Detaily vraždy v Lanškrouně: Partnerku zabil sekáčkem. Bránila se 20 minut, řekl policii

Policie zveřejnila detaily pondělní vraždy ve městě Lanškroun v Pardubickém kraji. 65letý muž podle ní zaútočil sekáčkem na maso na svou spící partnerku. Žena se po probuzení podle kriminalistů zhruba dvacet minut bránila, nakonec ale boj o život prohrála. Pachatel se ještě téhož dne přišel sám udat na policii. Ženu prý zabil, protože se obával o její budoucnost.

K vraždě mělo dojít v pondělí kolem páté hodiny ráno v bytě ve městě Lanškroun. 65letý senior tam měl usmrtit svoji o 12 let mladší přítelkyni. K hrůznému činu ho údajně dovedlo to, že mu mohlo hrozit vězení za jinou trestnou činnost.

„Uzrála v něm myšlenka, že tu ženu, kterou měl prý jinak strašně rád, nemůže nechat skončit někde pod mostem, jak uváděl. Tak se rozhodl, že ji zabije a poté sám spáchá sebevraždu,“ řekl vedoucí oboru obecné kriminality Milan Šimek.

Partner si promýšlel i samotnou vraždu. Podle vyšetřovatelů chtěl vymyslet způsob, jak to udělat co nejvíc bezbolestně, což se ale zvrtlo. Přichystal si starý sekáček na maso a gumovou rukavici. Spící ženu poté napadl v posteli. První ranou ji ale probudil, zděšená žena na něj křičela, co to dělá, a snažila se utéct.

Dvacetiminutový souboj

„Ženu pak pronásledoval. Stále ji napadal sekáčkem. Ona se snažila dostat pryč z bytu vchodovými dveřmi, ale muž ji zatáhl zpátky. Zavražděná měla být v docela dobré fyzické kondici. Souboj podle podezřelého trval víc než 20 minut,“ popisoval Šimek detaily vyšetřování.

Sousedé kvůli neobvyklému hluku z bytu přivolali městskou policii. Když dorazila hlídka na místo, muž ji ubezpečil, že je vše v pořádku. Policisté zatím neuvedli, jestli v tu chvíli ještě žena za dveřmi bojovala o život, nebo už byla po smrti.

„Soused si stěžoval, že tam byl nějaký šramot. Prý jako by skučelo nějaké zvíře. Když strážníci zazvonili, pán se vymlouval na porouchaný zvonek a ubezpečil je, že je vše v pořádku. Tak odjeli,“ vysvětlil smutné okolnosti velitel lanškrounských strážníků Stanislav Popelář.

Mrtvolu ozdobil květinami a svíčkami

Partner se po činu vykoupal, převlékl a odešel na několik hodin do města. „Když se vrátil, vytvořil kolem jejího těla malý oltáříček. Dal na něj květiny a několik svíček,“ dodal Šimek.

Sebevraždu nakonec obviněný nespáchal, zato si sbalil do vězení několik tašek. V pět hodin odpoledne pak zavolal na linku 158 a sám se policistům udal. Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové čekají obviněného psychologická i psychiatrická vyšetření. Dodala, že je pravděpodobné, že muži bude za promyšlenou a trýznivou vraždu hrozit 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.