Na některá nová auta se čeká přes rok. Že se dělají v Česku, nehraje žádnou roli

Kombinace následků koronavirové krize s neustálými problémy v dodávkách klíčových komponentů a současných dopadů válečného konfliktu na Ukrajině způsobuje, že se na některá nová auta čeká téměř jako v dobách socialismu. Je přitom vesměs jedno, zda se váš nový vůz vyrábí ve stejné zemi, nebo na opačném konci světa. České továrny světových značek jsou toho důkazem, zjistil Autosalon.

Česko je coby středoevropská strojírenská velmoc domovem hned tří významných automobilek resp. jejich výrobních závodů. Kromě domácího závodu Škody v Mladé Boleslavi, se škodovky vyrábí také ve východočeských Kvasinách, kde z linek vedle SUV Karoq sjíždí také sesterské španělské Seaty Ateca.

Hyundai je se svými modely i30, Kona Electric a Tucson hegemonem ve slezských Nošovicích a nedaleko středočeského Kolína leží moderní továrna na malé Toyoty Aygo X a Yaris. Že by se tedy tato auta dostala k českému zákazníkovi dřív? To byste očekávali marně.

Téměř jako za socialismu

Mladší generace už si možná nepamatují martýria spojená se snahou o nákup nových aut před listopadem 1989. Nekonečné pořadníky, do kterých se jenom zapsat obnášelo noc na ulici před Mototechnou či Tuzexem a pak dlouhé napjaté čekání, zda vás někdo s protekcí v pořadí nepředběhne, to byla běžná realita chronicky podzásobeného trhu.

Dnes na tom zdaleka tak špatně nejsme, nicméně doby, kdy člověk mohl fanfarónsky vybírat mezi novými auty k okamžitému odběru a sebevědomě smlouvat o ceně jsou ty tam. Když už se dnes k zákazníkovi nové auto dostane, dost často musí oželet výbavu, kterou si původně představoval a o nějakých slevách nemůže být ani řeč.

Redaktoři z webu Autosalon.tv zjišťovali, jak se s převisem poptávky nad nabídkou jednotliví tuzemští výrobci vypořádávají. „Kvůli vysokému zájmu o naše vozy a výpadkům v dodávkách dílů se dodací lhůty v současné době nezkracují. Mohou se lišit podle jednotlivých výbav, motorizací a v závislosti na ročních prodejních kvótách jednotlivých prodejců. Na nové vozy značky Škoda se v současnosti čeká od šesti do 14 měsíců,“ řekl webu mluvčí automobilky Pavel Jína s tím, že doufá ve zlepšení situace.

Nejméně se čeká na Španěla

Typickým odrazem komplikovaných struktur automobilek, resp. koncernů a prodejních kvót budiž fakt, že zatímco na českou Škodu Karoq z kvasinského závodu se čeká šest až 14 měsíců, technicky totožný Seat Ateca z téže továrny můžete mít doma už za tři až čtyři měsíce. Pro řadu zákazníků tedy asi jasná volba.

V Kolíně se vyrábí malý městský hatchback Toyota Yaris, ale i mini SUV Toyota Aygo X. „Aktuální čekací doba je šest měsíců,“ potvrdila Autosalonu mluvčí Toyoty Jitka Jechová. Obdobné čekací lhůty na nová auta vládnou také v továrně Hyundai, kde se staví vozy modelových řad i30Tucson a také elektromobil Hyundai Kona Electric.

„Aktuálně se jedná o pět až šest měsíců. Tato lhůta je však prodlužována v závislosti na konkrétní konfiguraci. Například automatická převodovka nebo jednotlivé stupně elektrifikace dodání prodlouží v řádu měsíců,“ upozornil marketingový manažer značky Jan Przycko na známou skutečnost, že kdo chce individualizovanou výbavu, počká si i násobně déle.

Tagy:
SEAT Toyota Hyundai výroba Nová auta dodací lhůty nové auto ŠKODA AUTO a.s. čekací lhůty

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.