Předvánoční nákupy vrcholí. Rozmyslete si, zda jít do plného obchodu, vyzývá Svrčinová

Druhý adventní víkend je tu a s ním i předvánoční nákupní horečka. Lidé nejvíce sahají po dárcích, jídlu a také stromcích či dekoraci. Podle obchodníků nákupů přibude hlavně následující víkend, který bude poslední před Štědrým dnem.

Jeden a půl metru rozestupy, pokud nejste z jedné domácnosti, nasazený respirátor, dezinfekce u každého vchodu a prostor 10 metru čtverečních na osobu. Taková jsou aktuálně nastavená opatření pro obchodní centra.

Během prosince dochází kvůli vánočním nákupům k nárůstu množství zákazníků až o několik desítek procent. Lidé nakupují hlavně oblečení, obuv a také jídlo. „Podle typu obchodu jde o plus 50 až 70 procent oproti průměru celého roku. Bylo vidět, že Češi začali nakupovat vánoční dárky už někdy v půlce října, vždycky to bylo od půlky listopadu,“ prozradil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Riziko nákazy se zvýší

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová upozorňuje na možné riziko nákazy, které by se kvůli vánočním nákupům mohlo stupňovat. „Provozovatel by měl aktivně bránit, aby se lidé shlukovali, takže nastavená pravidla mají. Že je nedodržují, je druhá věc. Samozřejmě i nakupující by si měli rozmyslet, jestli tam opravdu nakupovat, pokud je tam velké množství lidí,“ uvedla Svrčinová.

Pro kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je priorita, aby děti mohly chodit do školy. Proto vyzývá k tomu, aby lidé nevyhledávali sociální kontakty. „Nosme roušky a využijme Vánoce, které jsou – a to bych zdůraznil – svátky klidu a pokoje. Nejsou to svátky nakupování a svátky navštěvování obchodních center,“ dodal Válek.

Největší koncentrace lidí v obchodech je typicky o víkendech. Poslední advent před Vánocemi budou lidé podle obchodníků nakupovat hlavně čerstvé potraviny na štědrovečerní hostinu, a tak bude koncentrace lidí v obchodních centrech ještě větší.

Tagy: