CNN Prima News návykové látky

návykové látky

Výpis příspěvků ke štítku „návykové látky“

Vláda dočasně zakáže HHC a další látky. Další omezení musí posvětit eurokomisaři, říká Válek

Prodej produktů s kanabinolem HHC i několika dalšími látkami by měl být v Česku zhruba do měsíce zakázaný. Vláda se ve středu shodla na zařazení HHC i některých jiných substancí na seznam zakázaných látek. Nařízení o tom by měla schvalovat příští týden. Kabinet tak rozhodl poté, co v poslední době v nemocnicích po požití produktů s HHC skončili dospělí i děti. Před zákazem varovala asociace adiktologů i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Požadovali ho naopak vládní lidovci. Kabinetu ho ve středu společně navrhovali ministři zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle nich by měl být zákaz dočasný do přijetí novely s regulací prodeje.

Rumová Kofola? Nešťastná volba pro děti i abstinenty, míní experti o kontroverzní příchuti

Do Vánoc zbývá zhruba měsíc a půl a společnost Kofola již uvedla sváteční limitované edice svých oblíbených nápojů. Letos vsadila na vanilkové rohlíčky a rum. Jenže druhá jmenovaná příchuť dělá vrásky jak některým konzumentům, tak odborníkům. Ačkoliv se jedná o nealkoholický nápoj pouze s „vůní rumu“, například u dětí může evokovat, že bez alkoholu nic není dost dobré. A vhodný nemusí být nápoj ani pro některé dospělé, například abstinenty.

Příčina smrti herce Perryho zůstává nejasná. Zdroj z vyšetřování sdělil detail ohledně drog

Podle dosavadních zpráv je tělo zesnulého herce Matthewa Perryho připraveno k vydání rodině. Ve svém prohlášení to sdělil úřad okresního soudního lékaře v Los Angeles. Oficiální závěr potvrzující příčinu úmrtí představitele Chandlera Binga z legendárního seriálu Přátelé bude pravděpodobně zveřejněn až za několik týdnů, napsal web Sky News. Podle magazínu TMZ přitom neměly návykové látky na hercově úmrtí podíl.

Překonaly závislost, teď chtějí být lepšími matkami. Pomoci mohou i volnočasové aktivity

Někdy během svého života se staly závislými na návykových látkách, díky svému odhodlání vše překonaly. Řeč je o ženách, které do Doléčovacího centra pro matky s dětmi v zařízení SANANIM přichází po úspěšné léčbě. Účastí ve volnočasových aktivitách absolvují poslední článek v cestě k abstinenci. Centrum však musí pro tyto aktivity shánět finance samo, náklady běžné dotace nepokryjí. Proto se s prosbou o pomoc obrací na veřejnost prostřednictvím sbírky na Znesnáze21.

Alarmující zjištění: Děti snadno koupí alkohol na internetu. Může je i zabít, varuje adiktolog

Většina internetových obchodů nabízejících alkohol, tabákové, nikotinové či jiné návykové výrobky neověřuje věk, a tak je pro děti jejich nákup velmi snadný. Mirek Prosecký ze společnosti adulto.cz v pořadu Případy Josefa Klímy sdělil, že při provedeném testu – kontrolním nákup škodlivých látek – došlo k ověření plnoletosti zákazníků pouze v osmi případech ze 120, tedy pouze v necelých sedmi procentech.

Tvrdé drogy jako znak luxusu i pocit moci. Experti promluvili o narkotikách v politice

Neexistuje snad země, která by u svých politiků nezažila drogovou kauzu. Proč k tvrdým návykovým látkám inklinují? Je to rychlý únik z každodenního provozu, ale také znak luxusu. Drahé drogy jsou pro ně dokladem, že jsou mocní. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl politolog Jan Kubáček. Podle jeho kolegy Lukáše Valeše jde u uživatelů drog také o otázku výkonnosti. Připomněl, že se návykové látky ve velkém užívají nejen v českém prostředí, a připomněl kauzu v Evropském parlamentu spojenou s rozbory odpadních vod.

Co dělá látka HHC, k níž se přiznala Vaňková? Zvýší výkon, v extrémech ale vyvolá paranoiu

Kokain není jedinou návykovou látkou, které holduje nejeden vrcholový politik či manažer. Mnozí užívají také kanabinoid HHC, jenž se získává z konopí. Důvod je jednoduchý – umí výrazně zvýšit výkon i soustředění. Obzvlášť vytížení lidé po něm sahají například proto, aby dokázali udržet nelítostné pracovní tempo. V rozumné míře tolik uškodit nemůže, jakmile se ale užívání drogy vymkne kontrole, vyvolává pocity podrážděnosti a až paranoidní chování. „To už platí pro případy, kdy se látka užívá trošku intenzivněji,“ vysvětlil redakci CNN Prima NEWS adiktolog Michal Miovský.

Školáci mají utrum. Poslanci zakážou prodej nikotinových sáčků nezletilým, hrozí i pokutami

Nikotinové sáčky si už děti v blízké době nekoupí – budou na prodej jen plnoletým. Počítá s tím novela poslanců vládních stran a ANO, kterou ve čtvrtek Sněmovna téměř jednomyslně schválila už v prvním kole projednávání. Normu, která má i podporu kabinetu, nyní dostane k projednání Senát. Původně odvykací pomůcka se dočkala velké obliby právě mezi mladistvými. Za porušení zákazu prodeje by fyzické osoby mohly podle závažnosti přestupku dostat pokutu až 150 tisíc korun.