reklama

Přežila kulky i silný výbuch při budování metra. Budova Národního muzea slaví 130 let

Budova Národního muzea slaví 130 let od svého otevření. Věděli jste, že původně se neměla nacházet na Václavském náměstí? A že v srpnu 1968 jedna z kulek zasáhla slovo „osvobození“? V rozhovoru o tom mluvil generální ředitel této instituce Michal Lukeš.

reklama

Proč se pro stavbu budovy Národního muzea vybrala horní část Václavského náměstí? Podle plánů se prý mohlo nacházet i na Smetanově nábřeží.
O možnosti přestěhovat muzeum ze Šternberského paláce na Hradčanech na vltavské nábřeží, zvané dnes Smetanovo, uvažoval už v roce 1840 František Palacký. Podle jeho návrhu se tam měl vystavět rozsáhlý komplex budov, kde by sídlilo nejen České muzeum, ale i další vědecké a kulturní instituce, vzniklé za vlády císaře Františka I. Měly tu být pod jednou střechou s muzeem například malířská akademie, konzervatoř či Průmyslová jednota. Smělý projekt Fr. Palackého ale nebyl českým sněmem přijat a nahradil jej pseudogotický pomník s jezdeckou sochou císaře Františka I., který na místě stojí dodnes.

Muzeum pak našlo roku 1846 nové sídlo v Nostickém paláci Na Příkopě. Ten byl malý a nevyhovující, takže už od poloviny šedesátých let se uvažovalo o muzejní novostavbě. Původní představy Muzejní společnosti byly dost skromné, mezi návrhy místa pro stavbu byla například i poměrně malá parcela na Karlově náměstí, poblíž radnice. Zlom nastal roku 1876, kdy na návrh F. L. Riegra darovala velkoryse městská rada pro stavbu pozemek na horním konci Václavského náměstí, uvolněný zbouráním Koňské brány a novoměstských hradeb.

Jaký význam pro Čechy mělo postavení Národního muzea?
Novostavba byla symbolickým vyvrcholením zdárného rozvoje společnosti Českého království po stránce vědecké, kulturní a hospodářské. Čechy byla vnímána jako potvrzení úspěchů národního obrození, které přineslo rovnoprávnost Čechů s českými Němci.

Budova Národního muzea se pojí i s invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Střely ale nepoškodily pouze fasádu, dostaly se také dovnitř. Co poničily?
Krátká, ale intenzivní střelba ze samopalů před polednem 21. srpna 1968 poškodila nejen fasádu a rozbila okna, ale poznamenala i některé interiéry. Poškozeny byly tapetované stěny zasedací síně, střely zasáhly i některé zoologické exponáty a vycpaná zvířata. Dvě střely vlétly do depozitáře obrazů v přízemí. Jedna prostřelila čerstvě restaurovaný obraz Větší zemský soud z roku 1723, druhá prostřelila slavnostní ilustrované tablo z doby první republiky a v jeho francouzském textu zasáhla slovo „libération“, tedy „osvobození“. Střely jsou dnes uloženy v muzejních sbírkách.

Národní muzeum „zaznamenalo“ stavbu metra linky C i magistrály. Mělo to nějaký vliv na statiku?

V roce 1978 se v důsledku podzemních odstřelů při budování metra odtrhla levá přední nárožní rizalitová věž. Raziči sice neměli střílení v těchto místech povolené, ale zákaz porušovali, protože spěchali splnit podmínky Soutěže o brigádu socialistické práce. Vyhráli, ale napáchali značné škody. Ve věži byly trhliny široké místy až centimetr táhnoucí se od základů až do podkroví. Až roku 1986 byla havárie opravena. Věž byla pomocí hydrauliky mírně zvednuta a trhliny byly slepeny umělou pryskyřicí.

Když se v historii posuneme dále, budova Národního muzea prošla dlouholetou rekonstrukcí. Kdy se do expozic vrátí kompletní sbírky a exponáty?
Otevření stálých expozic přírody i dějin je plánováno během letošního léta.

Muzea se opět otevřela veřejnosti. Těšili jste se na návštěvníky?
Samozřejmě jsme se nesmírně těšili. On-line prostor sice nabízí velké množství možností, jak předat zajímavé informace, ale vidět výstavu naživo a moci si ji projít, to je zážitek, který bohužel žádná obrazovka zcela nezprostředkuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová
Bydlení

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

reklama