NASA šťouchla do měsíce Dimorphos a změnila jeho dráhu letu. CNN ukazuje jak moc

NASA v úterý oznámila, že zářijový náraz sondy DART do vesmírného objektu Dimorphos (měsíce planetky Didymos) přinesl kýžené ovoce a dokonce překonal původní odhady. Po několika týdnech už totiž mají experti k dispozici data o trajektorii a době oběhu Dimorphosu kolem domovské planetky. K jakým změnám došlo, ukázala americká CNN.

Po letech příprav a samotném provedení už má lidstvo k dispozici výsledky mise, která má svět připravit na nebezpečné asteroidy, jež by mohly někdy v budoucnu ohrozit Zemi. Už na konci září planetární sonda DART podle plánu úmyslně narazila do měsíce Dimorphos, který obíhá kolem planetky Didymos.

Žádný z těchto vesmírných objektů nepředstavuje pro Zemi riziko, tělesa jsou od nás naopak vzdálená, a NASA je tak mohla využít k popsanému experimentu.

Po střetu sondy s Dimorphem už jen vědci trnuli a doufali, že se brzy projeví vychýlení měsíce z původního kurzu. Původně experti počítali s tím, že jelikož sonda „pošťouchla“ Dimorphos blíže k Didymosu, doba oběhu by se mohla zkrátit zhruba o deset minut. Před experimentem potřeboval měsíc na kompletní cestu po orbitě 11 hodin a 55 minut.

Teď se ale ukázalo, že mise DART byla úspěšnější, než se čekalo. Náraz totiž vychýlil měsíc natolik, že se jeho doba snížila rovnou o 32 minut. Nově tak svou cestu po orbitě dokoná vždy po 11 hodinách a 23 minutách, ukazuje CNN.

Přelomový moment

Vědci jsou z úspěšného pokusu pochopitelně nadšení. „Tato mise ukazuje, že se NASA snaží připravit na všechno, co po nás vesmír hodí. NASA prokázala, že roli obránce planety bereme vážně. Je to přelomový moment pro planetární obranu i celé lidstvo, demonstruje odhodlanost výjimečného týmu NASA i jeho partnerů,“ uvedl šéf NASA Bill Nelson.

Mise DART ale tak úplně nekončí. Astronomové budou nadále pozorovat pohyb Dimorphu, který se v průběhu času může měnit. Už nikdy by se ale měsíc neměl vrátit k původní trajektorii.

Odborníci budou studovat i povrch vesmírného objektu, aby zjistili, jak moc ho sonda poškodila. NASA si je rovněž vědoma, že jediný pokus nepřipraví lidstvo na každé vesmírné nebezpečí. Tento experiment přesto poskytuje pro budoucí boj s asteroidy nadějné vyhlídky.

Tagy: