reklama

První předpověď na zimu: Česku hrozí dlouhé a kruté mrazy, jižní Evropě záplavy

Českou republiku možná čeká dlouhá a krutá zima. Rozhodující bude, jak moc se k nám přiblíží studený polární vír. Ten podle meteorologů ze společnosti AccuWeather s velkou pravděpodobností silně zasáhne východní část Evropy včetně pobaltských států, Polska i Slovenska. V jižní Evropě by zase mohlo dojít k záplavám.

reklama

Západní a severní Evropa

Zimní počasí v západní a severní Evropě, které může částečně zasáhnout i Českou republiku, by se nemělo nést v duchu jakýchkoliv větších výkyvů. Meteorologové ze společnosti AccuWeather v případě východní Francie, Německa, Švédska i Norska očekávají dlouhodobější období sucha.

Německo společně s Nizozemskem a Belgií by sušší období mohly uvítat. Letošní katastrofální záplavy si totiž v tomto regionu během července vyžádaly více než 180 mrtvých. Severské země by mírnou zimu zase ocenily z energetických důvodů.

Evropané se letošní zimy obávají více mimo jiné i kvůli rostoucí inflaci, jejíž součástí je výrazné zvyšování cen energií, kvůli kterému by například vytápění rodinného domu mohlo stát o desetitisíce korun ročně více.

Střední a východní Evropa

Polární vír neboli polární cyklona je oblast nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry, která se vyskytuje kolem obou pólů. Vír z toho severního v minulosti už několikrát ovlivnil zimní počasí v Evropě, což východu hrozí i letos.

„Pokud vír vyvrhne proud studeného vzduchu, jádro tohoto chladu se nakonec usadí v částech východní Evropy,“ vysvětlil meteorolog Tyler Roys. Letošní zima by tak mohla být o poznání delší a chladnější, než jsou Východoevropané zvyklí.

Mezi nejrizikovější oblasti patří severní část Rumunska, západní Ukrajina, Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Slovensko. Polární vír se by mohl dostat i do Maďarska, Rakouska a Česka.

Pro ČR by to v takovém případě znamenalo už druhou tuhou zimu za sebou, přičemž ta poslední byla nejstudenější za posledních devět let. Způsobila ji takzvaná Bestie z východu, což je pojem označující velmi chladné počasí, které se objevuje, když je nad Skandinávií a Arktidou vyšší tlak. Kvůli tomu se dá do pohybu studený vzduch z východu a severovýchodu do západní i střední Evropy.

Stále ale není jisté, jak moc, nebo zda vůbec vzduch ze severního polárního větru do Česka dorazí. Mohlo by dojít i k tomu, že by na Moravě a ve Slezsku panovala výrazně delší a studenější zima než v Čechách.

Jižní a jihovýchodní Evropa

Meteorologové z AccuWeather očekávají, že jižní Evropu během zimy zasáhne bouřlivé a větrné počasí. Teploty by se však měly pohybovat na většině území kolem průměru.

Podle meteorologa Tylera Royse budou silné větrné bouře trýznit především severní Španělsko a jižní Francii. Větry ze severního moře zase budou do Itálie, na celý Balkán i do velké části Turecka přinášet vlhkost i srážky, což by mohlo způsobit velké záplavy.

Naopak mírnou klidnou zimou by si mělo projít Portugalsko a jižní část Španělska, což by mohla být skvělá zpráva pro místní zemědělce, kteří pěstují plodiny jako jsou pomeranče či olivy.

Tagy:
počasí zima Evropa sucho bouře předpověď počasí záplavy východní Evropa jižní Evropa polární vír

Hlavní zprávy

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS
Politika

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama