Rumová Kofola? Nešťastná volba pro děti i abstinenty, míní experti o kontroverzní příchuti

Do Vánoc zbývá zhruba měsíc a půl a společnost Kofola již uvedla sváteční limitované edice svých oblíbených nápojů. Letos vsadila na vanilkové rohlíčky a rum. Jenže druhá jmenovaná příchuť dělá vrásky jak některým konzumentům, tak odborníkům. Ačkoliv se jedná o nealkoholický nápoj pouze s „vůní rumu“, například u dětí může evokovat, že bez alkoholu nic není dost dobré. A vhodný nemusí být nápoj ani pro některé dospělé, například abstinenty.

Již více než 15 let představuje společnost Kofola vánoční limitované edice nápojů, u nichž se nechává inspirovat tradičními vánočními vůněmi. V minulosti si zákazníci mohli vychutnat příchutě jako skořice nebo linecké cukroví, letos padla volba na vanilkové rohlíčky a rum.

ČTĚTE TAKÉ: Šok pro policisty z České Třebové: 69letý žák autoškoly nadýchal 1,3 promile alkoholu

„Vánoce jsou ještě daleko, ale my už nemůžeme vydržet. Letošní vánoční limitkou je Kofola s rumovou příchutí,“ informovala společnost na svém Instagramu před čtrnácti dny. Reakce lidí se však různí. „To vážně? Fakt učíte děti a mládež mimo zákonnou hranici konzumace alkoholu, jak chutná rum s kolou (kofolou) a přijde vám to v pořádku?“ ptal se pod příspěvkem jeden z uživatelů.

Opilý mladík si natočil vlastní dopravní nehodu. Neměl řidičák a auto si jen půjčil:

Vzkazy společnosti píší lidé například i na sociální síti X, dříve Twitter. „To jste se v Kofole zbláznili? V zemi alkoholiků to ještě podpořit příchutí tak, abychom učili malé děti rovnou na chuť rumu?“ ptal se jiný uživatel. Odpověď přišla záhy. „V Kofole každoročně přicházíme s atraktivními a originálními příchutěmi, které spotřebitelům navodí atmosféru a čas Vánoc. Letos padla volba na jedny z nejtypičtějších a nejoblíbenějších vánočních vůní – Kofolu Vanilkový rohlíček a Kofolu s vůní rumu, který je součástí třeba i vánočních perníčků,“ uvedla společnost.

Rumové pralinky končí. Stejně už se nedaly jíst, radši nám vraťte Vlnky, píší fanoušci

Téměř každý z nás si dokáže vybavit tenkou čokoládovou vrstvu s cukrovou krustou a po rozkousnutí jemnou rumovou explozi v ústech. Rumové pralinky ovšem na našem trhu končí. Přestože je hlavním důvodem ukončení jejich prodeje nízký zájem konzumentů, v mnoha anketách na internetu vede názor, že budou lidem chybět. Pojďte s námi zavzpomínat na další oblíbené retro pochoutky.

„Souhlasíme, že dětem alkohol do ruky nepatří, a věříme, že každý rodič se sám rozhodne, nakolik si zrovna tuto limitku vychutná i s dětmi nebo zůstane věrný Kofole Original,“ dodala firma s tím, že její produkty na děti necílí.

Najde se však i celá řada těch, kteří se na novou limitovanou edici nápojů těší. „Podle reakcí lepších lidí se dají očekávat rekordní prodeje. Já jí teda po letech zkusím,“ napsal jeden z uživatelů.

Nešťastný krok, shodují se experti

Z reakcí na sociálních sítích je patrné, že se názor lidí na novou limitovanou příchuť Kofoly liší. Naopak experti se v mnohém shodují. „Není to úplně nejvhodnější, stejně tak bych ale celou věc nepřeceňoval. Přeci jen, máme rumové pralinky, některé zákusky taktéž mají rumovou příchuť. Z hlediska dětí to však není úplně šťastné – ale ani z hlediska některých dospělých: například těch, kteří mají problémy s alkoholem, odvykají si nebo abstinují po léčbě,“ sdělil pro CNN Prima NEWS psycholog Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ).

Obecně mají produkty s „alkoholovou příchutí“ na děti minimálně psychologický vliv. „Hodně se diskutuje o nealkoholických šampaňských pro děti. To jsou věci, které děti nabádají k tomu, aby si řekly: ‚Hele, tady je svět dospělých, kde se pije alkohol.‘ I dětské šampaňské jim předává informaci, že je to normální: dospělí pijí a když je nějaká oslava, tak i děti mají své bublinky, i když nealkoholické. To jsou věci, kvůli nimž si děti fixují, že k dospělosti patří alkohol,“ doplnil Csémy.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Po každém natáčecím dni jsem ve vaně vypil láhev vodky, popisoval Matthew Perry

Novou příchuť považuje za nevhodnou i Petr Popov, primář Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a odborník na léčbu závislosti. „Je to nešťastný nápad. Primárně nealkoholický nápoj, jak si ho většina lidí dosud představovala, a přidávat do něj příchuť alkoholu... nevysílá to dobrý vzkaz. Je to něco, kdy říkáme, že aby bylo něco dobré, tak u toho musí být alkohol,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Netroufá si tvrdit, zda by u dětí kvůli zkušenosti s nealkoholickými nápoji – avšak s „alkoholickou“ příchutí – mohly vzniknout predispozice k tomu, aby v dospělosti častěji sahaly po tvrdém alkoholu. „Na to by se musel provést výzkum. Jsou děti, kterým alkohol nechutná, ať už samotný nebo v něčem. Anebo jsou děti, a to vím od lidí, které jsem léčil, které se v raném období setkaly s alkoholem a jejich zkušenost měla příjemnou podobu. Pro ně to bylo významné,“ dodal.

„Limonády“ s alkoholem

Na problematiku kolem dětí a konzumace „nealkoholických pivních nápojů“, upozorňuje již delší dobu kampaň Nechmel děti, za níž stojí Petr Freimann. „Spousta rodičů dává dětem pít alkoholické nápoje, potažmo pivní nápoje. Birelly a pivní mixy se tváří jako limonády, v reálu tomu však není. Čepovaný birell pomelo-grep obsahuje méně než 0,5 procenta alkoholu, což je pro dětský organismus problematické. Tato alkoholová část se však rumové Kofoly netýká,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

Překonaly závislost, teď chtějí být lepšími matkami. Pomoci mohou i volnočasové aktivity

Někdy během svého života se staly závislými na návykových látkách, díky svému odhodlání vše překonaly. Řeč je o ženách, které do Doléčovacího centra pro matky s dětmi v zařízení SANANIM přichází po úspěšné léčbě. Účastí ve volnočasových aktivitách absolvují poslední článek v cestě k abstinenci. Centrum však musí pro tyto aktivity shánět finance samo, náklady běžné dotace nepokryjí. Proto se s prosbou o pomoc obrací na veřejnost prostřednictvím sbírky na Znesnáze21.

U nové příchutě vidí jiný problém. „Jde o senzorickou část, návyk, ať už na chmelovou nebo zde rumovou chuť,“ zdůraznil. Samotný nápad, přijít na trh s limitovanou příchutí rumu, Freimannovi přijde nešťastný. „Do určité míry je zde nebezpečí. Principiálně, Kofola ani nealko piva nejsou nápoje pro děti a odpovědnost je na rodičích,“ pokračoval.

V rámci kampaně však v Nechmel děti zjistili, že si řada rodičů neuvědomuje, že i Birelly obsahují určité procento alkoholu. „Kdyby zde byla etická rovina výrobců, bylo by to skvělé,“ uvedl s odkazem například na to, že by firmy mohly u svých výrobků uvádět, od kolika let jsou vhodné ke konzumaci. „A položme si otázku: je nutné dětem tyto nápoje vůbec dávat, když můžeme vymyslet něco jiného? Místo toho, abychom řešili, zda mohou rumovou Kofolu, jim dát šťávu, vodu nebo čaj,“ dodal.

Tagy: