Navalnyj byl otráven, ukázaly laboratorní testy. Merkelová žádá Moskvu o vyšetřování

V těle předáka ruské opozice Alexeje Navalného byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě. Konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. V pondělí to oznámila berlínská klinika Charité, která o Navalného pečuje. Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Heiko Maas poté ve společném prohlášení uvedli, že Moskva musí plně a nade vší pochybnost vyšetřit okolnosti zdravotního kolapsu Alexeje Navalného.

Navalnyj je nyní na jednotce intenzivní péče a je nadále udržován v bezvědomí, aktuálně ale ohrožen na životě není, uvedli berlínští lékaři.

„Klinické nálezy nasvědčují intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Konkrétní látka ještě není známa,“ uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení. „Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích,“ dodala Charité. „Zodpovědní musí být vypátráni a musí se zodpovídat,“ uvedli k tomu Merkelová s Maasem.

Cholinesteráza je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v těle a mozku, má za úkol je přerušovat. Inhibitory cholinesterázy (jako jsou sarin a jiné nervové látky) narušují působení tohoto enzymu v těle, svaly jsou poté zahlceny nahromaděným nervovým přenašečem acetylcholinem a dochází k ochromení jejich běžné činnosti a selhání tělesných orgánů. Otravě lze v určitých případech předejít jen včasným aplikováním protilátky, například atropinu. Přesto většinou dochází k trvalému poškození nervové soustavy.

Látky ze skupiny inhibitorů cholinesteráz mají přitom také lékařské využití, používají se při léčbě lehčích a středních forem demence, například Alzheimerovy choroby.

Nález lékařů v Berlíně je tak v rozporu s tvrzením jejich ruských kolegů v Omsku. Ti podle listu Kommersant otravu vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu. Vedoucí toxikologie omské nemocnice Alexandr Sabajev dnes agentuře Interfax k poznatkům berlínské kliniky řekl, že i v Omsku byly provedeny testy na přítomnost inhibitorů cholinesterázy v Navavalného organismu, ale zjištěny nebyly. „Prověřovali jsme široké spektrum narkotických, syntetických látek, psychodelik a léčivých látek, včetně inhibitorů cholinesterázy, ale výsledek byl negativní, prohlásil. U Navalného se podle něj ani nevyskytovaly specifické příznaky otravy těmito látkami.

Berlínští lékaři Navalnému na základě laboratorního nálezu podali atropin, který se používá například jako protijed na otravu nervovými plyny a organofosfátovými insekticidy a herbicidy. Prozatím není vyloučeno, že Navalnyj bude trpět trvalými následky, poškozena může být například jeho nervová soustava. „Doufáme, že se pan Navalnyj bude moci brzy plně zotavit,“ dodali Merkelová s Maasem.

Tagy: