věda

Výpis příspěvků ke štítku „věda“

Unikátní způsob boje proti změnám klimatu. Vědci zkouší měnit mraky, aktivistům se to nelíbí

Tým vědců z Washingtonské univerzity poprvé v USA ve venkovních podmínkách otestoval technologii, která by mohla s postupem klimatických změn pomáhat s ochlazováním planety. Koncept je označovaný jako cloud brightening (zvyšování lesku mraků) a vychází ze snahy odrážet sluneční světlo v atmosféře. O pokroku ve výzkumu napsal deník The New York Times (NYT).

Speciální úkol pro NASA: Musí vyřešit časové zmatky na Měsíci, hodiny tam totiž běží jinak

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dostal za úkol do konce roku 2026 ve spolupráci s dalšími americkými a mezinárodními agenturami vytvořit jednotný systém měření času na Měsíci. Takzvaný koordinovaný lunární čas (LTC) má pomoci s budoucími misemi v rámci závodů o dobývání přirozené zemské družice, napsala agentura Reuters.

CNN: K ovládání počítače mu stačí myšlenka. Pacient s ALS testuje revoluční implantát

Vyslechnout si diagnózu amyotrofická laterální skleróza, neboli ALS, představuje sdělení na úrovni rozsudku smrti. Pacientovi nemoc napadne nervové buňky v mozku a míše, postupem času ztrácí schopnost svalového pohybu. Nejen, že se dotyčný přestává hýbat, ALS ho postupně připraví o možnost mluvit, jíst a dýchat. Revoluci ve zkvalitnění zbývajícího života může přinést mozkový implantát, kdy pacientovi stačí jediné – pomyslet na to, co chce, a počítač jeho příkaz vykoná. Redakce CNN s jedním z pouhých deseti pacientů, kteří revoluční implantát testují, natočila exkluzivní reportáž.

Tajemství WC v letadle: Jak fungují toalety ve výšce 12 kilometrů a může na vás něco spadnout?

V letadle mezi mraky je vše dvakrát složitější než normálně. Platí to přitom i o věcech, které považujeme za samozřejmé. Už jste někdy přemýšleli o tom, jak se člověk může ve 12 kilometrech nad zemí připojit k internetu? Jak letušky dokáží připravit tolik jídel najednou? A hlavně: jak v podobně neobyčejné výšce funguje toaleta? Odpovědi vás možná překvapí.

Proč je kosmické smetí problém? Experti ukázali nejen na Muska, zmínili i planetární obranu

Kosmická tříšť, nazývaná též jako smetí či odpad, je jednou z hlavních hrozeb pro budoucnost lidských aktivit ve vesmíru, shodli se pro CNN Prima NEWS Nikola Schmidt z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) a Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Problémy podle nich umocňuje i nárůst soukromých společností v oboru a rozmach početných konstelací družic. Nejde jenom o SpaceX Elona Muska, ten je pouze nejvíce vidět, upozornil Schmidt. Podle Václavíka je třeba lépe řešit pravidla provozu na oběžné dráze, jinak by mohlo dojít k omezení letů do vesmíru po několik generací.

Je mi 13, říká 52letý hvězdář narozený 29. února. Hospoda nabízí 72letým první legální pivo

Kdo spatřil světlo světa 29. února, na každé narozeniny čeká čtyři roky. „Narodil jsem se 29. února 1972. Začíná mi sice 52. rok života, ale slavím teprve 13. narozeniny,“ vypráví finanční poradce a hvězdář Zbyněk Henzl z Loun. Hospoda The Brooksteed v britském městě Worthing zase letos oznámila, že každý 72letý host narozený 29. února dostane zdarma svůj první legální půllitr piva. Takovýto senior či seniorka totiž slaví teprve osmnáctiny.

Vědce děsí tání ledovce Soudného dne. Zjistili příčinu, zastavit jeho rozpad neumějí

Vědce děsí tání Thwaitesova ledovce, jemuž se přezdívá ledovec Soudného dne. Jeho zhroucení by pro lidstvo znamenalo katastrofu v podobě významného zvýšení mořské hladiny o několik metrů. Vědci zjistili, že proces tání odstartoval extrémní jev El Niño ve 40. letech minulého století. Z nejnovější studie zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences vyplývá, že jakmile tání ledovce začne, je velmi obtížné ho zvrátit.