Chtěl lajky, při výzvě málem zemřel. 13letý chlapec z Británie se škrtil tak, že přišel o paměť

Výběr redakce
Riskantní zábava málem skončila tragédií. Jen s velkým štěstím unikl smrti malý chlapec ve Velké Británii při takzvané škrtící výzvě. Jeho matka ho našla s prokousnutým jazykem a obličejem pokrytým krví. Nyní šíří osvětu a před výzvou varuje další rodiče a děti.
Třináctiletý Lucas se rozhodl zúčastnit takzvané „tap out challenge“. Při ní se lidé sami, nebo za pomoci kamarádů, škrtí, a to až téměř do bezvědomí. Účastník výzvy má včas poklepáním naznačit, že chce skončit. To ale Lucas nestihl. Omdlel a upadl na zem. Při tom si prokousl jazyk a poranil hlavu. „Matka ho našla v hrozném stavu,“ píše web LADbible.
ČTĚTE TAKÉ: Dvacátníci v krizi. Už nejsou „nejšťastnější“. Ničí je sociální sítě a strach z budoucnosti
„Třásla jsem se a ptala se ho, co se stalo. On se dokola opakoval. Nedokázali jsme spolu normálně komunikovat. Neustále zapomínal všechno, co jsem mu už řekla,“ popsala jeho matka Amy Howsonová pro The New York Post. Lucas byl bez kyslíku asi 20 vteřin a přežil jen s velkým štěstím. Skončil v nemocnici s poškozením mozku, naštěstí se mu podařilo uzdravit - trpí však ztrátou krátkodobé paměti.
Jeho matka apeluje na všechny, ať se podobných výzev neúčastní, a zasazuje se za lepší monitorování sociálních médií. „Tato videa by měla být rozhodně kontrolována. Vím, že když jste dítě, myslíte si, že jste neporazitelní, ale nezkoušejte to,“ varovala.
Na sociálních sítích jsou videa, kde se podobných výzev účastní i malé děti. Nebezpečných výzev už přitom byla celá řada – od pojídání čisticích prostředků, strkání předmětů do zásuvek, nabádání k sebevraždě až například po hru, při které si lidé pouštějí na nohy různě těžké předměty.
Psychologové rodičům radí o podobných výzvách s dětmi citlivě hovořit. „Zeptal bych se jich, že jsem to viděl v televizi, a jestli se to u nich děje také. Děti se pak rozpovídají. Nejlepší čas je před spaním nebo při procházce nebo společné práci. Nemá cenu se jich ptát při příchodu ze školy,“ doporučil pro CNN Prima NEWS psycholog Jeroným Klimeš.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Falešné nahé fotky zaplavily Česko. Oběťmi jsou i děti základních škol, vypadají jako pravé