
Podchody v Plzni děsí místní: Graffiti, nedopalky od cigaret i stříkačky. Město je chce rušit
Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl Sluneční soustavou, uvedla ve středu Evropská kosmická agentura.
V těsné blízkosti Země proletí asteroid s názvem 2024 YR4. Vědci mu dali přezdívku City Killer, tedy Ničitel měst, a naši planetu by měl minout v prosinci 2032. Původní předpoklady hrozily možnou srážkou se Zemí, nové odhady ale tyto obavy vyvrátily. Asteroid by nicméně mohl dopadnout na Měsíc a následky srážky by pak ohrozily například satelity. Ze Země by byl v takovém případě k vidění velkolepý meteorický roj.
Asteroid s názvem 2024 YR4 by mohl v následujících letech proletět v těsné blízkosti Země. Ještě před několika měsíci podle vědců dokonce existovala možnost, že naši planetu zasáhne. Nyní je již jisté, že se to tak nestane, dopadnout by však mohl na přirozenou družici Země – Měsíc. Vědci nedávno pravděpodobnost dopadu mírně zvýšili.
Vědci nevylučují, že Zemi v roce 2182 zasáhne asteroid Bennu. Naší planetě by to způsobilo rozsáhlou devastaci, několikaletý úbytek slunečního svitu a pokles teplot, domnívají se podle agentury Reuters. Kamenitý objekt zvaný Bennu je klasifikován jako Zemi blízká planetka.
Evropská vesmírná agentura (ESA) a Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozorně sledují nedávno objevený asteroid 2024 YR4, který by mohl v roce 2032 zasáhnout Zemi. Toto nebeské těleso o odhadovaném průměru 40 až 100 metrů by mohlo při dopadu způsobit značné škody, a to buď v podobě výbuchu v atmosféře nebo vytvořením kráteru na zemském povrchu. Pravděpodobnost střetu je však zatím velmi malá a další pozorování pomohou zpřesnit jeho dráhu.
Nad Sibiří explodoval v noci na středu malý asteroid. Jeho zánik v zemské atmosféře doprovázel oslnivý záblesk, který zachytili svědci i některé automatické kamery. Vesmírné těleso, které mělo v průměru kolem 70 centimetrů, zachytil 12 hodin před kontaktem se Zemí systém včasného varování před asteroidy (ATLAS), informuje ruská agentura TASS.
Masivní meteorit o velikosti čtyř Mount Everestů, který před třemi miliardami let narazil do Země, mohl urychlit vývoj života na planetě. Naznačuje to závěr bádání Harvardovy univerzity. O výzkumu vesmírného tělesa, které bylo až 200krát větší než meteorit, jenž později způsobil zánik dinosaurů, píše také zpravodajský web Sky News.
Asteroid pojmenovaný 2024 PT5 bude v době od 29. září do 25. listopadu letošního roku obíhat kolem planety Země, informuje CNN. Podle studie zveřejněné v časopise Research Notes of the American Astronomical Society se tak asteroid na chvíli stane novým měsícem Země.
Dinosaury vyhubil prach, vyplývá z počítačových simulací následků dopadu asteroidu, který před 66 miliony let změnil podobu života na Zemi. S odkazem na belgickou studii to napsal web The Guardian.
Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, v neděli po sedmileté misi úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět na Zemi ke zkoumání.
Pravděpodobnost nárazu velkého asteroidu do Země je třikrát větší, než si vědci doposud mysleli. K tomuto závěru dospěla skupina odborníků z NASA, kteří se zabývali studiem kráterů na Zemi. Podle nich se dosavadní výzkumy pletly v dataci dopadu asteroidů, a navíc podceňovaly i sílu vesmírných těles.
Ničivá energie asi 225 výbuchů Hirošimy. Střet planetky 2023 DZ2, která v sobotu večer Zemi těsně minula, by měl fatální následky. Poprvé tento asteroid vědci pozorovali teprve v druhé polovině února, a to i přesto, že už se v minulosti k Zemi několikrát přiblížil.