CNN Prima News nacismus

nacismus

Výpis příspěvků ke štítku „nacismus“

Umělá inteligence Googlu má potíže s rasismem, ChatGPT blábolil a nikdo nevěděl proč

Na poli umělé inteligence se Google snaží dohnat konkurenci. Teď ji předběhl. Jenže způsobem, jakým nečekal. U svého nástroje Gemini musel pozastavit tvorbu obrázků, protože umělá inteligence byla rasistická. Vývojáři přitom chtěli úplný opak, aby se vyhýbala předsudkům. Přineslo to však historicky nepřesné ilustrace nacistických vojáků, zakladatelů USA nebo papeže. Google se ale může uklidňovat, že s problémy bojovala i konkurenční společnost OpenAI. Její ChatGPT začal vyprávět nesmysly a nikdo neví proč.

Mengele těsně unikl trestu. Odtajněné mise ukazují, proč nacistická zrůda zemřela na svobodě

Jeden z nejhorších nacistických zločinců, Josef Mengele, zemřel přesně před 45 lety. Autor hrozných lékařských experimentů, který v Osvětimi poslal zástupy lidí do plynové komory, nebyl nikdy za své zločiny potrestán. Izraelci ho však dlouho po válce málem dostali, a to nejméně dvakrát. Nedávno odtajněné příběhy jejich misí jsou jako nejnapínavější špionážní romány.

Odbojář Morávek překonává bondovky, říká střelecký expert Černý. Ukázal, jak nosil zbraně

Badatelé našli na pražském Starém Městě střelu, kterou gestapo vypálilo přesně před 82 lety na legendárního odbojáře Václava Morávka. Uvízla v zárubni dveří bytu v Karlově ulici, odkud se Morávek dokázal prostřílet přes přesilu nacistické tajné policie. Nález ve středu v Kriminalistickém ústavu představili badatelé Pavel Černý, Jaroslav Čvančara a Jiří Košař. Černý ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že Morávek měl u sebe obvykle velké množství zásobníků a ukázal, jak je nosil.

Historik: Palestinci úzce spolupracovali s Hitlerovým režimem, nenávist k Židům zůstává

Někdejší vůdce palestinských muslimů Amín al-Husajní (1897–1974) udržoval těsné spojenectví s německou třetí říší. „Pokud to vyjádřím v intencích norimberských zákonů, tak Amín al-Husajní se s vrcholnými představiteli nacismu shodoval na myšlence plošného vyhlazení židovské rasy,“ říká historik Jan B. Uhlíř, přední znalec dějin druhé světové války a také jediný soudní znalec na problematiku neonacismu v České republice. Vůdce Palestinců se osobně stýkal s Hitlerem, Himmlerem nebo Ribbentropem, minimálně jednou navštívil vyhlazovací koncentrační tábor a část války strávil v Berlíně. „Že dnešní antisemitismus obloukem navazuje i na tuto temnou historii palestinských dějin, je nesporné. Úkolem historika je na to upozorňovat,“ říká Jan B. Uhlíř.

Prezident Emil Hácha. Před 85 lety líbal lebku sv. Václava a záhy zemi vydal Hitlerovi

Třetí československý prezident Emil Hácha prožil první den ve funkci 1. prosince 1938. Právě před 85 lety poděkoval za své zvolení v pražské katedrále sv. Víta, kde nechal sloužit slavnostní Te Deum. Jeho předchůdci Masaryk a Beneš za své zvolení Bohu neděkovali, Hácha se ale na rozdíl od nich hlásil ke katolické víře. Zvolen byl za nešťastné mezinárodní situace a musel počítat i s tím, že se jednou pokoří před Hitlerem. „Hácha se prezidentem stát nechtěl, ale přijal tento úkol jako službu vlasti,“ říká pro CNN Prima NEWS českobudějovická historička Marie Ryantová.

Mírový plán pro Pásmo Gazy: Rozdělí se na zóny po vzoru Německa po pádu nacismu

Jaká budoucnost čeká Pásmo Gazy, až skončí válečný konflikt, je otázka, nad kterou v současné chvíli vedení židovského státu nemá čas ani chuť přemýšlet. Mocní američtí spojenci si ji ale pokládají stále častěji, píše web týdeníku Focus. Spojené státy už připouštějí, že si Izrael pravděpodobně ponechá bezpečnostní kontrolu nad Pásmem Gazy. Objevují se i nápady na rozdělení území na čtyři zóny a jednu z nich by spravovalo Německo.

Nacistické násilí se zrodilo před sto lety, když Adolf Hitler zosnoval pivní puč v Mnichově

Adolf Hitler třímal v ruce půllitr s pivem, významně se napil, načež ho rozmlátil o zem. Vzápětí vytáhl pistoli a držel v šachu představitele německé moci v Bavorsku. Tak započal pivní puč v mnichovské pivovarské hospodě Bürgerbräukeller. Trval ovšem jen od večera 8. listopadu do odpoledních hodin 9. listopadu 1923. „Přesto je to svým způsobem jedno z nejvýznamnějších výročí letošního roku,“ říká pro CNN Prima NEWS Historik Jan B. Uhlíř, odborník na dějiny druhé světové války.

PŘEHLEDNĚ: Židy do plynu či Mnichov 1972 aneb Nejodpornější projevy na propalestinských akcích

Zatímco některé propalestinské protesty v západních zemích lze označit za pokojné, na dalších akcích účastníci místo solidarity s civilisty v Gaze otevřeně či skrytě hovoří o nenávisti vůči Židům, nebo dokonce vyzývají k jejich likvidaci. Redakce CNN Prima NEWS vybrala nejhorší verbální i neverbální projevy, s nimiž se svědek propalestinských akcí na Západě mohl setkat.

Jako nacisté za druhé světové války. V Paříži někdo označuje domy Židů, místní mají strach

Francouzská policie vyšetřuje, kdo na několik domů na jihu Paříže nakreslil Davidovy hvězdy. Symbol, kterým nacisté v období druhé světové války označovali Židy, může podle prokuratury souviset s rasově či nábožensky motivovaným trestným činem, informovala v úterý agentura AFP. Podle francouzského ministra vnitra od vypuknutí bojů mezi Izraelem a Hamásem vzrostl počet antisemitských činů v zemi na více než osm stovek, policie vyslechla přes 400 podezřelých.

KOMENTÁŘ: Je rok 2023, nebo 1938? Hitler by byl na některé odpůrce Židů patřičně pyšný

Vrací se Evropa do doby, kdy bylo trendy čmárat Davidovu hvězdu na domy židovských spoluobčanů? Nebo kdy výčepní poslal do h*jzlu skupinku Židů? Incidenty, k nimž za poslední dny došlo v Česku, a především v některých západoevropských zemích, by pro nás měly být obrovským vykřičníkem. Pokud si Evropa rychle neuvědomí, že není rok 1938 a že nemusíme lézt Adolfu Hitlerovi do anální oblasti, spadneme do pořádného maléru. Veškeré projevy antisemitismu je třeba tvrdě odsoudit již v zárodku.