reklama

Na Šumavě stouply hladiny řek o metr za den. Voda zatím žádné větší škody nezpůsobila

Vydatný déšť a tání sněhu na horách zvedly hladiny řek na Šumavě. Otava v Sušici a Rejštejně během odpoledne dosáhla třetího povodňového stupně, večer se ale situace začala uklidňovat. Meteorologové ráno varovali, že v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozí až dvacetiletá povodeň. Mírně se v úterý rozvodnily také některé řeky v Orlických a Jizerských horách, Krkonoších, v Podkrkonoší a Jeseníkách. Voda zatím žádné větší problémy ani škody nezpůsobila.

reklama

Výstraha před vzestupem hladin toků odvodňujících Šumavu, Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky platí do středečních 18:00. Meteorologové ale předpokládají, že se situace bude v noci uklidňovat.

„Během večera a v noci dojde k ochlazení a zdrojové srážky přejdou do podoby sněhu. Hladiny toků začnou zvolna klesat,“ uvedl ČHMÚ kolem úterních 19:00. Na středních a dolních úsecích řek ještě může hladina vystoupat na první, tedy nejnižší povodňový stupeň.

Před rizikem až 20leté povodně v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy varoval v úterý ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odpoledne hladina Otavy v Rejštejně dosáhla 180 centimetrů, a tedy třetího povodňového stupně. Před 17:00 třetí stupeň povodňové aktivity překonala i Otava v Sušici. Na druhém povodňovém stupni byla odpoledne Vydra na Modravě a Křemelná na stanici Stodůlky.

Třetí stupeň povodňové aktivity zaznamenali v obci Vestřev na Trutnovsku v úterý večer. „Nepamatuji si, že bychom něco takového tady začátkem ledna měli. Stává se, že při jarním tání je vody také dost, ale toto je abnormální,“ řekl CNN Prima NEWS obyvatel Trutnova Petr Smutný.

Večer začaly hladiny šumavských řek klesat. Otava v Rejštejně a v Sušici klesla před 21:00 na druhý povodňový stupeň. Vydra na Modravě klesla z druhého na první stupeň, stejně tak Křemelná ve Stodůlkách.

V Rejštejně ani v Sušici Otava podle tamních starostů nezpůsobila žádné problémy, místy se voda beze škod rozlila do luk. „Nic zásadního se ale neděje. Jsou to stavy, které zažíváme s Otavou několikrát do roka. Povodňový štáb je připraven, ale zatím monitorujeme situaci, nic jiného není třeba dělat,“ řekl odpoledne starosta Sušice Petr Mottl.

Podle informací ČHMÚ v úterý napršelo na Šumavě přes 50 milimetrů srážek. Nejvíc jich spadlo v Prášilech, a to 61,4 milimetru, na Březníku u Modravy 44,9 milimetru. V Železné Rudě to bylo přes 42,6 milimetru, v Hojsově Stráži 41,6 a na Filipově Huti u Modravy 37,1 milimetru.

Deště zvedly hladiny řek i na horách na severu a severovýchodě Čech. Na druhý povodňový stupeň se dostalo Labe ve Vestřevi na Trutnovsku. Hladiny Divoké Orlice v Orlickém Záhoří, Bělé v Jedlové v Orlických horách a několika dalších stanicích na Labi přesáhly hranici prvního stupně povodňové aktivity. Na vývoj počasí vodohospodáři reagovali odpouštěním přehrad Labská ve Špindlerově Mlýně i Les Království u Dvora Králové nad Labem. Večer se na první povodňové stupně dostaly i tři toky v Olomouckém kraji, a to Morava v Raškově, Krupá v Habarticích a Desná v Koutech nad Desnou.

V Libereckém kraji se dostala na Jablonecku na první povodňový stupeň Jizera v Železném Brodě, Kamenice v Plavech a Mumlava v Harrachově. Podle předpovědi meteorologů by ale dál hladiny výrazněji neměly stoupat. Hasiči měli do 16:00 v souvislosti s počasím 11 výjezdů ke spadlým stromům, čerpání vody nebo monitoringu toků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jednání Sněmovny jako „žvanění“ opozice? Diskutují Vondráček i Kovářová

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama