Navalná: Putinovu nenávist střídá satanismus a pohanství. Mučí mrtvolu mého manžela

Ruský prezident Vladimir Putin

Projev Julije Navalné

Julija Navalná, vdova po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném, který za neobjasněných okolností zemřel ve vězení, v sobotu vyzvala ruské úřady, aby vydaly tělo jejího manžela k pohřbu. Zároveň obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že nejenže nechal jejího muže zabít, ale ještě mučí jeho mrtvolu, což už není jen nenávist, ale satanismus a pohanství.

„Je to devět dní, co Putin zabil Alexeje Navalného. Ale vražda Putinovi nestačila. Teď drží tělo jako rukojmí, vysmívá se jeho matce, nutí ji, aby souhlasila s tajným pohřbem. Vyhrožují, že jinak s Alexejovým tělem něco provedou,“ řekla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyhlídka Navalného v Praze? Pekarové a Válkovi se líbí. Nacher by nechal rozhodnout komisi

Vdova obvinila Putina, že právě on řídí dění v Salechardu, kde se opozičníkovo tělo nachází. Obvinila prezidenta, že před kamerou sice předvádí, jaký je horlivý křesťan, ale jeho víra je falešná. Žádný skutečný křesťan by se nikdy nemohl dopustit toho, co dělá Putin s již mrtvým odpůrcem. „To, co teď Putin dělá, to je nenávist. Ne, to dokonce ani není nenávist, ale jakýsi satanismus, pohanství,“ řekla Navalná. Putin a jeho nohsledi podle vdovy svými činy urážejí věřící, za což jiné v Rusku odsuzují do vězení. A Putin se bude muset jednou zodpovídat i za válku proti Ukrajině.

„Vydejte tělo mého muže. Chceme jej lidsky pohřbít do půdy, jak je zvykem u pravoslavných věřících. Vydejte Alexeje bez jakýchkoliv podmínek. Mučili jste ho zaživa a teď ho dál mučíte mrtvého. Znevažujete jeho ostatky. Větší ďábelství už nelze vymyslet. Porušujete veškeré zákony: zákony lidské i zákony boží,“ zdůraznila Navalná.

Nátlak na matku

Navalného matka ve čtvrtek uvedla, že jí konečně ukázali synovo tělo. Úřady ale podle ní chtějí, aby ho pochovala tajně, bez obřadu, a vyhrožovaly, že pokud nebude souhlasit, může se s tělem něco přihodit. Vyšetřovatel řekl, že čas není na mé straně a že tělo podléhá rozkladu, dodala Ljudmila Navalná ve vyjádření na YouTube. Úřady daly Navalného matce ultimátum – buď svolí k tajnému pohřbu svého syna bez účasti veřejnosti, anebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem za nejasných okolností zemřel, uvedla v pátek Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Ljudmila Navalná podmínky podle ní odmítla.

Komentátoři předpokládají, že před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, se Kreml obává, že by se pohřeb s případnou účastí desítek tisíc lidí mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruský národ je uvězněný ve velkém žaláři, vzkázal Lipavský. Varuje před moskevskou nadvládou

Tagy:
Vladimir Putin pohřeb mučení tělo mrtvola Rusko Alexej Anatoljevič Navalnyj Julija Borisovna Navalná