reklama

Dostálová: Vouchery na dovolenou možná budou pokračovat i v příští sezóně

Lidé dostanou vouchery na lázeňské pobyty od 1. července, možná zpětně i od 1. června. Bude na to vyčleněna asi miliarda korun a vláda rozdá 250 až 300 tisíc poukázek. „Budeme s tím projektem dále pracovat,“ řekla v nedělní Partii Terezie Tománkové ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Mluvila také o tom, že by podpora dovolených mohla pokračovat i v příští sezóně. O cestovním ruchu s ní diskutoval Martin Kupka, místopředseda ODS.

reklama

Dostálová na dotaz, proč nakonec ustoupila od původního záměru plošné podpory domácích dovolených a zaměřila se jen na lázeňství, uvedla: „Sledovali jsme vývoj trhu, a původní voucher na deset tisíc bylo čtyři tisíce stát, tři tisíce zaměstnavatel a tři tisíce osoba, která voucher bude využívat. Zaměstnavatelé ale signalizovali vládě, že pro tento rok je to nepřijatelné, protože skutečně bojují o svoje přežití a není vůbec na pořadu dne, aby dávali tento bonus.“ Nicméně podle ministryně „zaměstnavatelé dávali najevo, že by se jim to líbilo do dalších let. To znamená, my samozřejmě tento voucher do budoucna budeme plánovat“.

Lázeňství je rodinné stříbro

„Lázním jsme pomohli v první řadě proto, že mají největší výpadek zahraniční klientely. Pomáháme tam, kde je to nutné. Mezi lázněmi jsme nechtěli dělat selekci, a tak lze pobytové vouchery použít plošně,“ řekla Klára Dostálová. „Lázeňství je opravdu rodinné stříbro a vnímám to jako výjimečný krok. Navíc se podobné podpory odehrávají v jiných mezích. Chceme, aby se lidé mohli plošně rozhodovat, aby jim zůstalo více peněz v peněženkách,“ poznamenal Martin Kupka.

Podle něho je také důležité, aby se co nejdříve otevřely hranice pro příjezd zahraničních turistů, zejména z Německa a ze Slovenska. „Bez zahraničních turistů se český cestovní ruch nezotaví,“ dodal Kupka a připomněl, že ODS předložila svůj návrh na podporu cestovního ruchu, skládající se z deseti opatření.

Největší problém bude mít Praha

Dostálová doplnila, že státní dovolenkové vouchery možná budou pokračovat i v příští turistické sezóně. Stát přispěje na pobyt a procedury 40 procent, nejvýše ale čtyři tisíce korun. Pobyt bude muset být nejméně na šest nocí. Projekt je zatím plánován do konce roku, uvažuje se o jeho prodloužení i přes jarní prázdniny. Krizový akční plán tuzemského cestovního ruchu, který schválila vláda, obsahuje 16 opatření pro obnovu tohoto odvětví. Některá jsou plošná a platná i pro jiná odvětví (jako například programy COVID nebo kompenzační bonus pro živnostníky), jiná jsou cílená přímo na cestovní ruch. Ta by měla státní pokladnu vyjít zhruba na 6,7 miliardy korun.

„Věřím, že lázně jsou jen první krok. Za nás podnikatele ale říkám, že nelze stále jen čekat s otevřenou dlaní, ale je třeba přiložit také ruku k dílu,“ řekl Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu, který do debaty vstoupil přes telemost. Obrovský problém podle něho bude mít Praha, která je vstupní branou do České republiky. „Domácí klientela to nedokáže nahradit ani z padesáti procent. Problém bude mít také Ostrava, kvůli omezené byznysové turistice. Věříme, že se tím vláda bude zabývat a řadu našich návrhů už přijala,“ uzavřel Sivek.

Ministryně: Vystrčilova cesta na Tchaj-van nás poškodí

Aktéři diskuse se dotkli i vlivu plánované cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-van na příjezd čínských turistů do Česka. „Bojím se toho, aby mnoho českých podnikatelů kvůli těmto neuváženým krokům nebylo poškozeno. Ta cesta rozhodně nepřispěje českým ekonomickým zájmům,“ řekla Klára Dostálová. „Tchajvanské investice mají daleko větší přínos pro českou ekonomiku, než čínské,“ oponoval Kupka s tím, že Česko musí dělat svébytnou zahraniční politiku.

Tagy:
ODS ANO Partie Klára Dostálová Partie Terezie Tománkové Martin Kupka cestování

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama