PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Klára Dostálova, Martin Kupka - 14.6. v 11:00
Lidé dostanou vouchery na lázeňské pobyty od 1. července, možná zpětně i od 1. června. Bude na to vyčleněna asi miliarda korun a vláda rozdá 250 až 300 tisíc poukázek. „Budeme s tím projektem dále pracovat,“ řekla v nedělní Partii Terezie Tománkové ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Mluvila také o tom, že by podpora dovolených mohla pokračovat i v příští sezóně. O cestovním ruchu s ní diskutoval Martin Kupka, místopředseda ODS.
Dostálová na dotaz, proč nakonec ustoupila od původního záměru plošné podpory domácích dovolených a zaměřila se jen na lázeňství, uvedla: „Sledovali jsme vývoj trhu, a původní voucher na deset tisíc bylo čtyři tisíce stát, tři tisíce zaměstnavatel a tři tisíce osoba, která voucher bude využívat. Zaměstnavatelé ale signalizovali vládě, že pro tento rok je to nepřijatelné, protože skutečně bojují o svoje přežití a není vůbec na pořadu dne, aby dávali tento bonus.“ Nicméně podle ministryně „zaměstnavatelé dávali najevo, že by se jim to líbilo do dalších let. To znamená, my samozřejmě tento voucher do budoucna budeme plánovat“.
Lázeňství je rodinné stříbro
„Lázním jsme pomohli v první řadě proto, že mají největší výpadek zahraniční klientely. Pomáháme tam, kde je to nutné. Mezi lázněmi jsme nechtěli dělat selekci, a tak lze pobytové vouchery použít plošně,“ řekla Klára Dostálová. „Lázeňství je opravdu rodinné stříbro a vnímám to jako výjimečný krok. Navíc se podobné podpory odehrávají v jiných mezích. Chceme, aby se lidé mohli plošně rozhodovat, aby jim zůstalo více peněz v peněženkách,“ poznamenal Martin Kupka.
Podle něho je také důležité, aby se co nejdříve otevřely hranice pro příjezd zahraničních turistů, zejména z Německa a ze Slovenska. „Bez zahraničních turistů se český cestovní ruch nezotaví,“ dodal Kupka a připomněl, že ODS předložila svůj návrh na podporu cestovního ruchu, skládající se z deseti opatření.
Největší problém bude mít Praha
Dostálová doplnila, že státní dovolenkové vouchery možná budou pokračovat i v příští turistické sezóně. Stát přispěje na pobyt a procedury 40 procent, nejvýše ale čtyři tisíce korun. Pobyt bude muset být nejméně na šest nocí. Projekt je zatím plánován do konce roku, uvažuje se o jeho prodloužení i přes jarní prázdniny. Krizový akční plán tuzemského cestovního ruchu, který schválila vláda, obsahuje 16 opatření pro obnovu tohoto odvětví. Některá jsou plošná a platná i pro jiná odvětví (jako například programy COVID nebo kompenzační bonus pro živnostníky), jiná jsou cílená přímo na cestovní ruch. Ta by měla státní pokladnu vyjít zhruba na 6,7 miliardy korun.
„Věřím, že lázně jsou jen první krok. Za nás podnikatele ale říkám, že nelze stále jen čekat s otevřenou dlaní, ale je třeba přiložit také ruku k dílu,“ řekl Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu, který do debaty vstoupil přes telemost. Obrovský problém podle něho bude mít Praha, která je vstupní branou do České republiky. „Domácí klientela to nedokáže nahradit ani z padesáti procent. Problém bude mít také Ostrava, kvůli omezené byznysové turistice. Věříme, že se tím vláda bude zabývat a řadu našich návrhů už přijala,“ uzavřel Sivek.
Ministryně: Vystrčilova cesta na Tchaj-van nás poškodí
Aktéři diskuse se dotkli i vlivu plánované cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-van na příjezd čínských turistů do Česka. „Bojím se toho, aby mnoho českých podnikatelů kvůli těmto neuváženým krokům nebylo poškozeno. Ta cesta rozhodně nepřispěje českým ekonomickým zájmům,“ řekla Klára Dostálová. „Tchajvanské investice mají daleko větší přínos pro českou ekonomiku, než čínské,“ oponoval Kupka s tím, že Česko musí dělat svébytnou zahraniční politiku.