CNN Prima News nakupování

nakupování

Výpis příspěvků ke štítku „nakupování“

Nákupem v akcích se dají ušetřit tisíce. Odborníci radí, na co zacílit a na co si dát pozor

30. října 2022 18:58

Nákupem v akcích může čtyřčlenná rodina ušetřit ročně až 24 000 korun. Tvrdí to specializovaný web Kupi.cz, který sestavil žebříček produktů, které se prý nevyplatí kupovat, pokud nejsou zlevněné. Ekonomové varují před takzvanými falešnými akcemi, kdy obchod zvýší cenu výrobku jenom proto, aby pak sleva vypadala větší.

Chudé čtenářské Vánoce. Knihy zdražují. Papíru je nedostatek, ceny energií rostou

15. října 2022 06:47

Vášniví čtenáři budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Kvůli problémům na trhu s papírem a rostoucím cenám energií musí totiž nakladatelé během letošních vánočních svátků zdražovat knihy. Jejich zákazníky navíc drtí inflace, proto si mnozí možná dvakrát rozmyslí, zda nakonec nesáhnou po jiném dárku pod stromeček. Některé knihy zdražily i o 100 korun, jiné vyjdou v nižších nákladech, protože tiskárnám chybí dostatek papíru.

Nezdražujeme, zmenšujeme: V regálech obchodů opět řádí „smrskflace“. Jak se bránit?

18. srpna 2022 05:20

Dvouciferná inflace, která se blíží 20 procentům, se projevuje nejen zdražením služeb a zboží, ale také úpravou jeho rozměrů, objemu či hmotnosti. Do českých obchodů tak stále častěji zavítá jev, kterému ekonomové říkají „smrskflace“. Jde o trik, kterého si lidé zvyklí pravidelně nakupovat stejný okruh zboží nemusí všimnout. V této době platí dvojnásob, že je třeba pozorně číst cenovky, kde prodejce ze zákona musí uvádět také cenu v přepočtu na hmotnostní nebo objemovou jednotku.

Dovolí si zahraniční řetězce v Česku víc než doma? Experti se přou, kdo může za zdražování

16. srpna 2022 05:25

Češi jsou stále ochotni akceptovat nákupy zboží za příliš vysoké ceny. Zahraniční obchodníci prý v tuzemsku zdražují více než ve své domovině na západ od našich hranic. V některých případech jde dokonce o třikrát vyšší tempo růstu cen než v západní Evropě. „V řadě základních potravin nám rostou ceny nejrychleji v celé Evropské unii,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ekonomka Jana Matesová. V Česku ale také mnohem rychleji zdražují vstupy, odmítá kritiku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Drahotu můžete nechat za hranicemi. Ekonom radí, jak v Polsku ušetřit stokoruny za nákup

30. července 2022 17:24

Snížení daně z přidané hodnoty a spotřebních daní na potraviny a pohonné hmoty Polsko zavedlo již na začátku letošního února. Opatřením tamní vláda reagovala na dramatický růst cen. Daňové „prázdniny“ měly sice k 1. srpnu skončit, kabinet Mateusze Morawieckého ale v pátek rozhodl, že je prodlouží až do konce letošního roku.

Sledujte Hlavní zprávy: Zdražování drtí české rodiny. Co si odepírají, aby ušetřily?

23. července 2022 18:12

Češi dělají, co můžou, aby alespoň částečně ulehčili svému rodinnému rozpočtu. Kvůli zdražování si začali odepírat své oblíbené položky v jídelníčku. Na čem nejvíce šetří a na jaké slevy v supermarketech by si měli dávat pozor? Nejen o tom budou Hlavní zprávy, které můžete sledovat na Primě a CNN Prima NEWS od 18:55.