Třetí největší synagoga na světě stojí v Plzni. Už několik měsíců se tam pracuje na obnově jejích vnitřních prostorů, neboť některé nástěnné malby byly již ve velmi špatném stavu. Tým restaurátorů každý den stoupá po lešení až do výšky skoro dvaceti metrů. Při práci používají tradiční postupy, například vaječnou emulzi namíchanou podle tajného receptu.
Interiér Velké synagogy poškodily špatné klimatické podmínky, které způsobily, že část malby úplně zmizela nebo se rozpadla. Poslední částečná rekonstrukce budovy se uskutečnila před jednadvaceti lety. Nástěnné malby se obnovují po téměř 130 letech.
Přísně tajný recept
Do výšky 17 metrů, kde restaurátoři momentálně pracují, se vydali i redaktoři CNN Prima NEWS. Kameru a mikrofon si s sebou z bezpečnostních důvodů vzít nemohli, vše ale zdokumentovali na mobilní telefon. Na video se podívejte níže.
„Každá skupina, která tu je, vaječnou emulzi míchá pod mým dozorem. Zatím jsme ve fázi zpevňování a čištění,“ popisuje proces restaurátorka Renata Drahotová. Vaječná emulze se připravuje smícháním barev, látek proti plísním, polymerovaného lněného oleje a vaječných žloutků. Přesný poměr surovin ale restaurátoři nechtějí prozradit. „Vaječná emulze vstupuje mezi jednotlivé molekuly modrých barev a znovu je dává dohromady, spojuje a oživuje,“ vysvětluje Drahotová.
Peníze nejsou problém
Rekonstrukce synagogy vyjde na téměř 100 milionů korun. Sehnat peníze na opravy ale údajně nebylo tak těžké. Náročnější podle restaurátorů bylo najít stavební firmu, která opravy provede. „V prvopočátku nebyl vůbec žádný zájem ze strany stavebních firem o tuto činnost, tak se muselo uspořádat druhé kolo,“ řekl předseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy.
Současně se rekonstruuje i rabínský dům, který byl postaven společně s Velkou synagogou koncem 19. století. „Z budovy zůstalo jen obvodové zdivo a pár ostrých stěn, jinak bylo vše shnilé a krovy pryč. Několik desítek tun starého zdiva se muselo odvozit,“ uvedl Löwy. Opravy by měly být hotové na podzim příštího roku, ve stejnou dobu jako rekonstrukce synagogy. Ta poté opět otevře své brány věřícím i široké veřejnosti.