reklama

Nejdřív mrazy, pak velký teplotní šok. Detailní předpověď počasí na Silvestra a Nový rok

Zatímco byla Česká republika přes vánoční svátky v mrazivém objetí, během tohoto týdne se začne pozvolna oteplovat. V úplném závěru přijde velký teplotní skok – na Silvestra a Nový rok se odpolední hodnoty mohou dostat na 10 až 15 stupňů Celsia, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V podobném duchu se ponesou také první dny roku 2022. Očekávat můžeme relativně suchý, teplý a slunečný začátek ledna.

reklama

Než se Češi pročekají k silvestrovským oslavám, budou muset na některých místech republiky ještě přetrpět mrazivé počasí. Přes víkend v různých koutech Česka klesaly teploty i pod -10 °C, podobně na tom bude severní část země během pondělí. Ve zbytku republiky se očekávají mrazy kolem -6 °C. Výjimkou nebude občasné slabé sněžení či mrholení, většinu času bude oblačno až zataženo.

V západním proudění se k nám bude dostávat vlhký vzduch s deštěm, který bude na podchlazeném zemském povrchu namrzat. Řidiči by si proto měli dávat velký pozor – na silnicích je totiž bude až do středy čekat nebezpečná ledovka, která se vytvoří přes noc. Na horách lze očekávat sněhové přeháňky.

Od poloviny týdne už to bude jenom lepší. Ve středu se teplota může vyšplhat na 6 °C, ve čtvrtek dokonce na 15 °C. Nejinak tomu bude také ve víkendovém závěru roku. „V posledních dvou dnech se odpolední teploty dostanou na rekordní hodnoty od 10 do 15 °C. Během silvestrovské noci se ojediněle teplota bude udržovat těsně pod 10 °C,“ uvedl ČHMÚ.

Na Silvestra bude nadále oblačno, na některých místech se může objevit také déšť. Zkraje nového roku budou teploty klesat jen mírně, stále by se měly držet i osm stupňů nad nulou, ranní minima se budou pohybovat nad nulou. Meteorologové předpovídají relativně teplý, suchý a místy i slunečný první lednový týden.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama