Na vraždu učitele se žák připravoval. Mačetu do školy jen tak nenosíte, říká psycholog

Byl to zkrat, nebo jasný plán? Stála za útokem duševní porucha, nebo vraždil psychicky zdravý chlapec? Tyto otázky se honí hlavou snad každému, kdo slyšel o tom, že žák zabil svého učitele mačetou. Odpovědi na ně hledali i psychologové ve vysílání CNN Prima NEWS.

„To, co víme, napovídá, že žák se na to musel nějakým způsobem připravit, protože není úplně běžné, aby si do školy přinesl mačetu,“ vysvětlil profesor psychologie Radek Ptáček.

Podle psychologů se toho ví o osobnosti chlapce zatím málo. Je velmi pravděpodobné, že po psychické stránce byl v pořádku a za rozhodnutím útočit stál pocit křivdy a nahromaděný vztek.

„Když se jedinci brnká na strunu, selže,“ má jasno psycholog a soudní znalec Karel Humhal.

Pachateli to ještě nedochází

„U pachatele dojde ke kumulaci agrese, kterou neumí odreagovat sociálně přijatelným způsobem,“ dodal Humhal.

Více by měly odhalit znalecké posudky. Vypracovávat je budou pravděpodobně znalci z oboru zdravotnictví – psychiatrie i psychologie. „Reagoval nakonec takto, což je hrůzné a jemu to určitě ještě nedochází. Bude mu to docházet teprve postupně při výkonu trestu,“ upozornil Humhal.

Tragický případ se stal na jedné z pražských škol v Michli. Mladíkovi hrozí za vraždu až dvacetiletý trest odnětí svobody.

Tagy: