reklama

Na Česko se žene vydatný déšť, hrozí i povodně. Meteorologové zpřísnili výstrahu

Meteorologové zpřísnili výstrahu před povodněmi a nově varují i před vydatnými srážkami, které budou na jihozápadě Čech až do úterního večera. Déšť spolu s táním sněhu rozvodní především řeky v Pošumaví, někde mohou vystoupat až na 3. povodňový stupeň.

reklama

Výstraha před vydatným deštěm, kterou Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pondělí dopoledne, se týká oblasti kolem Klatov, Sušice, Vimperku, Prachatic a Českého Krumlova. Platí od 18 hodin až do úterních 22 hodin.

Během 24 hodin může napršet 20 až 50 mm, na návětří ojediněle i kolem 60 mm. Řidiči by za deště měli zpomalit a jet velmi opatrně. Doporučuje se také nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. „Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu,“ doplňuje ČHMÚ rizika.

I nebezpečí povodní se týká především jihozápadu Čech, ale také části Libereckého a Olomouckého kraje a oblasti kolem Králíků v pardubickém regionu. Pro Horažďovicko, Sušicko, Vimpersko a Prachaticko pak platí povodňová pohotovost. Varování před záplavami trvá až do středečních 8 hodin.

„Vydatné srážky a odtávání zbytků sněhu zvednou hladiny řek odvodňující centrální hřeben Šumavy. Vodní stavy by měly kulminovat v noci z úterý na středu nad 1. SPA, místy nad 2. SPA. Na Vydře, Křemelné a Otavě po Sušici hrozí mírné překročení 3. SPA,“ hodnotí meteorologové.

Voda se tak může v „oranžových“ lokalitách vylévat z břehů do okolní krajiny, zaplavovat silnice a při podmáčení půdy způsobit pád stromů. Lidé by se také měli vyvarovat koupání, plavání a jízdy lodí na nebezpečných tocích.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama