Polští lovci pokladů plánují vykopat 48 beden nacistického zlata v hodnotě přibližně půl miliardy liber (téměř patnáct miliard korun). Poklad se má nacházet v paláci ve vesnici Minkowskie v jižním Polsku a kromě zlata jej prý tvoří i jiné cennosti ukradené šéfem SS Heinrichem Himmlerem na konci druhé světové války. Lovci zjistili polohu pokladu z dokumentů od potomků důstojníků SS.
Příslušníci SS, tedy ozbrojená organizace Hitlerovy NSDAP, využívali palác jako nevěstinec. Podle dokladů předaných potomky tehdejších důstojníků se v areálu nachází až 28 tun pokladu. Deset z nich má ležet právě pod palácem, kde chtějí lovci začít. Důvod je jednoduchý, k cennostem by měl být relativně snadný přístup, informoval britský web Daily Mail.
Založit Čtvrtou říši
Předpokládá se, že součástí pokladu bude zlato, které zmizelo z policejního ředitelství v dnešní Vratislavi. Stejně tak i šperky a cennosti ze soukromých sbírek bohatých Němců, kteří žili v tomto regionu a svůj majetek předali SS, aby jej ochránili před postupující Rudou armádou. Himmler měl lup ukrást s cílem založit Čtvrtou říši, píše se v deníku jednoho z důstojníků SS, který v něm používá pseudonym Michaelis.
Mezi svazkem dokumentů je i mapa a dopis vysokého důstojníka SS von Steina adresovaný jedné z dívek, která v paláci pracovala a později se stala Steinovou milenkou. „Má drahá Inge, s Boží vůlí splním svůj úkol. Některé transporty byly úspěšné. Zbývajících 48 těžkých truhel z říšské banky a všechny rodinné truhly ti tímto svěřuji,“ napsal v dopise s tím, že jen dívka ví, kde se poklad nachází.
Jámu s pokladem důstojníci zasypali
V jiném záznamu z 12. března 1945 se uvádí, že v oranžérii byla vykopána jáma, v níž leží téměř padesát beden. Důstojníci vše zasypali zeminou a na místo vysázeli stromy a další rostliny.
Pátrání vede šéf nadace Slezský most Roman Furmaniak. „Na ukrytí pokladu se podílelo několik osob včetně důstojníka von Steina. Inge se do ven Steina zamilovala a věřila, že v paláci zůstane možná rok či dva, než bude po všem. Tehdy nikdo nevěřil, že se region dostane pod kontrolu Sovětského svazu,“ vysvětluje Furmaniak.
Objekt několikrát měnil majitele
Na konci války byla oblast předána novému Polsku ovládanému Sověty, veškeré německé obyvatelstvo bylo vyhnáno a přišli Poláci, kteří žili na západní Ukrajině. Aby Inge zapadla, změnila svůj vzhled i identitu a nakonec se provdala za místního muže. Poklad hlídala až do své smrti.
Palác pochází z 18. století, kdy jej nechal postavit pruský generál Friedrich Wilhelm von Seydlitz. V posledních letech několikrát změnil majitele, sloužil jako obecní úřad, mateřská škola nebo kino. V současnosti chátrá. Objekt si dlouhodobě pronajala právě nadace Slezský most.