Nejlepší hry roku 2022: Severská řežba s bohem války či detektivka ze středověké kroniky

Uplynulý rok hrám příliš nepřál. Ve světě zmítaném válkou a dopady pandemie došlo k několika odkladům, nepovedeným uvedením na trh i nedostatku grafických karet či samotných herních konzolí. Přesto se hráči dočkali celé řady kvalitních a povedených titulů, vyjmenovaným úskalím navzdory. Redakce herního pořadu CNN Prima Gaming vybrala pětici titulů, které by neměl nikdo minout, a k tomu několik dalších doporučení na povedené hry vydané v roce 2022.

Elden Ring

Vysoká obtížnost, obrovský svět, ve kterém se ztratí i ostřílený dobrodruh, a děj, který se vypráví po vrstvách a v hádankách. Kvůli těmto vlastnostem možná na první pohled vypadá, že se akční fantasy Elden Ring od japonského studia FromSoftware snaží mířit na okrajové publikum, opak je ale pravdou. Hra v prvních dvou týdnech od uvedení na trh měla na kontě přes deset milionů prodaných kopií a po právu si vybojovala několik prestižních ocenění.

V obrovském a podmanivém světě – na němž částečně pracoval i spisovatel G. R. R. Martin stojící za Hrou o trůny – se v roli „Poskvrněného“ vydáváte do různých koutů Mezizemí ve snaze znovu nastolit řád, který rozbila chamtivost bohů a polobohů. Proti němu ale stojí stovky různých a velice obtížných nepřátel, jejichž skolení si mnohdy vyžádá jeden celý večer. Někdy i tři.

God of War: Ragnarök

Pokračování veleúspěšné řežby z roku 2018 neudělalo v hráčské obci žádnou ostudu. V playstationové exkluzivitě God of War Ragnarök se bůh války Kratos v kulisách severské mytologie vydá zastavit prorokovaný konec světa. Akční titul s hektickými souboji a filmově vyprávěným příběhem patřil k nejočekávanějším hrám roku 2022, což jsme už několikrát zmiňovali v pořadu CNN Prima Gaming.

Výše se můžete podívat na dlouhé zhodnocení virtuálního Ragnaröku s moderátory Janem Hrušovským a Michalem Kabelem. U nás se hra dočkala vřelého přijetí i poměrně netradiční formy reklamy. V Česku totiž byla ukována bojová sekera Leviathan, kterou Kratos používá v boji proti severským protivníkům.

Pentiment

Nejnovější počin od zkušeného amerického studia Obsidian Entertainment by se asi dal nejlépe popsat jako „hratelná středověká kronika“. V praxi je ale Pentiment propracovanou a napínavou detektivkou. Děj se točí kolem putovního umělce Andrease Malera, který dočasně zakotví v idylické alpské vesničce Tassing. Klid na své díla mít ale nebude.

Záhy totiž dostane za úkol rozplést záhadnou vraždu uvnitř kláštera. A jak už to bývá, zpočátku triviální zadání se začne rychle komplikovat. Pokud Pentiment nezaujme už na první pohled neokoukaným vizuálním ztvárněním, scénářem a výpravou rozhodně nezklame. Jen je na místě zmínit, že hra nemá české titulky, což některé hráče možná odradí.

Horizon Forbidden West

Další titul, který na jaře přikoval nejednoho nadšence do her k obrazovkám, bylo pokračování akční hry Horizon s podtitulem Forbidden West. V kůži mladé lovkyně Aloy se vydáváte na nebezpečnou výpravu na západní břeh někdejších USA, abyste odhalili původ nebezpečného viru a pokud možno i tajemství dávno zaniklé civilizace.

V postapokalyptických Spojených státech, kde vládne spíše flóra a mechaničtí dinosauři, není problém strávit dlouhé desítky hodin pouhým prozkoumáváním světa a lovem robotických stvoření. Majitelé PlayStationu 5 si navíc mohou užít benefity, které přináší výkonná konzole – po grafické stránce je totiž Horizon Forbidden West pastvou pro oči.

Total War: Warhammer 3

Výběr pěti nejlepších titulů roku 2022 doplňuje dlouho očekávaná fantasy strategie Total War: Warhammer 3. Hra je rozdělena na tahovou část, v níž se staráte o chod své říše, a bojovou část, ve které při střetech s nepřáteli přímo ovládáte mohutné armády na bitevním poli. Třebaže se hra zpočátku nevyhnula kritice kvůli nedoladěné kampani a chybám, v průběhu několika měsíců se jí podařilo velkou část neduhů napravit.

Na podzim navíc vyšla mohutná aktualizace s názvem Immortal Empires, která spojuje všechny tři díly Total War: Warhammer do kompletního monstrózního balíčku. V konečném výčtu si mohou virtuální vojevůdci užít stovky hodin zábavy s desítkami různorodých frakcí v jedné z největších strategií posledních několika let.

Které další hry stojí za pozornost?

V roce 2022 samozřejmě vyšlo mnohem více her, které si zaslouží čas i peníze náruživých hráčů. Pokračování tíživé adventury A Plague Tale: Requiem z prostředí zamořené středověké Francie zabodovalo svým surovým dějem, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga zase vtipem a hravostí. Nečekaným překvapením roku byl podle řady kritiků nezávislý kousek Vampire Survivors. Díky své akční a návykové hratelnosti se přes noc stal velkým hitem.

Dalším nenápadným objevem byl Cult of the Lamb, který pod na první pohled roztomilou kreslenou grafikou skrýval drsné souboje a okultistické motivy. Majitelé konzole Nintendo Switch si zase mohli užít třetí díl osvědčené RPG série Xenoblade Chronicles či japonské příšerky v adventuře Pokémon Legends: Arceus.

Nové díly pořadu CNN Prima Gaming odvysíláme příští rok po prezidentských volbách, a to v sobotu 4. února 2023. Do té doby můžete zhlédnout archiv starších dílů na webu cnnprima.cz. Za štáb vám přejeme krásné vánoční svátky.

Tagy:
válka Pokémon počítačové hry Francie videohry pořady CNN Prima NEWS Sony Nintendo Switch gaming herní konzole USA Gaming detektiv George R. R. Martin CNN Prima Gaming Elden Ring God of War Total War: Warhammer 3 Pentiment Obsidian Entertainment Horizon Forbidden West Warhammer Fantasy Battle Lego Star Wars FromSoftware