Dolní komora polského parlamentu včera večer schválila novelu zákona o ochraně zvířat. Schválený návrh zakazuje chov zvířat na kožešinových farmách, využívání zvířat v zábavním průmyslu i některé rituální porážky.
Novelu ve čtvrtek večer schválily hlasy 356 poslanců, 75 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Nově schválený zákaz kožešinových farem vstoupí v platnost za dvanáct měsíců. Týká se všech „kožešinových“ zvířat s výjimkou králíků.
Kromě zákazu kožešinových farem se novela rozsáhle věnuje i rituálním porážkám. Podle nového nařízení bude o nutné kvalifikaci, podmínkách a metodách provádění rituálních porážek rozhodovat ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Komunity, které rituální porážky v současné době provádějí, budou mít nárok na kompenzaci ze strany státu, pokud jim bude znemožněna či omezena. Polsko patří mezi největší vývozce masa s certifikací košer do Izraele a evropských židovských komunit. Podle Polské asociace producentů masa bude mít navrhované omezení rituální porážky na odvětví rozsáhlé dopady.
Dalším schváleným bodem je zákaz dovozu zvířat do cirkusů, zákaz držení domácích zvířat na trvalém úvaze či vytvoření zvláštní rady pro zvířata, která bude sestávat ze zástupců zvířeckoprávních organizací, útulků, veterinářů a chovatelů. „Polské standardy ohledně zvířat nesmí být horší než ty v západních zemích,“ uvedl předseda vedoucí strany Jaroslaw Kaczynski.
Hlasování v parlamentu předcházela zvláštní schůze největší parlamentní strany Právo a spravedlnost, na které byli poslanci strany informováni o hrozících sankcích, pokud pro novelu nebudou hlasovat. Ve středu navíc došlo k demonstraci zastánců kožešinových farem a výrobců košer masa před ústředím vládnoucí politické strany.
Polsko je po Číně a Dánsku třetím největším producentem kožešin na světě – každý rok je zde jen kvůli kožešině zabíjeno více než pět milionů zvířat. Polské kožešinové farmy se s problémy potýkají již delší dobu. V posledních čtyřech letech byly uzavřeny téměř dvě stovky farem – téměř třetina celkového počtu kožešinových farem v zemi. Jen na počátku tohoto roku šlo o čtyři desítky provozů.