![Trumpa poznala zblízka. Žádný nafoukanec, svěřila se paní Marie, která byla chůvou jeho dětí](https://cdn.administrace.tv/2025/01/23/mini_169/1f75505be7bde16e2ab9e1111bda6188.jpg)
Trumpa poznala zblízka. Žádný nafoukanec, svěřila se paní Marie, která byla chůvou jeho dětí
Nad Sibiří explodoval v noci na středu malý asteroid. Jeho zánik v zemské atmosféře doprovázel oslnivý záblesk, který zachytili svědci i některé automatické kamery. Vesmírné těleso, které mělo v průměru kolem 70 centimetrů, zachytil 12 hodin před kontaktem se Zemí systém včasného varování před asteroidy (ATLAS), informuje ruská agentura TASS.
Masivní meteorit o velikosti čtyř Mount Everestů, který před třemi miliardami let narazil do Země, mohl urychlit vývoj života na planetě. Naznačuje to závěr bádání Harvardovy univerzity. O výzkumu vesmírného tělesa, které bylo až 200krát větší než meteorit, jenž později způsobil zánik dinosaurů, píše také zpravodajský web Sky News.
Asteroid pojmenovaný 2024 PT5 bude v době od 29. září do 25. listopadu letošního roku obíhat kolem planety Země, informuje CNN. Podle studie zveřejněné v časopise Research Notes of the American Astronomical Society se tak asteroid na chvíli stane novým měsícem Země.
Dinosaury vyhubil prach, vyplývá z počítačových simulací následků dopadu asteroidu, který před 66 miliony let změnil podobu života na Zemi. S odkazem na belgickou studii to napsal web The Guardian.
Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, v neděli po sedmileté misi úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět na Zemi ke zkoumání.
Pravděpodobnost nárazu velkého asteroidu do Země je třikrát větší, než si vědci doposud mysleli. K tomuto závěru dospěla skupina odborníků z NASA, kteří se zabývali studiem kráterů na Zemi. Podle nich se dosavadní výzkumy pletly v dataci dopadu asteroidů, a navíc podceňovaly i sílu vesmírných těles.
Ničivá energie asi 225 výbuchů Hirošimy. Střet planetky 2023 DZ2, která v sobotu večer Zemi těsně minula, by měl fatální následky. Poprvé tento asteroid vědci pozorovali teprve v druhé polovině února, a to i přesto, že už se v minulosti k Zemi několikrát přiblížil.
V pondělí ráno pronikl do zemské atmosféry asteroid o velikosti jednoho metru a vybuchl nad průlivem La Manche. Na sociálních sítích se objevily fotografie a videa, na nichž je zachycena ohromující exploze.
Velmi těsně kolem Země proletěl další asteroid. Nacházel se prakticky ve stejné vzdálenosti, jako se kolem naší planety pohybují satelity. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že asteroid byl velký zhruba jako nákladní auto a Zemi nijak neohrozil.
NASA v úterý oznámila, že zářijový náraz sondy DART do vesmírného objektu Dimorphos (měsíce planetky Didymos) přinesl kýžené ovoce a dokonce překonal původní odhady. Po několika týdnech už totiž mají experti k dispozici data o trajektorii a době oběhu Dimorphosu kolem domovské planetky. K jakým změnám došlo, ukázala americká CNN.
Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.
Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.