Na Ukrajinu míří mocná zbraň z USA. Kde udeří, nebudou mít Rusové co obnovovat, říká expert

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • USA dodají Ukrajině rakety ERAM.

  • Jejich dolet je až 450 km.

  • Expert řekl, které cíle v Rusku jsou v ohrožení.

Více

Rakety ERAM, které Ukrajina koupí od USA, budou znamenat pro Rusy velký problém. To si myslí ukrajinský letecký expert a hlavní výzkumník Státního leteckého muzea Antonov Valerij Romaněnko. Střela má totiž dolet několik stovek kilometrů a exploduje až poté, co si prorazí cestu dovnitř určeného cíle. Podle dřívějších informací by měla Ukrajina obdržet 3 350 kusů této munice.

Rakety ERAM, jejichž část by měla Ukrajina od USA obdržet během října, jsou dvojího typu – malá řízená střela a střela s motorem. Romaněnko to uvedl v pořadu Radio NV. Podle něj unesou obě varianty výbušniny o hmotnosti 227 kilogramů.

„Není to moc. Ale je to munice, která bude schopna i průrazného účinku. To znamená, že nevybuchne na střeše budovy jako drony. Nejdříve prorazí střechu, vletí do místnosti a tam exploduje,“ vysvětlil expert.

ČTĚTE TAKÉ: Koalice ochotných je Ukrajincům k smíchu. Putinův režim ale zranitelný je, popisuje analýza

Střely ERAM mají dolet až 450 kilometrů, což podle Romaněnka představuje vážnou hrozbu pro mnoho vojenských a průmyslových objektů v Rusku. „Pokud bude nutné zničit rafinerii, pak může být zasažena ne jedna místnost, ale rovnou celý blok. Shoďte tucet takových bomb na celou oblast a už tam nebude co obnovovat,“ dodal hlavní výzkumník Státního leteckého muzea.

Americká Agentura pro obrannou spolupráci na konci srpna informovala, že by na Ukrajinu měly doputovat rakety a příslušné navigační vybavení za 825 milionů dolarů (17,3 miliardy Kč). Ukrajina chce střely nakoupit díky financím od Dánska, Nizozemska, Norska a díky americkému grantovému a půjčkovému programu FMF.

Podle agentury Unian se jedná o 3 350 střel ERAM. Menší várka raket by měla na Ukrajinu zamířit v říjnu, hromadné dodávky pak začnou v roce 2026.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šílená léčka. Ukrajinec si hrál na Rusa a oklamal dva okupanty, později oba zastřelil