reklama

Na Pustevnách se šest let po požáru otevřel obnovený Libušín

Na Pustevnách v Beskydech se ve čtvrtek po šesti letech od požáru v roce 2014 otevřel obnovený Libušín. Chata byla původně postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

reklama

Valašské muzeum v přírodě coby správce památky rozhodlo po požáru o obnově objektu, a to formou vědecké rekonstrukce, kdy se používaly tradiční metody a postupy. Objekt je od roku 1995 národní kulturní památkou, sloužil jako jídelna. Celkové náklady na obnovu Libušína byly 117,5 milionu korun.

K tématu

„Po dvou letech příprav a čtyřech letech práce jsme se dnes dostali k bodu, kdy je Libušín znovu slavnostně otevřen a znovu ho budou moci používat lidé, měsíc pro komentované prohlídky, od druhé poloviny září, nejpozději od začátku října jako restaurační provoz,“ řekl ve čtvrtek novinářům ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Zájem o prohlídky Libušína byl hned velký. „Lidé nám psali, volali, zajímali se o možnost prohlídek,“ řekl ČTK mluvčí muzea Tomáš Gross. Na otevírací den muzeum vydávalo lístky, kterými si lidé mohli rezervovat krátkou bezplatnou prohlídku, od pátku již budou prohlídky volné a nebude třeba je rezervovat. Průvodci budou na Libušíně každý den kromě pondělí vždy od 10:00 do 17:00.

Nejvyšší možná ochrana

Stavba nového objektu začala v létě 2017, Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Jeho barevnost i některé části jsou tak jiné než před požárem.

Ochrana objektu je nyní podle Ondruše nejvyšší možná. Libušín má moderní hasicí systém, který využívá vodu, kvůli tomu byla vybudována také podzemní požární nádrž o kapacitě 250 metrů krychlových. V nejcennější části Libušína, jídelně, je instalován systém využívající hašení plynem –⁠ kvůli malbám, členitosti stropu a výjimečnosti stavby.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
reklama
reklama
Panelák v Bohumíně byl zřejmě zapálen úmyslně. 11 mrtvých, lidé vyskakovali z oken

Požáry

Domácí zpravodajství

Obrovská tragédie, neuvěřitelné neštěstí. Politici kondolují pozůstalým z Bohumína
Nechtěný dárek z dovolené: Nakažení Češi jsou velkým rizikem, míní Prymula
Hejtman Vondrák: Vše nasvědčuje tomu, že požár v Bohumíně byl žhářský útok
Oheň kompletně zničil byt, tvrdí hasič. Dům v Bohumíně bude během vyšetřování neobyvatelný
Další články
reklama
reklama