věda

Výpis příspěvků ke štítku „věda“

Revoluce v AI? Budete si psát s vlastní myslí, slibuje český tvůrce „kapesního psychologa“

Podnikat začal již ve dvanácti letech, o čtyři roky později se jako jeden z prvních Čechů nechal zplnoletnit. Nyní 25letý Jiří Diblík oslavuje úspěch s aplikací VOS.health, kterou využívají tři miliony lidí napříč světem a jenž jim pomáhá s jejich psychickými problémy. Takzvaného „psychologa do kapsy“ by navíc brzy měla doplnit umělá inteligence. „Vyvíjíme příležitost, kdy si v příští verzi VOS dokážete začít chatovat s celou vaší myslí,“ sdělil Diblík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Na Zemi dopadlo intenzivní záření zřejmě z jiné galaxie. Vědci nedokážou jev vysvětlit

Záhadné kosmické záření o nezvykle vysoké energii zaznamenali vědci z vesmírné observatoře v americkém Utahu. Vzácná částice konkuruje paprsku s největší hodnotou energie, který byl na povrchu Země dosud naměřen. Zdroj unikátního záření je podle odborníků dosud neznámý, ale předpokládá se, že by mohl pocházet z tajemné a neprobádané oblasti za hranicemi Mléčné dráhy. Píše o tom web CNN.

Muskova obří raketa odstartovala úspěšně. Pak přišla její zkáza a po chvíli i sebezničení lodi

Sobotní start kosmického systému lodi Starship a nosné rakety Super Heavy společnosti SpaceX Elona Muska skončil dalším neúspěchem. Po zdařilém startu a plánovaném oddělení následoval nečekaný výbuch rakety Super Heavy. Starship však nadále nadějně pokračovala ve svém kurzu. Po osmi minutách však ztratila země s lodí signál a potvrdila, že spustila sebedestrukci. I tak se dostala podstatně dále než při předchozím startu.

Velký úspěch českých egyptologů: U pyramidového pole objevili bohatě zdobenou hrobku

Čeští egyptologové objevili v egyptském Abúsíru bohatě zdobenou šachtovou hrobku dosud neznámého hodnostáře Džehutiemhata, který působil jako královský písař. Český výzkum se oblasti pyramidového pole v Abúsíru věnuje již téměř 40 let, uvádí na svém webu egyptologický ústav Univerzity Karlovy. Oblast je podle něj jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě.

Místo prášků zelenina na předpis. Ve zdravotnictví sílí nový trend, stojí za ním i covid

Ovoce a zelenina „na předpis“ by mohly v budoucnosti doplňovat klasické metody v léčbě pacientů. Programy, ve kterých lékaři poskytují nízkopříjmovým domácnostem poukázky na nákup čerstvých plodin, se v posledním desetiletí, a zejména po vypuknutí epidemie koronaviru, objevují stále častěji, uvedl deník Washington Post. Podle nové studie, zveřejněné v odborném časopisu Circulation, se účastníkům podobných programů zlepšily některé zdravotní ukazatele o zhruba poloviční hodnoty oproti užívání běžně předepisovaných léků.

Výzkumníci se bouří: Vláda chce zotročit vědu, hrozí likvidace. Je to skličující

Kabinet Petra Fialy (ODS) pobouřil stovky českých vědců. Uniklá chystaná novela z resortu ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09) podle nich drasticky zasáhne do fungování vědeckých institucí. Obávají se zpolitizování výzkumu, rozprodávání majetku i úplné likvidace. Kvůli chabé komunikaci ze strany vlády začali sepisovat petici. „Je to skličující. Poslední dobou nedělám nic jiného, než že počítám peníze. Místo přemýšlení nad vědou přemýšlíme, jak přežijeme,“ řekl redakci CNN Prima NEWS popularizátor vědy a mezinárodně uznávaný botanik Roman Pavela. Ministryně Langšádlová nařčení z chybějící komunikace odmítla.

Na Měsíci budete tisknout domy z prachu, říká český vesmírný architekt. Spolupracoval i s NASA

Roky se věnuje stavbám budoucnosti a nyní má na kontě i drobný raketoplán, který vynesl Lego panáčky do stratosféry. Vesmírný architekt Tomáš Rousek má pestrou a nevšední práci, v níž jím navrhované projekty mnohdy spatří světlo světa až za dlouhé roky – a často vypadají jinak než v původních návrzích. Při slavnostním otevření Lego Shopu v prostorech Alza Showroomu se Rousek rozpovídal nejen o české roli v kosmickém bádání, ale také o 3D tisku budov, které se dá využít i na Měsíci.