reklama

PŘEHLEDNĚ: Jaká pravidla budou platit přes svátky a na Silvestra?

Nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) představila novou sérii opatření proti šíření koronaviru. Na období svátků upravila například počet lidí na akcích, ale i u stolů v restauracích. Další opatření začnou platit těsně před Silvestrem a některá až po něm. Přečtěte si v přehledném článku CNN Prima NEWS, jaká jsou nová protiepidemická opatření.

reklama

Restaurace

Podniky fungující v gastronomii můžou i nadále zůstat otevřené, ale dojde na snížení počtu lidí u stolů. Od 29. prosince do 2. ledna u jednoho stolu budou moci sedět maximálně čtyři lidé. Nyní u něj může sedět až šest lidí. Specifické časové rozhraní má svůj důvod zejména při silvestrovských oslavách. Po nich, tedy od 2. ledna, se počty lidí u stolu vrací na aktuálních šest. Do restaurací budou moci nadále chodit pouze lidé po očkování či po prodělání nemoci. Ti se budou muset verifikovat pomocí QR kódů v aplikaci Tečka. PCR testy se do hry zatím nevrací. Od 26. prosince se zároveň ruší aktuální opatření předešlé vlády, které určovalo otevírací dobu. Nově bude časově neomezená.

 • Od 29. 12. do 2. 1. maximálně čtyři lidé u stolu.
 • Kontrola návštěvníků přes QR kódy v aplikaci Tečka.
 • Od 26. 12. se ruší současné omezení otevírací doby.

Kulturní akce a večírky

Na kulturní a podobné akce bude moci maximálně 1 000 lidí, kteří musí sedět. Pokud se jedná o akci, kde účastníci nesedí, tak na ní může být pouze 100 lidí. I zde nastane zpřísnění s ohledem na silvestrovské oslavy. Od 29. prosince do 2. ledna bude moci na večírcích a oslavách být maximálně 50 lidí. I u takových akcích mají organizátoři za úkol kontrolovat návštěvníky čtečkou QR kódů.

 • Kulturní akce maximálně s 1 000 sedícími lidmi.
 • Akce na stání maximálně se 100 lidmi.
 • Od 29. 12. do 2. 1. na večírcích a oslavách maximálně 50 lidí.
 • Kontrola návštěvníků přes QR kódy v aplikaci Tečka.

Obchody

Nová opatření se dotknou i otevírací doby obchodů v době mezi svátky. Na Štědrý den, tedy 24. 12. budou obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat otevřené, ale pouze do 12:00. Následující den, 25. 12. budou obchody zcela zavřené.

 • Obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních budou 24. 12. otevřeny maximálně do 12:00.
 • Obchody budou 25. 12. kompletně uzavřeny.

Testování ve školách

Vrací se testování žáků ve školách, které bude doplněno i o zaměstnance. Opatření začne platit s návratem žáků do škol po Novém roce a týkat se bude všech lidí bez rozdílů, tedy i očkovaných či po prodělání nemoci COVID-19 v nedávné době. Testování má zatím probíhat v prvních dvou týdnech po Novém roce a bude prováděno dvakrát týdně v pondělí a čtvrtek. Důvodem jsou obavy z varianty omikron.

 • Testování žáků i zaměstnanců škol bez rozdílu, tedy i očkovaných a po prodělání nemoci.
 • Testování započne po Novém roce, trvat bude zatím dva týdny.
 • Testování bude probíhat dvakrát týdně v pondělí a čtvrtek.

Třetí dávka

Nová vláda zároveň schválila urychlení aplikace třetí dávky vakcíny proti koronaviru pro řadu lidí. Nově si ji budou moci dát všichni lidé nad 30 let, kterým již uběhlo 5 měsíců od druhé dávky. Možnost započne od 27. prosince.

 • Třetí dávka vakcíny pro všechny nad 30 let.
 • Lidé musí mít 5 měsíců od druhé dávky.
 • Aplikování začne od pondělí 27. prosince.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama