reklama

Na Šumavě v noci naměřili přes minus 20 stupňů Celsia. Na silnicích hrozí náledí

Řidiči by se měli mít v sobotu ráno na pozoru. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal od pátečního podvečera výstrahu před náledím. V noci na většině Česka panovalo mrazivé počasí, na Šumavě naměřili až minus 22 stupňů Celsia.

reklama

Výrazné mrazy byly nejen na Šumavě u Kvildy, kde meteorologové naměřili minus 22,1 stupně Celsia, ale i v Pohoří na Šumavě. Tam teploměr ukázal minus 20 stupňů Celsia.

„Teploty jsou nízké, jelikož se vyjasnilo. Ale na začátek března se nejedná o žádné extrémní hodnoty,“ uvedl Daniel Maňhal z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Dodal, že mrzlo na území celého kraje, kde meteorologové naměřili od minus šesti do minus deseti stupňů Celsia. Nejnižší hodnotu minus 22,1 stupně zaznamenala ale stanice Perla u Jezerní slatě poblíž zmiňované Kvildy na Prachaticku.

Od pátečního podvečera navíc meteorologové vydali výstrahu před možným náledím a zmrazkami, řidiči by proto měli být opatrní. Ojediněle by se mohly objevit i mrznoucí mlhy.

V sobotu přes den by však mělo být jasno. Teploty by se měly pohybovat od jednoho do pěti stupňů Celsia. Na horách vystoupají maximálně do minus čtyř stupňů Celsia. Silnější mrazy nelze podle předpovědi vyloučit ani v neděli ráno, doplnil Maňhal.

Na silnicích v Jesenicku je zledovatělý sníh

Na silnicích ve vyšších polohách Jesenicka leží uježděná a zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Při jízdě je ttedy nutná opatrnost. Na Šumpersku je uzavřena silnice II/369 mezi Hanušovicemi a Raškovem, místní částí Bohdíkova.

V Loučné nad Desnou na Šumpersku a v Bělé pod Pradědem na Jesenicku se na silnici I/44 vedoucí přes Červenohorské sedlo v pátek vytvořila ledovka. Správci silnic varovali, že i v soboru ráno zůstává komunikace nesjízdná pro nákladní automobily.

Ostatní silnice na Jesenicku a Šumpersku jsou většinou holé a vlhké, místy se tam vyskytují mlhy, na místě je opatrnost. Vozovky v dalších částech Olomouckého kraje, tedy na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku, byly ráno suché a sjízdné bez omezení.

V kraji je většinou polojasno až jasno. Teploty se v regionu ráno pohybovaly od minus osmi do minus jednoho stupně Celsia, na severu kraje klesaly až k minus osmi stupňům Celsia. Během dne bude jasno až polojasno, přechodně oblačno.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama