Předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO) měl svolat Sněmovnu kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana. Na úterní tiskové konferenci se na tom shodli senátoři Miroslava Němcová (ODS) a Michael Canov (SLK). Vondráček figuruje v kauze kontroverzního prezidentova podpisu, sám tvrdí, že byl zavlečen do hry kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem.
Ústřední vojenská nemocnice poslala v pondělí Senátu dopis, ve kterém popisuje zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Jedním ze závěrů je, že hlava státu není aktuálně schopná vykonávat své pravomoci. Stejnou informaci přitom měl už od minulé středy kancléř Mynář. Ten přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s Vondráčkem, který si ze schůzky odnesl dokument svolávající Sněmovnu, přičemž o pravosti podpisu panují pochybnosti.
Babiš vyzval Mynáře k rezignaci. Pokud to neudělá, je připraven ho odvolat
Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval Vratislava Mynáře k rezignaci na funkci vedoucího prezidentovy kanceláře. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 by Babiš případné personální změny provedl sám, řekl webu iDNES.cz. Podle Babiše jsou Mynářovy aktivity hlavním problémem současného dění okolo zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. S aktivací článku 66 Ústavy by ale premiér ještě počkal.
„Vyčítám předsedovi Vondráčkovi, že v této věci nesvolal starou Sněmovnu. Několik týdnů nebude nikdo moci plnit roli velitele ozbrojených sil, to je hrubá chyba, i když nás asi nikdo nenapadne,“ řekl na tiskové konferenci senátor Canov.
Kritikou nešetřila ani Němcová. „Předseda vlády nekonal, veřejnost udržoval v tom, že je vše v pořádku. Předseda Sněmovny měl konat, o tom nemůže být sporu,“ pustila se do Vondráčka.
Ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznila, že situace je mimořádná, ale vzhledem k nečinnosti Vondráčka je schůze Sněmovny passé. „Místo toho, aby řešil, jak ochrání Českou republiku, zhoršoval stav prezidenta tajnou výpravou. V kombinaci s hradní kanceláří to vypadalo jak komplot. I Babiš měl informaci, kterou dostal v pondělí Senát,“ ohradila se.
Z událostí posledních dvou týdnů si myslí, že všichni aktéři v tom jedou společně. „Tvrdí, že s prezidentem mluvili, i když zdroje z Lán říkaly, že v tu neděli po volbách nebyl schopen mluvit. Česko bylo postaveno na práh ústavní krize a vinu za to nesou všichni, předseda vlády, Sněmovny i kancelář Hradu,“ prohlásila.
Vondráček se cítí jako součást scénáře
Vondráček se brání, že o zprávě ÚVN nevěděl a že byl prezident při vědomí. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že fotografie ze schůze s prezidentem existuje, ale je zatím „v záloze“, protože je na ní nemocný prezident. Nadále tvrdí, že Zeman skutečně podepsal listinu svolávající ustavující schůzi Sněmovny.
„Má fyzická omezení. Já se s ním potkal a mluvil. Mám pocit, že jsem sám součástí nějakého scénáře. Informaci o jeho stavu jsem měl mít, pak bych uvažoval, zda ho navštívit. Možná v přátelském módu, ne pracovním. Věřím ale, že přání setkat se se mnou pronesl pan prezident, na zbytek se zeptejte pana kancléře,“ pokračoval s tím, že se sám zeptá kancléře Mynáře a požádá ho o vysvětlení.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) byla schůzka zbytečná a Vondráček neměl s Mynářem za prezidentem chodit. Situací se bude odpoledne zabývat poslanecký klub ANO. Vondráček podle Babiše nejspíš nebude kandidátem hnutí ANO do vedení příští Sněmovny.
Aktivuje se článek 66?
Stálá senátní komise pro Ústavu se v úterý shodla na tom, že Miloš Zeman by měl přijít o své pravomoci. „Komise konstatuje, že podmínky stanovené článkem 66 Ústavy České republiky pro náhradní výkon funkcí prezidenta republiky jsou dány,“ stojí v prvním bodě usnesení, které má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.
Senát by měl rozhodnout ještě před ustavením nové Sněmovny, které je naplánované na 8. listopadu. Zda se dopis dostane někdy na veřejnost, není jasné.
„To, co mají média, je dominantní zprávou, kterou jsme měli všichni dostat. Zvažovali jsme možnost, jestli by bylo možné začernit některé pasáže a poskytnout dopis veřejnosti. Není naším úmyslem něco tajit,“ prozradila Němcová.