaží znovu najít práci,“ uvedla Maláčová. Návrh na zvýšení podpory v nezaměstnanosti se podle ní bude vyvíjet podle konkrétních čísel nezaměstnanosti.

„Lidé si nejsou jisti, zda rekvalifikace má smysl, a podpora v nezaměstnanosti nemůže navyšovat minimální mzdu, to je nesmysl,“ oponovala ministryni první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová.

Podle Maláčové úřady práce fungují výborně, program Antivirus to podle ní podpořil, ale resort počítá s nárůstem nezaměstnanosti. „Připravujeme se na to, že nárůst zaměstnanosti může být o stovky tisíc lidí,“ řekla.

Obě političky debatovaly i o tom, jak úřady práce koronavirovou krizi zvládly. Zatímco ministryně Maláčová úřady, které spadají pod její resort, hájila s tím, že „situaci zvládly skvěle“, podle Richterové docházelo i k chybám. V souvislosti s vyplácením tzv. mimořádné okamžité pomoci uvedla i konkrétní případy.

K tématu

„Na mě se obrací lidé v zoufalých situacích. Mám připravené podklady paní, důchodkyně, která je v šoku. Žádala o mimořádnou okamžitou pomoc a prořekla se, že přežila poslední měsíc, protože jí půjčili přátelé. A úředníci kontrolovali ty lidi, kolik jí dali,“ řekla Richterová s narážkou na to, že zmíněnou dávku úřady poskytují na základě celkového zhodnocení individuální a příjmové, sociální a majetkové situace žadatele.

„Lidé, kteří nikdy nepotřebovali pomoc úřadu práce a teď přišla krize, jsou šokovaní, že ti, kteří jim pomohli, mohou dostávat nepříjemné telefonáty z úřadu práce,“ dodala Richterová.

Maláčová v Partii slíbila, že tento konkrétní případ prověří, ale dřívější podobné „historky“ se podle ní ukázaly jako nepravdivé.

Tagy: Jana Maláčová ČSSD Piráti CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové Olga Richterová

Další hlavní zprávy

Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Další články
reklama
reklama