CNN Prima News Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Výpis příspěvků ke štítku „Tomáš Prouza“

Výborný kritizuje antimonopolní úřad kvůli neefektivitě. Nebezpečné diktování, řekl Prouza

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dál kritizuje antimonopolní úřad. Podle něj pracuje pomalu a není efektivní. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Také ujistil, že nehrozí další prudké zdražování potravin. Dubnové zrychlení inflace je podle něj drobný výkyv, ze kterého nelze nic usuzovat. Ekonomka Jana Matesová ve vysílání CNN Prima NEWS konstatovala, že nejlepší obranou proti vysokému zdražování je zboží nekupovat.

Dovozy cenově drtí česká rajčata. Zelenina z ciziny má ale svá rizika, varují odborníci

Rajčata se pěstují v Česku běžně i mimo sezónu, většina produkce se ale stále musí dovážet. Rajčata sem putují tisíce kilometrů a musejí se trhat ještě zelená. To jim ovšem podle českých pěstitelů výrazně ubírá na kvalitě. Dovozcům navíc nemohou čeští producenti cenově konkurovat. Dovezená zelenina ze třetích zemí ale může mít svá rizika.

Zdraží jablka kvůli zmrzlé úrodě? Ve hře jsou i jiné scénáře, krize odhalila nečekaný problém

Sadaři mají letos zkrátka smůlu. Počasí jako na houpačce jim zničilo úrodu a nyní volají o pomoc, záchranné lano jim chce hodit ministerstvo zemědělství. Jak ale problémy na domácí půdě ovlivní cenu ovoce v obchodech? Hrozí zdražení jablek či jiných domácích plodin? Podle expertů, které oslovila redakce CNN Prima NEWS, jsou ve hře i jiné scénáře, jak domácí trh zareaguje na ovocnou krizi. Tato situace navíc podtrhla další nečekaný problém, který se týká způsobu podnikání tuzemských zemědělců.

Zrušme omezení prodeje o svátcích, navrhují poslanci ODS. Názory stran se ale rozcházejí

Poslanci ODS chtějí zrušit omezení prodeje v obchodech o svátcích. Nařízení podle nich totiž vytváří zmatek. Ve středu o návrhu jednala vláda a postavila se k němu neutrálně, názory stran se rozcházely. Na sociálních sítích to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Návrh tak může způsobit pnutí v koalici, která se na úpravách regulace otevírací doby zatím neshoduje. A padají i nápady, aby obchody byly zavřené o všech svátcích.

Plná ústa Green Dealu a mák dovážíme z Austrálie, říká expert. Ten český míří do Ruska

V pěstování modrého máku patří Česko k absolutní světové špičce. Zhruba 85 procent této komodity jde na vývoz, mimo jiné také stále do Ruska. Pěstitele, kteří tam vyvážejí, za to kritizuje Svaz obchodu. Kvůli válce na Ukrajině jim vzkazuje, že si za mák berou krvavé peníze. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ujistil, že jde o soukromé aktivity pěstitelů, nikoliv státu.

Výhodnější nákupy v Polsku brzy skončí, říká Prouza. Zmínil zboží, které se vymyká trendu

Trend výhodného nakupování v Polsku do půl roku pomine, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Dodal, že nůžky mezi českými a polskými obchody „se sbližují“. Zatímco u nás potraviny zlevňují, u severních sousedů je tomu naopak. Prouza je však přesvědčen, že čeští zákazníci budou za hranice směřovat i nadále, a to především za výhodnějšími cenami cigaret.