reklama

Zmatený pilot: Čtyřikrát změnil kurz, neměl doklady a nevěděl, že přistál v Praze

Na pražském letišti přistál bez povolení v úterý večer malý sportovní letoun s rakouskou registrací, který nereagoval na pokyny dispečerů. Vysílačkou nekomunikoval ani po přistání na uzavřené dráze. Provoz v Ruzyni je naštěstí omezen a ranvej, na které přistál, se nepoužívá.

reklama

Čtyřmístným jednomotorovým letounem přistál 79letý muž krátce před devátou večer. Podle informací úřadů byl muž zmatený a nevěděl, kam se dostal. Letový inspektor Stanislav Petrželka pro CNN Prima NEWS telefonicky potvrdil, že měl pilot vypnutý navigační systém. Během přistání se nikdo nezranil a letoun nebyl poškozen.

„Naši dispečeři se ho snažili prostřednictvím volání na několika frekvencích informovat o situaci, červeným světlometem mu dávali znamení, aby na dráhu nepřistával. On však nereagoval a přistál,“ popsal situaci Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu.

K tématu

Podle informací z radaru vyletěl pilot z německého Stuttgartu krátce po půl šesté večer. Mezi Ingolstadtem a Norimberkem čtyřikrát změnil kurz a pokračoval směr Praha. Na Ruzyňském letišti přistál na dráze číslo 06. Kateřina Pavlíková, mluvčí letiště Václava Havla, sdělila CNN Prima NEWS, že hlavní vzletová a přistávací dráha je od minulého týdne mimo provoz a probíhá na ní pravidelná jarní údržba.

Podle Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod neměl muž žádné doklady – i proto si ho po přistání převzala cizinecká policie a celý případ teď policie vyšetřuje. „Ten pán byl dezorientován, byl nervózní a nejsme si úplně jistí, v jakém stavu ten let probíhal. Byl rád, že vlastně bezpečné dokázal přistát na letišti, které našel,“ řekl tiskový mluvčí úřadu pro civilní letectví.

Podle Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod jde patrně o první případ nepovoleného přistání na mezinárodním letišti u nás.

Další hlavní zprávy

reklama
Do karantény muselo kvůli koronaviru celé oddělení protokolu Úřadu vlády
Nemůžeme si nechat vzít demokracii. To už jsme jednou zažili, připomíná Vystrčil
Policejní razie na ministerstvu a ve firmách, jde o dodávky respirátorů a roušek
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Další články
reklama
reklama