věda

Výpis příspěvků ke štítku „věda“

Videohry pomáhají ventilovat emoce, zdůrazňují čeští vědci. Závislost podle nich vzniká vzácně

Jedni je považují za zlo, jiní v nich vidí dobro. Kolem hraní videoher panuje mnoho emocí. Výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně se proto zaměřili na to, co hráči prožívají při hraní videoher i v běžném životě. Tři roky zkoumali chování lidí, kteří se pravidelně pouštějí do on-line světů, a zjistili, že hry mají hned několik pozitivních aspektů. Výzkumný tým připouští, že na videohrách může vznikat i závislost, ale bývá poměrně vzácná.

Nebe nad Českem ozářil vzácný meteor. Vědci pátrají po jeho fragmentech

I z Česka mohli lidé ve čtvrtek pozdě večer spatřit velmi jasný meteor, který proletěl atmosférou nad Rakouskem. Bolid svoji světelnou dráhu dlouhou téměř 94 kilometrů urazil za 6,4 sekundy, pak se rozpadl na kousky, s jejichž hledáním teď pomáhají čeští odborníci. Velmi vzácný přírodní úkaz zaznamenaly spolu s pozorovateli také stanice takzvané Evropské bolidové sítě, sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce.

Tajemství stavby pyramid? Příznivá doba, popsal Bárta. Na jednu záhadu ale vysvětlení nemá

Mimozemské technologie nebo již nevyužívané, avšak vysoce funkční techniky? Za rychlou a precizní výstavbou světoznámých pyramid v Egyptě stály mnohem prozaičtější důvody, umožnily ji skvělá logistika, vysoké daně a mimořádná úroda, vysvětlil přední český egyptolog a nynější senátor Miroslav Bárta v podcastu filantropa Václava Dejčmara Smrtelník. Hovořil i o českém patentu, který s konstrukcí pyramid úzce souvisí.

Zkoumala rakovinu, sama také onemocněla: Dceři jsem slíbila, že udělám všechno, abych přežila

Vědkyně Veronika Vymetálková se dlouhodobě věnuje výzkumu nádorových onemocnění, proto bylo paradoxní, když obávaná rakovina nedávno postihla i ji. Molekulární genetička z Ústavu experimentální medicíny AV ČR popisuje nejen osobní zkušenost, ale i to, jak se náš boj s touhle nemocí za poslední roky posunul. Rozhovor s ní je součástí časopisu, který vyšel ke čtyřem rokům fungování CNN Prima NEWS.

Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?

Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.

Klíč k delšímu mládí? Vědci potlačili účinky proteinu stárnutí, popsali vzrušující výsledky

K senzačnímu objevu dospěli vědci z londýnských institutů. Ve svém výzkumu se zaměřili na protein, který tělo více produkuje po 55. roku života a který souvisí se vznikem nejrůznějších chorob. Ze studií vyplývá, že vyřazením interleukinu 11 je možné prodloužit život – v případě myší šlo až o čtvrtinu. Informoval o tom web EurekAlert.

Odstartovala evropská vesmírná raketa Ariane 6. Na oběžnou dráhu vynesla satelity

Aktualizováno

Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně v úterý poprvé odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Nosič nové generace má po téměř desetiletém vývoji nahradit předchozí model Ariane 5, který se do vesmíru poprvé vydal v roce 1996 a naposledy loni v červenci. Ariane 6 na nízkou oběžnou dráhu Země vynesla devět miniaturních satelitů CubeSat a na palubě měla i řadu experimentálních prvků, které na orbitě nezůstanou. Jsou mezi nimi například dva návratové moduly, které si vyzkouší cestu z vesmíru zpět na Zemi.

Hrozí lidstvu zkrácení dnů? Pohyb zemského jádra se dramaticky mění, vědci naznačili důsledky

Zemské jádro je pro lidstvo jednou z největších záhad. Obrovská kovová koule skrytá hluboko pod našima nohama totiž rotuje nezávisle na zbytku planety. A jako by to nestačilo – vědci nyní zjistili, že pohyb pevného železo-niklového skupenství se v posledních letech dramaticky mění. Stále více důkazů naznačuje, že jádro zpomaluje. Že se dokonce vzhledem k okolním vrstvám pohybuje nazpět. Otázkou, co to pro nás znamená, se zabývá i stanice CNN.