Matka dvou malých dětí byla při řízení pod vlivem drog. Jejich otec přijel ve stejném stavu
věda
Výpis příspěvků ke štítku „věda“
Hledáme Achillovu patu nádorových buněk, říká vědkyně. Jakou rakovině předvídá budoucnost?
Vědkyně Lenka Bešše z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity působila devět let ve Švýcarsku. Před necelým rokem se vrátila do Česka a v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) vede výzkumnou skupinu Imunoterapie nádorů. Jaké strategie používají nádorové buňky, aby je imunitní systém neodhalil? Co konkrétně její práce obnáší a jak lze nalézt „Achillovu patu“ nádorových buněk? Nejen o tom Bešše promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Klíč k dlouhověkosti? Žraloci žijící stovky let by mohli prodloužit život i lidem, míní vědci
Velikáni studených vod Atlantiku by jednoho dne mohli pomoci lidem žít výrazně déle než doposud. Samotný žralok grónský se dožívá stovek let – někteří z nich brázdí oceánské proudy od dob, kdy Turci obléhali Vídeň nebo Britové v Severní Americe bojovali s osadníky usilujícími o nezávislost. Atributy nejdéle žijících obratlovců nyní zevrubně zkoumají vědci a doufají, že cestou odemknou i tajemství jejich dlouhověkosti, píše americká CNN.
Zemřel otec českého „jádra“ František Hezoučký: Spouštěl Dukovany i Temelín
Ve věku 82 let zemřel v pondělí odborník na jadernou energetiku, energetický konzultant a pedagog František Hezoučký. První ředitel Jaderné elektrárny Temelín, který byl mimo jiné i hlavním inženýrem při spouštění dukovanských bloků, je považován za jednu z klíčových osobností zrodu československé jaderné energetiky. Na sociální síti X to uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.
Objev českých vědců může pomoci Oliverkovi a tisícům dalších. Od léčby je však dělí miliony
Čeští vědci stojí před dalším milníkem, který by mohl znamenat zásadní změnu v léčbě vzácných genetických onemocnění. V rámci výzkumu Angelmanova syndromu navrhli terapeutický postup, který může pomoci stovkám tisícům pacientů po celém světě. Aby však mohl výzkum pokračovat a v budoucnu pomoci potřebným, je nutné získat 22 milionů korun. Částka je nyní cílem veřejné sbírky, kterou organizuje rodina malého bojovníka Olivera, která stála na počátku celého projektu.
Ženíšek bezdůvodně vyhazoval z výzkumu, zlobí se Špičák. Konspirační teorie, brání se ministr
Několik členů Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace měl ministr příslušného resortu Marek Ženíšek (TOP 09) bezdůvodně vyhodit. Uvedl to pro CNN Prima NEWS člen sněmovního výboru pro výzkum Julius Špičák (ANO). Na uvolněné pozice mají být podle něj dosazeni lidé z okruhu náměstka Pavla Dolečka. „Je to nehoráznost a devalvace oboru,“ tvrdí Špičák. Ministr pro CNN Prima NEWS reagoval, že nově jmenovaní členové za sebou mají úspěšné vědecké kariéry. „Podobné konspirační teorie si nezaslouží komentář,“ uvedl.
Zemřel uznávaný vědec Bucha. Nedávno získal prestižní ocenění
Slovenskou vědeckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve čtvrtek zemřel Tomáš Bucha, jedna z nejvýznamnějších osobností lesnictví na Slovensku a dlouholetý ředitel Lesnického výzkumného ústavu. Na Facebooku o tom informovali Buchovi kolegové z Centra LignoSilva.
Videohry pomáhají ventilovat emoce, zdůrazňují čeští vědci. Závislost podle nich vzniká vzácně
Jedni je považují za zlo, jiní v nich vidí dobro. Kolem hraní videoher panuje mnoho emocí. Výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně se proto zaměřili na to, co hráči prožívají při hraní videoher i v běžném životě. Tři roky zkoumali chování lidí, kteří se pravidelně pouštějí do on-line světů, a zjistili, že hry mají hned několik pozitivních aspektů. Výzkumný tým připouští, že na videohrách může vznikat i závislost, ale bývá poměrně vzácná.
Nebe nad Českem ozářil vzácný meteor. Vědci pátrají po jeho fragmentech
I z Česka mohli lidé ve čtvrtek pozdě večer spatřit velmi jasný meteor, který proletěl atmosférou nad Rakouskem. Bolid svoji světelnou dráhu dlouhou téměř 94 kilometrů urazil za 6,4 sekundy, pak se rozpadl na kousky, s jejichž hledáním teď pomáhají čeští odborníci. Velmi vzácný přírodní úkaz zaznamenaly spolu s pozorovateli také stanice takzvané Evropské bolidové sítě, sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce.
Tajemství stavby pyramid? Příznivá doba, popsal Bárta. Na jednu záhadu ale vysvětlení nemá
Mimozemské technologie nebo již nevyužívané, avšak vysoce funkční techniky? Za rychlou a precizní výstavbou světoznámých pyramid v Egyptě stály mnohem prozaičtější důvody, umožnily ji skvělá logistika, vysoké daně a mimořádná úroda, vysvětlil přední český egyptolog a nynější senátor Miroslav Bárta v podcastu filantropa Václava Dejčmara Smrtelník. Hovořil i o českém patentu, který s konstrukcí pyramid úzce souvisí.
Zkoumala rakovinu, sama také onemocněla: Dceři jsem slíbila, že udělám všechno, abych přežila
Vědkyně Veronika Vymetálková se dlouhodobě věnuje výzkumu nádorových onemocnění, proto bylo paradoxní, když obávaná rakovina nedávno postihla i ji. Molekulární genetička z Ústavu experimentální medicíny AV ČR popisuje nejen osobní zkušenost, ale i to, jak se náš boj s touhle nemocí za poslední roky posunul. Rozhovor s ní je součástí časopisu, který vyšel ke čtyřem rokům fungování CNN Prima NEWS.
Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?
Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.
Diamantová planeta? Experiment odhaluje tajemství Merkuru, má skrývat nesmírné bohatství
Podle nového výzkumu, publikovaného v časopise Nature Communications, by se pod povrchem Merkuru, nejmenší planety sluneční soustavy, která je nejblíže Slunci, mohla nacházet vrstva diamantů o tloušťce až 18 kilometrů. Informovalo o tom zpravodajství CNN.