reklama

Na skok Dominicem Torettem. Řídili jsme Toyotu Supru z filmu Rychle a zběsile 9

Na plátnech kin po celé České republice momentálně běží v pořadí již devátá část série úspěšných akčních filmů Rychle a zběsile. Právě v něm se angažuje i zbrusu nová oranžovo-černá Toyota GR Supra, která svým designem navazuje na podobu vozu z prvního dílu tohoto snímku. My jsme ji v rámci akce Lexus Driving Experience 2021 krátce řídili na okruhu v Mostě, odkud si odvážíme nezapomenutelný zážitek. O adrenalinovou jízdu v ikonickém kupé teď soutěží diváci v multikině Cinema City Letňany.

reklama

„Připravili jsme speciální GR Supru 3.0 v identickém designu, jaký se objevuje v novém filmu. Tím, že jeho podoba odkazuje k původnímu filmovému modelu z 90. let, chceme připomenout slavnou historii a poděkovat tvůrcům Rychle a zběsile za to, jak ohromně Supru proslavili,“ říká PR manažerka českého zastoupení Toyoty Jitka Jechová.

Replika filmové Toyoty GR Supra obléká totožné barvy jako ta, kterou uvidíte, nebo jste viděli v kinech. Její už tak extravagantní třídveřovou karoserii ve stylu kupé ještě doplňuje křiklavá oranžová barva s kontrastními černými detaily (celopolep 50 000 Kč). Technika pod kapotou je však sériová. Najdeme tu přeplňovaný třílitrový šestiválec o výkonu 340 koní. Jde tedy o silnější ze dvou provedení. Hnací síla putuje výhradně na zadní nápravu skrze osmistupňovou automatickou převodovku.

Jediným zásahem do techniky byla instalace lepšího výfukového systému od firmy Remus (46 137 Kč bez DPH), který pocit za volantem GR Supry ještě zásadně vylepšil. Ceny japonského třídveřového kupé na českém trhu startují na částce 1 250 000 Kč se slabším čtyřválcovým motorem. Výkonnější verze s již zmiňovaným šestiválcem vyjde na 1,8 milionu korun.

Dětský den pro dospělé

A teď už k samotné jízdě. Ta proběhla na okruhu v Mostě v rámci dvoudenní akce Lexus Driving Experience 2021, kde si věrní zákazníci značky Lexus a Toyota mohli vyzkoušet nejnovější sportovní modely těchto dvou japonských stájí. Zúčastněným byly vedle GR Supry k dispozici také Toyota GR Yaris, Lexus RC-F či Lexus LC 500.

Náš cíl byl však od začátku jasný, usednout do třídveřového kupé z filmu Rychle a zběsile 9. Brzy jsme se dočkali! Otevíráme bezrámové dveře a vklouzáváme do sportovních sedadel, která se do nás vyloženě zakousnou. Pocit jako ze závodního speciálu utvrzuje také úzké čelní sklo, malý volant i mohutná přístrojová deska. Jsme doslova sevření v interiéru legendární Supry, rozhodně nic pro klaustrofobiky.

Stojíme na startovní čáře mosteckého okruhu. Všude naprosté ticho. Jediné, co slyšíme, je bublavý zvuk šestiválcového motoru vycházející skrze dvě tanková děla v zadní části vozu. V žilách už nám pomalu začíná proudit adrenalin. Levou rukou držíme věnec volantu, zatímco pravá ruka pevně svírá „řadící páku“. Otáčíme hlavu a vyzývavě koukáme na své kolegy. Přesně jako Dominic Toretto v každém díle tohoto kultovního filmu.

Rozjíždíme se. První kolo je pochopitelně zahřívací. Kroutíme volantem ze strany na stranu, čímž zvyšujeme teplotu pneumatik. Zároveň si v hlavě nahráváme jednotlivé úseky mosteckého okruhu. Jak vzít tuhle zatáčku? Prudce na brzdy a tady hned plnej! Promýšlíme si.

Konečně se dostáváme na cílovou rovinku. Druhé kolo už je ostré. Míjíme bílou čáru a v tu chvíli zamačkáváme plynový pedál do podlahy. Akcelerace je tak silná, že naše bezvládná těla ukládá hluboko do sedadel. Kabinu pohlcuje burácivý zvuk šestiválce. Neuvěřitelné! Nadšením nám stojí chlupy na kůži.

Jedna, druhá, třetí... GR Supra projíždí s nečekanou lehkostí a jistotou jednotlivými zatáčkami. I přes pohon zadních kol drží k rozpálenému asfaltu jako přibytá. Naše tepová frekvence vmžiku převyšuje hodnotu 200 úderů za minutu. Ven ze zatáčky a zase plný plyn! Následují prudké brzdy. Mozek se nestíhá přelívat z jedné strany na druhou. Připadáme si jako na horské dráze. „Tohle je prostě nezapomenutelný zážitek,“ říkáme si na konci ostrého kola. Třetí a zároveň poslední kolo už je pouze chladící.

Plní nadšení a adrenalinu vystupujeme z Toyoty GR Supra. Z vozu, který doslova přepsal automobilovou historii a stal se legendou. Málokdo možná věřil, že novinka dokáže navázat na úspěchy slavných předchůdců, jenže ona to opravdu dokázala, ne-li je dokonce překonala, jelikož na trhu momentálně nenajdete tak skvěle jezdící a zároveň vypadající třídveřové kupé, jako je právě nová Toyota GR Supra!

Staňte se Dominicem Torettem i vy

Teď si o jízdu se Suprou na okruhu mohou zasoutěžit i diváci. „Chceme českým fanouškům dopřát, aby kultovnímu filmu a samozřejmě i modelu samotnému byli co nejblíž, proto bude tato speciální verze GR Supry během premiérového týdne vystavena v multikině Cinema City Letňany, kde bude při té příležitosti i probíhat soutěž o svezení s instruktorem na závodním okruhu,“ dodává Jitka Jechová.

Jakmile premiérový týden skončí, bude tento výjimečný vůz cestovat po republice a v kinech ho vystaví i někteří autorizovaní partneři v regionech.

Tagy:

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama