Na Ďáblickém hřbitově někdo zapálil nacistickému vrahovi K. H. Frankovi svíčku

Bývalý říšský ministr pro Protektorát Čechy a Morava Karl Hermann Frank patří k nejtemnějším postavám českých dějin. Své jméno pro historii spojil například se svou rolí ve vyhlazení obce Lidice, která byla srovnána se zemí 10. června 1942 jako odplata za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. I přesto se našel kdosi, kdo nacistickému zločinci na hřbitově v pražských Ďáblicích, kde je Frank anonymně pohřben, zapálil svíčku.

Na neoznačeném místě kdosi zapálil svíčku, nechal tam Frankovu fotografii a květinu. Hřbitov po upozornění televize CNN Prima NEWS předměty ihned odstranil. „Předměty byly umístěny v prostorách Národní kulturní památky, kde jsou masové hroby popravených nacistů. Fotografie byla umístěna skrytě a rozhodně si myslíme, že na tomto místě takové předměty nemají co dělat,“ uvedla mluvčí Správy pražských hřbitovů Oldřiška Dvořáčková.

Podle hřbitovní správy je to vůbec poprvé v historii, kdy na místo někdo položil upomínkové předměty uctívající nacistu K. H. Franka. „Vzhledem k tomu, že se tato část hřbitova nachází na odlehlejším místě, tak budeme uvažovat o nákupu kamerového systému do těchto prostorů,“ dodala mluvčí Správy pražských hřbitovů.

K předmětům, které mají masového vraha uctívat, se vyjádřil i pamětník Tomáš Radil, který přežil koncentrační tábor Osvětim: „Samozřejmě je to urážlivé a to, že to někdo dělá na takovém místě, to je vlastně nestydaté.“

V místech, kde byla květina, svíčka a fotografie, se mají nacházet masové hroby celé řady nacistů. „Tito lidé byli odsouzeni po válce jako váleční zločinci nebo kolaboranti. Sám K. H. Frank byl oběšen 22. května 1946 a jednalo se o jednu z posledních veřejných poprav v Praze,“ připomněl historik Petr Blažek.

Tagy: