CNN Prima News nedostatek

nedostatek

Výpis příspěvků ke štítku „nedostatek“

Statisíce českých dětí nemají pediatra. Lékaři odcházejí do penze, mladých nástupců je málo

Každé desáté dítě v Česku nemá svého pediatra. Věkový průměr těchto specialistů je u nás kolem šedesáti let. V praxi to představuje problém pro řadu obcí, například v obci Veverská Bítýška v okrese Brno-venkov. Tamní pediatrička odchází do důchodu, ovšem najít za ni náhradu se nedaří. Rodiče tak řeší, kdo bude od října jejich dětem poskytovat zdravotní péči. Se stejnou komplikací se potýkají obce po celé zemi. Situace je vážná a vzhledem ke stárnutí obce pediatrů může být v budoucnu ještě kritičtější.

Mladí lékaři se bouří proti dalším přesčasům, hrozí bojkotem. Nejsou blbí, podpořil je Kubek

České zdravotnictví je podle některých lékařů a sester těsně před kolapsem. Říkají, že za to může dlouhodobý personální podstav. Pocit bezmoci teď prý ještě podtrhly nedávno schválené změny v zákoníku práce umožňující dvojnásobný počet přesčasových hodin. Zdravotní odbory v čele s mladými lékaři proto v pondělí vyzvali vládu, aby kontroverzní paragraf v novele zrušila. V opačném případě hrozí tím, že přestanou hodiny navíc sloužit úplně.

Léků bude dost, slibuje opět Válek. Má to však háček, distribuce drhne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už zase slibuje, že léků bude dost. Tentokrát mluvil hlavně o penicilinu, který podle lékárníků chybí. Stejně jako například některé léky na astma nebo alergie. Válek tvrdí, že než aby nějakému pacientovi chyběl, zajistí jeho nadbytek. I s rizikem, že by se později musel pálit. Opozice už se jen usmívá a mluví o bájné lhavosti ministra.

Čeští zemědělci v problémech. Veterinářů pro hospodářská zvířata je akutní nedostatek

Chovatelé krav, ovcí a třeba i koní se potýkají s nedostatkem zvěrolékařů. Mladí absolventi veterinární univerzity se podle Komory veterinárních lékařů raději věnují malým zvířatům, než aby se umazali ve stájích, kravínech a chlévech. Ministerstvo zemědělství proto chovatelům po absolvování školení umožňuje, aby dělali některé veterinární úkony sami.

V Německu nemá kdo pracovat. Firmy chtějí zavřít, nebo se přesunout do zahraničí

Páteř německé ekonomiky, a to malé a střední podniky, bije na poplach. Ukončit podnikání chce 26 procent středně velkých firem. Každá pátá společnost přemýšlí o tom, že převede svou činnost do zahraničí, ukázal průzkum Německého svazu malých a středních podniků (BVWM). Důvody? Vysoká daňová zátěž, nadměrná byrokracie a nedostatek kvalifikovaných pracovníků, píše web týdeníku Focus.