Na hoře v Jeseníkách vztyčili nadšenci kříž. Neměli povolení, lidé kritizují i gramatiku

Pozdvižení v řadách turistů i místních obyvatel způsobila nečekaná instalace dřevěného kříže na skalnatý vrchol hory Vozka v Jeseníkách, kde jej v neděli bez řádného povolení úřadů vztyčila skupina zatím neznámých lidí. Případem se už zabývá správa CHKO Jeseníky. Hora se totiž tyčí v první zóně chráněné krajinné oblasti a v ochranném pásmu národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. S nadmořskou výškou 1 377 metrů je Vozka osmým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku.

Mohutný dřevěný kříž je na vrcholu hory Vozka upevněn pomocí ocelových lan, která vedou do skob zapuštěných do skály. Na kříži je připevněna cedule s nápisem „Z lásky k horám, přírodě a lidem a k udolání temnoty, tento kříž zde v pokoře vztyčili milovníci hor. LP 24. 10. 2021, Ostružná“.

Kdo dřevěný kříž na vrcholu Vozka postavil, zatím není jasné. Na Facebooku byly zveřejněny kopie příspěvků, na kterých je zachycena skupina lidí krátce po vztyčení kříže. Původní příspěvky už jejich autoři smazali.

„O instalaci na vrcholové skále Vozky jsme se dozvěděli ze sociálních sítí v pondělí a přichází nám další podněty,“ oznámilo vedení správy CHKO Jeseníky, které od turistů dostává stále další upozornění na kříž instalovaný na vrcholu Vozka. V úterý ráno na horu vyrazili strážci CHKO a zdokumentovali situaci.

Tak, jako většina z vás, jsme se o instalaci na vrcholové skále Vozky dozvěděli ze sociálních sítí včera a přichází nám...

Posted by CHKO Jeseníky on Tuesday, October 26, 2021

Ve spolupráci s vlastníkem pozemku, kterým jsou Lesy ČR, zahájila Správa CHKO šetření. Pracovníci Správy CHKO Jeseníky zdůraznili, že na instalaci dřevěného kříže na vrcholu Vozka nebylo Agenturou ochrany přírody ČR ani vlastníkem pozemků vydáno povolení.

Na dřevěný kříž Správu CHKO upozornili i členové Společnosti přátel Jeseníků. „Předpokládáme, že tímto činem došlo k hrubému porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Především jde ale o projev hrubé neúcty k divoké přírodě Jeseníků,“ uvedla Společnost přátel Jeseníků, podle které se na tuto lokalitu vztahuje nejpřísnější stupeň ochrany přírody.

Příspěvek o kříži na vrcholu Vozky vzbudil na Facebooku místy i vášnivou diskuzi. Většina diskuzních příspěvků počin kritizuje, někteří z nich i gramatiku na destičce přibité ke kříži. Na ní stojí „Ave crux, spec unica“, známé latinské heslo ale zní „Ave crux, spes unica“ a znamená „Zdravas kříže, naše jediná naděje“.

Našli se ale i tací, kteří kříž obhajují. Obyvatelka z nedaleké Ostružné vyhlásila petici za jeho zachování.

Tagy: