Nad Českem přeletěl bolid, padal pomaleji než „hvězdy“ v srpnu. Úkaz zachytily kamery

Nad Českou republikou přeletěl ve čtvrtek krátce po 18. hodině velmi jasný bolid. Podle expertů se jednalo o vzácnou podívanou. Meteor zpozorovala řada laiků i odborníků, jak je vidět z hlášení pozorovatelů v databázi mezinárodní meteorické organizace. Možnost dopadu tělesa na povrch země budou vědci analyzovat.

O jasném bolidu informoval Roman Dvořák z České astronomické společnosti. „Zajímavostí tohoto úkazu je hned několik. První zajímavou vlastností je jeho významná jasnost. Takto jasných bolidů za rok nad územím České republiky proletí pouze jednotky,“ píše v tiskové zprávě.

Další zajímavostí je podle něj velmi malá rychlost a kompaktnost. „Meteoroid letěl podle pozorovatelů z východu na západ nad územím jižní Moravy. Někteří pozorovatelé hlásí dvě souběžná tělesa. Možnost dopadu tělesa na povrch země budou vědci v následujících dnech analyzovat,“ dodává.

Odhad směru průletu tělesa se snaží zmapovat. „Jednotlivá hlášení všech pozorovatelů můžete nalézt v databázi mezinárodní meteorické organizace IMO jako událost 356-2022. K velkému počtu pozorovatelů také přispělo počasí, kdy nad velkou částí území bylo jasno nebo vysoká průhledná oblačnost a čas, kdy mnoho lidí je ještě venku nebo na cestách,“ vysvětluje Dvořák.

Jak ho popisují laici?

Pozorovatelka Dagmar J. ze Středočeského kraje napsala: „Podle mého byl meteor dost velký. Měl dlouhý bílo-žlutý až zelený ocas. Letěl pomaleji, než padající hvězdy v srpnu.“ Jiní pozorovatelé viděli na konci viditelné fáze takzvanou fragmentaci. „To je rozpad tělesa na menší části,“ dodal Dvořák. Tento jev pozoroval například Tomáš D. z Jihočeského kraje. „Před úplným rozpadem se oddělila malá část a poté se úplně rozpadl,“ popsal.

Bolid je velmi jasný meteor, který vznikne vstupem tělesa (asteroidu) kosmického původu do zemské atmosféry. Velká většina se vypaří v atmosféře a na zem nedopadne. Bolidy jsou soustavně monitorovány množstvím sítí. Některé jsou založeny na optickém pozorování pomocí kamer. Jiné na základě odrazu rádiového signálu od stop zanechaných v atmosféře. Příkladem takové sítě je česká bolidová síť Bolidozor.

„Rádi bychom požádali veřejnost o hlášení takových úkazů do našeho bolidového formuláře IMO, který jsme pro vás přeložili do českého jazyka. Formulář je navržen tak, aby ho správně dokázal vyplnit i naprostý laik. Díky tomu mohou výzkumníci získat informace, které jejich kamery nazaznamenaly,“ žádá o pomoc Roman Dvořák z České astronomické společnosti, koordinátor projektu Bolidozor.

Tagy: