reklama

Havla připomíná výstava fotografií. Byl v rozpacích, když ho lidé uctívali, tvrdí autor

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 uspořádala výstavu fotografií k připomenutí tří významných jubileí. K 17. listopadu, 85. výročí narození Václava Havla a deseti letům od jeho odchodu.

reklama

Do neděle 28. listopadu se lidé mohou přijít podívat do prostor Pražské křižovatky v kostele svaté Anny na výstavu fotografií Václava Havla, která přibližuje jeho osobnost, význam a odkaz. Kromě fotografií je k vidění také pamětní list ve tvaru bankovky a busta Václava Havla. „Je tam výstava snímků, které vyfotil prezidentský fotograf Alan Pajer od prezidentského období až po poslední rozloučení, které jsem zorganizovala,“ popsala Dagmar Havlová. Pajer dokumentoval Havlův pracovní, ale i osobní život.

Václav Havel se ale nerad fotil. „Nevydržel dlouho, tak 10 minut a dost. Na fotky se nedíval a byl v rozpacích, když ho někdo adoroval a uctíval jeho slávu,“ řekl fotograf Pajer v pořadu Showtime CNN Prima NEWS.

Lidé na výstavě mohou vidět také pamětní list v podobě bankovky a bustu, kterou udělala sochařka Alžběta Kumštátová. „Zajímavé je, že ji vytvořila naprosto zpaměti, a utvořila ji moc krásně,“ uvedla Havlová. Podle ní by se mu busta líbila. „Je to krásné, jsou v ní zachyceny všechny rysy jeho tváře,“ řekla Havlová.

Fotky z Karlova mostu z pohřebního průvodu Václava Havla prý viděla jeho manželka poprvé. „Vzbuzuje to ve mně melancholii, ale dělám to pro Václava,“ uvedla Havlová pro CNN Prima NEWS.

Tagy:
výročí fotografie výstava fotograf Václav Havel VIZE 97 Dagmar Havlová Pražská Křižovatka kostel sv. Annny Alan Pajer

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama