reklama

Kulhánek vyzval Nejedlého, ať vrátí diplomatický pas. Nevím, proč ho vůbec má, říká Babiš

Externí poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý disponuje diplomatickým pasem, který mu usnadňuje cestování. Premiér Andrej Babiš v úterý v rozhovoru CNN Prima NEWS podotkl, že vůbec nechápe, proč ho vůbec má. Ministra zahraničí Jakuba Kulhánka vyzval, ať Nejedlému pas sebere.

reklama

Babiš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sdělil, že s Nejedlým nemá dobrý vztah. „Kritizoval jsem ho už při druhém kole volby pana prezidenta Zemana. Podpořil jsem prezidenta, ale kritizoval jsem jeho okolí. Nestýkám se s ním, proto jsem řekl panu Kulhánkovi, ať se na to podívá a řeší to,“ uvedl.

Existují obavy, že Hrad zneužíval pravomoci prezidenta, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat svůj úřad. Již dříve mnozí zpochybnili pravost podpisu prezidenta na svolání Poslanecké sněmovny. Policie nyní celou událost prověřuje.

Nejedlý: Klidně pas vrátím

Na dotaz, zda by měl v mít Nejedlý diplomatický pas, který usnadňuje cestování a jenž mu vydal někdejší ministr zahraničí Jan Kohout, Babiš odpověděl, že ne. „Nechápu, proč ho vůbec má,“ řekl. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek následně na sociálních sítích uvedl, že Nejedlého vyzval k tomu, aby diplomatický pas odevzdal.

„Vyzval jsem poradce prezidenta Martina Nejedlého, aby do sedmi dnů vrátil svůj diplomatický pas. Je nepravděpodobné, že by nyní pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty. Pokud do sedmi dnů diplomatický pas nevrátí, tak bude zneplatněn,“ napsal Kulhánek.

Nejedlý již dříve webu Deník N sdělil, že že diplomatický pas nepotřebuje. Podle jeho slov mu nikdy nepomohl k ničemu jinému, než že nemusel stát sám fronty na víza, když cestoval s prezidentem. „Odevzdám ho, když mi to napíšou, do té doby to ale dělat nebudu,“ uvedl.

Redakce CNN Prima NEWS Nejedlého na Hradě zastavila s žádostí o vyjádření. „S policií budu rozhodně spolupracovat,“ odpověděl k aktuálním krokům policie při prošetřování události. Na dotaz, co v úterý bude na Hradě dělat odvětil: „To je hloupá otázka.“

Babiš: S Mynářem jsem o stavu prezidenta nemluvil

Babiš se v rozhovoru CNN Prima NEWS vyjádřil i na účet hradního kancléře Mynáře. Toho dříve v úterý vyzval, aby na svůj post rezignoval. „Chápu obavy, že by někdo mohl zneužít prezidenta. Jediný, kdo by to mohl udělat, je Mynář, a proto jsem ho důrazně a bezpodmínečně vyzval, aby rezignoval,“ podotkl.

Dodal, že o zdravotním stavu prezidenta s Mynářem nekomunikoval. „Proč bych s ním měl mluvit? Mluvil jsem se Zavoralem, tam jsem čekal na termín schůzky s prezidentem, zatím ho ale nemám, protože je na JIP. Mynář pro mě nebyl partnerem ve vztahu ke zdraví prezidenta,“ doplnil.

Pětapadesátiletý Nejedlý působí jako ekonomický poradce prezidenta a je označován za jednoho z klíčových mužů Zemanova okolí. V minulosti se například účastnil Zemanova jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS
Politika

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama