Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, tvrdí ukrajinská rozvědka. Rodina viní prezidenta Putina

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj zemřel ve vězení za polárním kruhem přirozenou smrtí, prohlásil v neděli šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Navalného rodina a spolupracovníci přičítají vinu za smrt 47letého opozičníka ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Asi vás zklamu, ale nakolik víme, tak (Navalnyj) skutečně zemřel na trombózu. Je to víceméně potvrzené. Nemáme to z internetu, ale bohužel jde o přirozenou smrt,“ řekl novinářům Budanov. Současně vyzval, aby se nevěřilo, že Putinův režim v Rusku se zhroutí „přirozeně, sám od sebe“. „Bez naší pomoci je to nereálné,“ poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ: Ruské úřady předaly tělo Navalného jeho matce. Nad pohřbem se nadále vznášejí otazníky

Stabilní režim v Rusku znamená ohrožení Ukrajiny a světa, a proto ukrajinská rozvědka bude pokračovat v podnikání operací na ruském území. „Dokud bude na Ukrajině válka, budou problémy v Rusku,“ zdůraznil a naznačil, že budou následovat nové útoky na okupovaném Krymu. „Nepřítele čekají nová překvapení. Nedoporučoval bych civilistům používat Krymsky most,“ varoval.

Krymský, občas zvaný i Kerčský most, nechal postavit Putin po anexi ukrajinského poloostrova, aby zajistil spolehlivější spojení než lodní trajekty, které často kvůli nepřízni počasí nemohou vyplout. Od vypuknutí války Ruska proti Ukrajině čelil most, přes který je zásobována významná část ruských invazních sil, několika útokům a poškozením, nebyl však dosud trvale vyřazen z provozu.

Udělalo se mu špatně na vycházce

Navalnyj, který odhaloval korupci na vrcholu ruského režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice. V roce 2020 byl hospitalizován s příznaky otravy. Tvrdil, že byl otráven na Putinův příkaz. Západní laboratoře potvrdily, že byl otráven bojovou látkou novičok. Hned po vyléčení z otravy v Německu a návratu do vlasti byl Navalnyj v lednu 2021 uvězněn.

V pátek 16. února vězeňská služba uvedla, že se mu po vycházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Tuto sobotu úřady vydaly tělo Navalného matce. Zatím není jasné, zda rodina bude moci politika pochovat podle svých představ.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Matce Navalného ukázali synovo tělo. Popsala zvláštní požadavky úřadů na pohřeb i výhružky

Tagy:
Vladimir Putin smrt rodina vězení Rusko Alexej Anatoljevič Navalnyj Kyrylo Budanov