reklama

Nečekané dopady brexitu: Británie může zakázat prodej kožešin

Díky odchodu z EU může Velká Británie snadno zakázat prodej kožešin.
Foto: Pixabay

Před dvaceti lety se Velká Británie stala prvním evropským státem, který na svém území zakázal provoz kožešinových farem. Nyní by se mohl stát prvním státem, který zcela zakáže jejich prodej. Umožnil by jí to právě odchod z Evropské unie a jednotného evropského trhu.

reklama

Naprostý zákaz prodeje kožešin a výrobků z nich v celé zemi prosazuje sám ministr životního prostředí Zac Goldsmith. K prosazení zákazu by mohlo dojít, jakmile na konci letošního roku vyprší přechodné období po brexitu a Velká Británie tak opustí společný evropský trh. Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, nemůže Velká Británie obchod s kožešinami omezit, jelikož by tak omezila volný pohyb zboží v EU.

„Máme jedny z nejvyšších standardů welfaru na celém světě a to je pro nás zdrojem hrdosti i jasného pohledu na vztah naší země ke zvířatům,“ uvedla mluvčí ministerstva. „Kožešinové farmy jsou v této zemi zakázány již bezmála dvacet let. Jakmile bude ustanoven náš budoucí vztah s EU, vláda bude mít možnost zvážit další kroky ohledně prodeje kožešin.“

Od používání kožešin se odvracejí také malé i velké módní domy. V poslední době rozhodnutí nepoužívat je ve svých kolekcích oznámily například společnosti Giorgio Armani, Gucci, Calvin Klein či Versace. Zákaz provozu kožešinových farem však neplatí v celé Evropě – naposledy ho ale schválilo například Polsko, třetí největší producent kožešin na světě.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

reklama
Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama