věda

Výpis příspěvků ke štítku „věda“

Pačes: Genetické „oživení“ pravlka? Obrovský úspěch, cíl je ale daleko. Popsal možnou cestu

Genetické „oživení“ pravlka obrovského je technologicky úžasný krok vpřed, ale cíl je stále daleko, zhodnotil genetik Jan Pačes narození tří mláďat této pravěké šelmy od americké firmy Colossal Biosciences. Ve vysílání CNN Prima NEWS také konstatoval, že o obnovení vyhynulých druhů nemůže být dosud řeč a že jde o hudbu budoucnosti. Vysokoškolský pedagog mimo jiné popsal dlouhou cestu od nalezených fosilií dávné šelmy až po trojici novorozených štěňat.

Šéfka Mladých starostů: Změny ministrů uškodily školství. STAN nemá rozkoly jako Spolu

Resortu školství nejvíce ublížilo prostřídání několika ministrů, zhodnotila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Mladých starostů Zdena Kašparová. Současnému ministru Mikuláši Bekovi (STAN) prý situaci nezávidí. Současně však poukázala na viditelné změny, jež jsou na ministerstvu vidět. Kašparová rovněž promluvila o postavení žen v Poslanecké sněmovně a připustila, že STAN na rozdíl od koalice Spolu netíží názorové rozkoly. Doufá každopádně, že strany současné vlády zaznamenají na podzim co největší úspěch.

Rakovina se může objevit, i když děláte vše dobře, říká vědkyně. Nemoc zná také jako pacientka

Rakovinu zná hodně zblízka nejen jako vědkyně, ale i jako pacientka. Zatímco zpěvačku Aničku Slováčkovou zákeřná nemoc přemohla, molekulární genetička Veronika Vymetálková s tímhle protivníkem svedla úspěšný boj. Odbornice z Ústavu experimentální medicíny AV ČR v loňském rozhovoru pro ročenku CNN Prima NEWS popisovala, co krutá diagnóza udělá jak s tělem, tak s psychikou člověka.

Svěřovat se AI? Nesmírně nebezpečné, tvrdí sociolog. Jednu věc podle něj nikdy nenabídne

Rozvoj umělé inteligence a na ní založených chatovacích botů se projevuje nejen ve světě technologií, ale také v lidském soukromí. Někteří lidé s AI probírají složité vztahy se svými blízkými nebo ulehčují svému svědomí. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře může být takové chování nesmírně nebezpečné. Popsal, proč člověk ztrácí obvyklé zábrany, když se svěřuje umělé inteligenci. Co však tato technologie nikdy nenabídne?

Průlom v diagnóze s českou stopou: Vědecký tým odhalil příčiny řady vzácných onemocnění

Vědci, kteří pracovali na britském vládním projektu, odhalili genetické příčiny mnoha vzácných onemocnění, které mohou pomoci k diagnóze pacientů se vzácnými nemocemi po celém světě. Součástí byla analýza genomu 73 tisíc pacientů. V týmu byla také česká lékařka Petra Lišková, která ke studii přispěla nalezením genetické příčiny vývojových poruch přední části oka. Výsledky byly zveřejněny v nejprestižnějším vědeckém periodiku na světě – časopise Nature. Informoval o tom mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Malý.

Expert: AI si ulehčuje práci podvody a lhaním. ChatGPT během partie naboural šachový software

Člověk si často ulehčuje práci tím, že něco opomene či vypustí. Podobnou neřestí však trpí i nejnovější modely umělé inteligence. Nejnovější technologie začínají podvádět a lhát, uvedla v tiskové zprávě bezpečnostní společnost APPSEC. Podle jejího ředitele Adama Paclta představuje tento vývoj – společně s hrozbou zneužití – největší bezpečnostní výzvu. Populární systém ChatGPT si například usnadnil šachovou partii se specializovaným hráčským softwarem tak, že se do něj naboural.

McGonagallová, dívčí idol i ruský opozičník. V roce 2024 svět ztratil řadu ikon a legend

Rok 2024 přinesl smutné ztráty na mnoha frontách. Odešly ikonické osobnosti z oblasti filmu, hudby, sportu i politiky, jejichž odkaz bude i nadále inspirovat další generace. Svět přišel o nezapomenutelnou Maggie Smithovou, představitelku profesorky McGonagallové z Harryho Pottera, o Alexeje Navalného, jehož boj za svobodu rezonoval po celém světě, o francouzského elegána Alaina Delona i o bývalého člena kapely One Direction Liama Paynea.

Hledáme Achillovu patu nádorových buněk, říká vědkyně. Jakou rakovině předvídá budoucnost?

Vědkyně Lenka Bešše z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity působila devět let ve Švýcarsku. Před necelým rokem se vrátila do Česka a v Národním ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) vede výzkumnou skupinu Imunoterapie nádorů. Jaké strategie používají nádorové buňky, aby je imunitní systém neodhalil? Co konkrétně její práce obnáší a jak lze nalézt „Achillovu patu“ nádorových buněk? Nejen o tom Bešše promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.