reklama

Polský sejm schválil novelu na ochranu zvířat. Kožešinové farmy skončí

Zákaz kožešinových farem je vyústěním dlouholeté kampaně zvířeckoprávních aktivistů. (Zdroj: Anima International)
Foto:

Dolní komora polského parlamentu včera večer schválila novelu zákona o ochraně zvířat. Schválený návrh zakazuje chov zvířat na kožešinových farmách, využívání zvířat v zábavním průmyslu i některé rituální porážky.

reklama

Novelu ve čtvrtek večer schválily hlasy 356 poslanců, 75 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Nově schválený zákaz kožešinových farem vstoupí v platnost za dvanáct měsíců. Týká se všech „kožešinových“ zvířat s výjimkou králíků.

Kromě zákazu kožešinových farem se novela rozsáhle věnuje i rituálním porážkám. Podle nového nařízení bude o nutné kvalifikaci, podmínkách a metodách provádění rituálních porážek rozhodovat ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Komunity, které rituální porážky v současné době provádějí, budou mít nárok na kompenzaci ze strany státu, pokud jim bude znemožněna či omezena. Polsko patří mezi největší vývozce masa s certifikací košer do Izraele a evropských židovských komunit. Podle Polské asociace producentů masa bude mít navrhované omezení rituální porážky na odvětví rozsáhlé dopady.

Dalším schváleným bodem je zákaz dovozu zvířat do cirkusů, zákaz držení domácích zvířat na trvalém úvaze či vytvoření zvláštní rady pro zvířata, která bude sestávat ze zástupců zvířeckoprávních organizací, útulků, veterinářů a chovatelů. „Polské standardy ohledně zvířat nesmí být horší než ty v západních zemích,“ uvedl předseda vedoucí strany Jaroslaw Kaczynski.

Hlasování v parlamentu předcházela zvláštní schůze největší parlamentní strany Právo a spravedlnost, na které byli poslanci strany informováni o hrozících sankcích, pokud pro novelu nebudou hlasovat. Ve středu navíc došlo k demonstraci zastánců kožešinových farem a výrobců košer masa před ústředím vládnoucí politické strany.

Polsko je po Číně a Dánsku třetím největším producentem kožešin na světě – každý rok je zde jen kvůli kožešině zabíjeno více než pět milionů zvířat. Polské kožešinové farmy se s problémy potýkají již delší dobu. V posledních čtyřech letech byly uzavřeny téměř dvě stovky farem – téměř třetina celkového počtu kožešinových farem v zemi. Jen na počátku tohoto roku šlo o čtyři desítky provozů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama