CNN Prima News asteroid

asteroid

Výpis příspěvků ke štítku „asteroid“

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

27. září 2022 05:30
Aktualizováno

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

26. září 2022 21:47

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Vědci objevili úlomky asteroidu, který prý vyhubil dinosaury. Našli je v rybě i jantaru

15. května 2022 19:39

Americkým vědcům a archeologům se s velkou pravděpodobností podařilo nalézt zachované částečky asteroidu zvaného Chicxulub. Právě po jeho dopadu na Zemi dle názorů odborníků před několika desítkami milionů let vyhynuli dinosauři. Do záležitosti se mimo jiné zapojil i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). S informací přišla CNN.

Zemi zasáhlo mezihvězdné těleso, potvrzují vědci a předpovídají přílet dalších meteorů

13. dubna 2022 10:49

Vědci se doposud domnívali, že první těleso pocházející z jiné hvězdné soustavy proletělo naší sluneční soustavou v roce 2017. Nyní ale Vesmírné velitelství USA potvrdilo, že jiná extrasolární hornina dopadla na naši planetu již o tři roky dříve. Vzhledem k novým zjištěním experti považují za pravděpodobné, že jsou podobné jevy častější, než do nynějška předpokládali.

Ani mimozemšťané, ani vesmírná loď. Čínské vozítko po týdnech rozluštilo záhadu na Měsíci

24. ledna 2022 19:45

Záhada vyřešena. Čínské vozítko Yutu-2, které zkoumá odvrácenou stranu Měsíce, se konečně přiblížilo k podivnému objektu, který vyfotografovalo v prosinci. Výsledek zřejmě zklamal nejen příznivce UFO, ale i některé vědce. Záhadný objekt je totiž ve skutečnosti obyčejný kus skály, který dokonce nemá ani tvar krychle, jak se z původního snímku zdálo.

Padá k nám asteroid dlouhý jako pět žižkovských věží. Proletí rekordně blízko Země

13. ledna 2022 06:32

Příští úterý odpoledne se kolem Země prožene asteroid 7482 (též zvaný 1994 PC1) dlouhý přes jeden kilometr, tedy zhruba stejně jako pět žižkovských televizních věží. Vesmírný objekt se vymyká v porovnání s ostatními asteroidy také tím, že proletí nezvykle blízko modré planety (ve vzdálenosti méně než dva miliony kilometrů). Další takový mine Zemi nejdříve za 200 let.

Na Měsíc, na Mars či k blízkému asteroidu. Čeká nás rok vzrušujících vesmírných misí

1. ledna 2022 06:58

Závody miliardářů v dobývání oběžné stanice Země zřejmě v příštím roce zastíní mnohem zajímavější kosmické projekty. V jejich středu se bude nacházet hned několik vesmírných těles. Lidstvo se bude ještě intenzivněji soustředit na Měsíc nebo druhou nejmenší planetu Sluneční soustavy. Sondy se vypraví také k asteroidům a k zemím, jež vyslaly své lidi do kosmu, se bude chtít připojit rovněž Indie.

K Zemi míří asteroid velký jako fotbalové hřiště. Nejblíž bude v polovině ledna

31. prosince 2021 17:52

V blízkosti planety Země prolétne zhruba 100 metrů široký asteroid. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že k zemské atmosféře dorazí v první půlce ledna, nachází se nicméně mimo kolizní trajektorii. Nejde zdaleka o jediné vesmírné těleso, které se šine kosmem k modré planetě, píše britský deník Mirror.