Nadávky i kopance. Aktivisté zablokovali výjezd z Blanky, řidiči si to s nimi vyřídili

Řidiči odtahovali aktivisty blokující výjezd z tunelu Blanka

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion v úterý ráno zablokovali silnici za výjezdem z tunelu Blanka v Praze. Naštvaní řidiči ale tentokrát vzali situaci do vlastních rukou a snažili se lidi s transparenty dostat ze silnice. Situace se vyhrotila natolik, že došlo i na kopance. Nakonec museli zasáhnout policisté.

Byla dopravní špička, doba, kdy lidé spěchají do práce, k lékařům, prostě sednou do auta a počítají s tím, že někam dojedou. Jenže tentokrát se na silnici posadila parta aktivistů s transparenty. Naštvaní řidiči prosili, zvyšovali hlas, ale nic nepomáhalo.

Situace tak začala postupně gradovat. Řidičům došla trpělivost a aktivisty začali ze silnice ručně odtahovat. Došlo ale i na kopance, facky a nadávky do fašistů. Vytrvalí demonstranti ale ze silnice neodešli, ani když na místo dorazily policejní hlídky. „Policisté za pomocí donucovacích prostředků tyto osoby zajistili a následně předvedli na podání vysvětlení na blízkou policejní služebnu,“ uvedl mluvčí policistů Jan Rybanský.

Aktivisté se dopustili přestupku

A o co aktivistům vlastně šlo? „Požadavkem je, aby vláda přijala nařízení, podle kterého musí firmy a instituce vytápějící plynem nastavit teplotu na zákonem dané teplotní minimum. To je 20 °C v kancelářích a školách a 18 °C tam, kde lidé vykonávají lehkou fyzickou aktivitu,“ stojí na stánkách Extinction Rebellion s tím, že ušetřené náklady nedostane Rusko k financování války na Ukrajině.

Podle policistů se aktivisté dopustili přestupku, jejich chováním se tak dál budou zabývat úředníci magistrátu.

Tagy:
Policie ČR silnice tunel Blanka řidiči aktivisté Extinction Rebellion protesty Praha Rusko rvačka ruská invaze na Ukrajinu Tunelový komplex Blanka Extinction Rebelion