CNN Prima News nacismus

nacismus

Výpis příspěvků ke štítku „nacismus“

Klika u dveří, která pamatuje atentát na esesáka aneb Ve stopách zapomenutých hrdinů z Brna

V pevné víře v konečné vítězství padl hrdinskou smrtí můj vroucně milovaný manžel... Takto oznámila úmrtí 38letého brněnského esesáka Augusta Gölzera jeho manželka Elisabeth. V nemocnici dodýchal 8. února 1945, o den dříve na něho čtyřikrát vystřelil dnes téměř zapomenutý odbojář Vladimír Blažka. Atentát někdy historici připodobňují k vražednému útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Nepovedl se ani jeden z nich. Heydrich i Gölzer střelbu přežili a smrt nastala až v nemocnici,“ porovnává události historik Jan B. Uhlíř, přední odborník na dějiny protektorátu.

Hajlování a bílý prášek jako svastika. Sympatizuje gang mladíků z Moravy s nacismem?

Skupina nezletilých násilníků z okolí Uherského Hradiště může sympatizovat s nacismem. Vyplývá to z fotografií, kde údajní členové gangu hajlují, na fotce je k vidění také jakýsi bílý prášek, který je vytvarován do tvaru svastiky, známého symbolu nacistického hnutí. Takové jednání může být trestné, skupina se podle svědectví místních navíc dopouští brutálního násilí, informuje web Aktuálně.cz.

Hřib: Udělejte coming out a řekněte, že jste nácek. Měl jsem přítelkyni černošku, namítl Turek

Europoslanec Filip Turek (za Motoristy sobě) by měl učinit coming out a přiznat, že je nácek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Podle Turka je však Hřib naprosto vedle. „Měl jsem přítelkyni černošku. Jsem pak rasista?“ opáčil. Hádka obou politiků ve studiu následovala v reakci na video Zdeňka Hřiba, na kterém s narážkou na Filipa Turka symbolicky seká hajlující umělou ruku.

Pryč z nacistického pekla! Z Osvětimi se povedlo utéct 144 lidem, nejslavnější byli dva Slováci

Před 80 roky sovětská armáda osvobodila vyhlazovací tábor Osvětim. V obávané „továrně na smrt“ zahynulo téměř 1,5 milionu lidí, našli se však i vězni, jimž se z děsivého pekla povedlo utéct. Zpětně víme o 144 úspěšných uprchlících, dalších 327 bylo při svém pokusu chyceno a o 331 nejsou žádné informace. K osvětimským útěkům patří spousta pozoruhodných příběhů.

Hajlování, provokace, či náhoda? Musk se hájí, že pravici zdvíhali i Obama či Taylor Swiftová

Elon Musk, nejbohatší muž planety a významný podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa, zaujal při inauguraci svým pozdravem, který připomněl ten nacistický. Jeho zdvižená pravice vyvolala řadu emocí. On sám ji však bagatelizuje a snaží se ukázat, že podobná gesta v minulosti předvedli i jiní – konkrétně demokratičtí – politici v čele s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou. A stejně tak třeba pěvecká hvězda Taylor Swiftová. Kauzu pro CNN Prima NEWS okomentoval bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.

Poprask kvůli gestu Muska krátce po inauguraci. „Vážně tam hajloval?“ řeší lidé na internetu

O poprask se jen pár hodin po inauguraci Donalda Trumpa postaral jeho blízký spolupracovník Elon Musk. Ten si po děkovné řeči k příznivcům v hale Capital One Arena položil dlaň na srdce a napřáhl ruku směrem k nim. Rychlost a poloha gesta však nápadně připomínaly zvednutou pravici, jež byla jedním z poznávacích znaků německého nacismu, píší někteří uživatelé na sociálních sítích.

Zemřela Kubíková-Bullock, přeživší dítě z Lidic. U muzea jsem nejdřív jen plakala, vzpomínala

Na konci prosince zemřela ve věku 87 let Eva Kubíková-Bullock, jež byla jedním z přeživších lidických dětí. Žila v Kanadě, Lidice opakovaně navštěvovala, informoval ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík na webu. Ze 105 lidických dětí němečtí nacisté 88 zavraždili. Po druhé světové válce se jich do Lidic vrátilo 17. Nyní jich žije šest.

KVÍZ: Churchill by oslavil 150 let. Co víte o politickém velikánovi a jak znáte jeho citáty?

Od narození Winstona Churchilla uplynulo 150 let. Dvojnásobný britský premiér a držitel Nobelovy ceny za literaturu je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století. Respekt si získal zejména vrozeným politickým instinktem, neúnavným bojem proti nacismu a komunismu i legendárními výroky, které lidé citují či parafrázují dodnes. Kolik toho o Churchillovi vlastně víte? Vyzkoušejte si speciální výroční kvíz od CNN Prima NEWS.

Zastřelený horník, Den znárodnění i mladistvé živly v ulicích aneb 28. říjen v dobovém tisku

Protektorátní policie a gestapo zatkly při pražské demonstraci z 28. října 1939 zhruba 400 protestujících. Stejné množství demonstrantů bylo zadrženo i 28. října 1989, pouta však nasazovala Veřejná bezpečnost a StB. Jak se slavil či neslavil 28. říjen v roce 1918, 1939, 1948, 1952, 1968, 1969, 1988 a 1989? Nahlédli jsme do dobového tisku.

REPORTÁŽ: Neofašisti, proruští motorkáři, srpy, kříže i vlajky EU aneb Bizarní slovenské oslavy

Slovensko křižoval proruský motorkářský gang Brat za Brata, který prodává trička se státním znakem Ruské federace a netají se úzkou spoluprací s ruskou ambasádou. I to byla součást oslav 80. výročí Slovenského národního povstání (SNP), které u východních sousedů trvaly dva měsíce a skončily poslední říjnový víkend (povstalecká Banská Bystrica padla 27. října 1944). K bizarnímu průběhu přispěli kromě motorkářů hlavně někdejší poslanci extremistické strany Mariana Kotleby, kteří SNP uctili z pozice ministrů či tajemníků v kabinetu Roberta Fica. „Na Slovensku na celé čáře zvítězil oportunismus. Pro Kotlebovu stranu přitom klerofašistické válečné Slovensko představovalo vzor, na který s hrdostí navazovala,“ říká historik Jan B. Uhlíř, jenž v roce 2020 svědčil při procesu s Kotlebou z pozice soudního znalce.