Na Evropu se žene bouře Henk. Přináší vytrvalé lijáky a vichr, hrozí záplavy

Intenzivní lijáky budou v následujících dnech sužovat Francii, Velkou Británii a Německo. Meteorologové v uvedených zemích varují před záplavami. V severofrancouzském departementu Pas-de-Calais byl vyhlášen nejvyšší stupeň výstrahy. V některých obcích v centrální části Německa bude přerušena povinná školní docházka.

Nebezpečí záplav přináší na severozápadě Evropy bouře Henk. Hladina některých toků nadále stoupá a déšť neustává, varovala v úterý služba Météo France. Do regionu bylo povoláno 120 hasičů navíc a také síly armády a civilní ochrany s čerpadly, uvedl ministr vnitra Gérald Darmanin. Francie kromě toho požádala na unijní úrovni o vysokokapacitní čerpadla.

ČTĚTE TAKÉ: RADAR: V Česku udeří extrémní mrazy. Podívejte se, kde všude se čeká sněhová nadílka

Úřady varují před omezeními v silniční a železniční dopravě, před výpadky elektřiny a před záplavami nebo protržením hrází. Regionální list La Voix du Nord uvedl, že v obci Blendecques byli obyvatelé zhruba 15 ulic vyzváni, aby opustili své domovy. Některé okresní silnice byly uzavřeny. V kontaktu s postiženými obcemi je i prezident Emmanuel Macron, který ze severní Francie pochází.

Severní Francii už na počátku listopadu postihly záplavy a na některých plochách voda od té doby ještě neodtekla. Půda je zcela promáčená, uvedla DPA.

Britská meteorologická služba Met Office varovala nejen před deštěm, ale i silným větrem ve velké části Anglie a Walesu. V pobřežních oblastech by mohla tlaková níže Henk přinést nárazový vítr o rychlosti přesahující 120 kilometrů za hodinu, varoval ústav.

Také v Německu panují obavy ze záplav. Tamější meteorologická služba DWD očekává vytrvalý déšť, který by měl ustat až v noci na čtvrtek, což by mohlo zhoršit situaci v některých záplavových oblastech. Mnohé hráze už jsou rozmočené a je třeba je zpevňovat. Například v obci Lilienthal u Brém byly hráze stabilizovány pytli s pískem. V některých oblastech Dolního Saska louky a pole v úterý připomínaly jezerní krajinu a v jiných regionech se vyskytly záplavy například u Labe, píše DPA.

Zvláště zasažené jsou spolkové země Dolní Sasko, části Severního Porýní-Vestfálska, jih Saska-Anhaltska a sever Durynska. Podle DWD je třeba až do čtvrtka počítat s místy velkým množstvím srážek od Dolního Saska na severozápadě Německa až po pohoří Černý les na jihozápadě a také v pohořích na východě a jihovýchodě. Během 30 až 60 hodin němečtí meteorologové očekávají 30 až 50 litrů srážek na metr čtvereční, v horských oblastech až 120 litrů.

V povodňové oblasti na pomezí Saska-Anhaltska a Durynska zůstanou ve čtvrtek a pátek zavřené školy v obcích Kelbra, Rossla a Wallhausen, oznámil v úterý večer okres Mansfeld-Südharz, v němž už od soboty platí stav živelní pohromy a místní úřady zpevňují hráze.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sníh a déšť působily potíže, hladiny řek stoupají

Tagy: