reklama

Předvánoční nákupy vrcholí. Rozmyslete si, zda jít do plného obchodu, vyzývá Svrčinová

Druhý adventní víkend je tu a s ním i předvánoční nákupní horečka. Lidé nejvíce sahají po dárcích, jídlu a také stromcích či dekoraci. Podle obchodníků nákupů přibude hlavně následující víkend, který bude poslední před Štědrým dnem.

reklama

Jeden a půl metru rozestupy, pokud nejste z jedné domácnosti, nasazený respirátor, dezinfekce u každého vchodu a prostor 10 metru čtverečních na osobu. Taková jsou aktuálně nastavená opatření pro obchodní centra.

Během prosince dochází kvůli vánočním nákupům k nárůstu množství zákazníků až o několik desítek procent. Lidé nakupují hlavně oblečení, obuv a také jídlo. „Podle typu obchodu jde o plus 50 až 70 procent oproti průměru celého roku. Bylo vidět, že Češi začali nakupovat vánoční dárky už někdy v půlce října, vždycky to bylo od půlky listopadu,“ prozradil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Riziko nákazy se zvýší

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová upozorňuje na možné riziko nákazy, které by se kvůli vánočním nákupům mohlo stupňovat. „Provozovatel by měl aktivně bránit, aby se lidé shlukovali, takže nastavená pravidla mají. Že je nedodržují, je druhá věc. Samozřejmě i nakupující by si měli rozmyslet, jestli tam opravdu nakupovat, pokud je tam velké množství lidí,“ uvedla Svrčinová.

Pro kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je priorita, aby děti mohly chodit do školy. Proto vyzývá k tomu, aby lidé nevyhledávali sociální kontakty. „Nosme roušky a využijme Vánoce, které jsou – a to bych zdůraznil – svátky klidu a pokoje. Nejsou to svátky nakupování a svátky navštěvování obchodních center,“ dodal Válek.

Největší koncentrace lidí v obchodech je typicky o víkendech. Poslední advent před Vánocemi budou lidé podle obchodníků nakupovat hlavně čerstvé potraviny na štědrovečerní hostinu, a tak bude koncentrace lidí v obchodních centrech ještě větší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama