Nejdostupnější vozy zdražily v Česku za pět let až o polovinu. Kde rostly ceny nejméně?
Ceny osobních automobilů rostou a v současné době už není možné pořídit nový vůz pod 300 tisíc korun. Nejlevnější modely dokonce zdražily za posledních pár let téměř o polovinu, některé z nabídky postupně zmizely, částečně kvůli vyšším nákladům spojeným s plněním evropských norem. Jaká auta jsou momentálně nejdostupnější a kolik stála před pěti lety?
V roce 2021 stačilo na pořízení nového vozu šest průměrných platů, přičemž podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila měsíční mzda přes 38 tisíc korun. Spokojit se však řidiči museli s malým hatchbackem Hyundai i10, jehož cenovka začínala na 229 990 Kč a tehdy byla na trhu vůbec nejnižší.
K TÉMATU: Čínská auta zaplavují trh navzdory vysokým clům. V Česku se objevilo několik nových značek
Nabídka zahrnovala litrový tříválec s výkonem 67 koní v základní výbavě Start, kde bylo pouze to nejnutnější a o rádiu, klimatizaci či dálkovém ovládání centrálního zamykání mohli zákazníci jen snít. Ve vyšších specifikacích se objevovala i dvanáctistovka s 84 koňmi za více než tři sta tisíc korun a ve sportovně střižených verzích N Line byl k dostání přeplňovaný motor 1,0 T-GDI se silou rovných sto koní.
Současný výběr motorizací u Korejce je i přes modernizaci v podstatě totožný, jen ubylo pár koní pod kapotou a vrcholná pohonná jednotka má maximální výkon 90 k. Odlišné jsou však ceny. Hyundai i10 startuje na 339 990 Kč, což znamená navýšení o zhruba 48 procent. Zvýšila se však i průměrná měsíční mzda, která naposledy podle ČSÚ činila více než 48 tisíc korun.
To zároveň znamená, že i přes výrazný rozdíl v cenách mezi roky 2021 a 2026 potřebuje zákazník k pořízení vozu sedm průměrných platů místo předchozích šesti. Navíc však dostane mnohem bohatší výbavu, v níž je samozřejmostí například dotykový displej s navigací a rádiem, zadní parkovací senzory včetně kamery i řada bezpečnostních asistentů. Klimatizace však stále chybí. Podrobnosti o cenách a výbavách najdete zde.
Hyundai i10 patří mezi nejlevnější vozy na českém trhu. Se svým základním litrovým motorem se nicméně řadí i mezi ty nejpomalejší. Zdroj: Hyundai
Udržuje stejný kurz
Za podobnou cenu je dnes možné pořídit větší pětidveřový hatchback Dacia Sandero. Před pěti lety k jeho pořízení bylo potřeba sedm průměrných měsíčních platů a stejně tomu je překvapivě i nyní po dvou faceliftech. Malý Rumun totiž kopíruje procentuální růst mezd a z předchozích 271 tisíc se jeho cenovka zvýšila o čtvrtinu na 339 900 Kč.
Místo atmosférického tříválce však základ tvoří jeho přeplňovaná alternativa s výkonem sto koní a ve standardu má navíc zadní parkovací senzory, dešťový senzor a systém udržování v jízdním pruhu. Od vyšší úrovně Expression je k dostání ještě s dvanáctistovkou na LPG, která je dostupná rovněž s automatickou převodovkou. To už se ale dostáváme na částku vyšší než 400 tisíc korun. Kompletní ceník modelu najdete pod tímto odkazem.
Třetím nejlevnějším vozem na českém trhu je mini hatchback Kia Picanto s délkou 3,6 metru. I jeho vývoj cen měl podobnou křivku jako rumunský reprezentant, kdy se však před pěti lety ještě těsně vešel pod 270 tisíc korun s litrovým tříválcem o výkonu 67 koní. Taktéž bylo potřeba složit sedm průměrných platů, nicméně jeho míra zdražení je o dva procentní body vyšší než právě vývoj mezd a nyní si drobný Korejec účtuje 344 980 Kč.
K tomu přišel o manuální klimatizaci a výškově nastavitelné sedadlo řidiče, nicméně standard je bohatší o elektricky ovládaná zadní okna a navigaci. Zároveň zchudla nabídka motorů, kdy už není k dispozici přeplňovaný litrový tříválec ani zážehová dvanáctistovka. Ceník modelu Kia Picanto si prohlédněte zde. Najdete tam i výhodnější ceny minulého modelového roku.
Čtěte také
Dostupnější než předtím
Do našeho přehledu jsme pro srovnání přidali rovněž Škodu Fabii, která patří k nejprodávanějším vozům na našem trhu. Dnes se prodává za necelých čtyři sta tisíc korun a na pořízení je potřeba složit přes osm průměrných mezd. Když se koukneme na rok 2021, s cenovkou 279 900 Kč byla o téměř 43 procent dostupnější a zároveň na ni stačilo o jednu měsíční výplatu méně. Šlo však o doprodávající se starší generaci, kde nejdostupnější byl litrový tříválec MPI o výkonu 60 koní.
V témže roce se objevila i současná čtvrtá generace, jejíž cena začínala na 329 900 Kč. V nabídce již neměla základní výbavu Active a vedle toho představila modernizovaný tříválec se silou 80 koní. Dostupnost se tak výrazně zhoršila a zákazník potřeboval ke koupi téměř devět tehdejších průměrných platů. Ve srovnání s dnešní cenovkou 399 900 Kč se za necelých pět let zdražila o 21 procent, což je méně než růst mezd, čímž je v zásadě dostupnější než předtím. Kompletní ceník Škody Fabie si prohlédněte pod tímto odkazem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Celoroční pneumatiky mohou ušetřit desítky tisíc. V testu obstály, nejsou ale pro každého