reklama

Nejosamělejší slon světa může konečně do nového domova

Nejosamělejší slon světa Kaavan se nyní dostane na místo, kde o něj bude řádně postaráno.
Zdroj: FOUR PAWS International

Pětatřicetiletý samec slona indického Kaavan z pákinstánské zoo se konečně dostane na místo, kde o něj bude postaráno. O uzavření zoo v Marghazaru rozhodl v květnu letošního roku islamabádský nejvyšší soud. Zoo byla proslulá svým špatným zacházením se zvířaty, nedostatečnou péčí a životními podmínkami.

reklama

Kaavan byl krátce po svém narození v roce 1985 darován srílanskou vládou právě Pákistánu. Od té doby žil v zoo v Marghazaru. Od roku 1990 mu dělala společnost slonice Saheli z Bangladéše. Ta však před osmi lety zemřela a Kaavan od té doby žil v zoo sám – tak si vysloužil přezdívku „nejosamělejší slon světa“. Po čtyřleté kampani, do které se zapojily i známé osobnosti z celého světa, islamabádské soudy rozhodl, že zchátralá zoo má být uzavřena a zvířata mají být přemístěna do azylů.

35 let svého života Kaavan strávil v nevhodných podmínkách.
35 let svého života Kaavan strávil v nevhodných podmínkách.
Zdroj: FOUR PAWS International

„Záchrana bohužel přišla pozdě pro dva lvy, kteří zemřeli při pokusu o převoz na konci července, když se je zdejší ošetřovatelé snažili dostat do přepravních klecí tak, že v jejich výběhu založili oheň,“ uvádí ve svém vyjádření organizace Four Paws, která Kaavanovu záchranu realizuje. Kaavan nyní podstoupil zdravotní prohlídku, během níž veterináři shledali, že má kvůli špatnému životnímu stylu značnou nadváhu a trpí spoustou fyzických neduhů – mezi jinými jde například o podvýživu či popraskané kopýtkovité nehty. Kromě toho ho ale sužují i psychické problémy. I u něj se totiž projevily známky stereotypního chování, které je pro zvířata chovaná v zajetí v zoo běžné. Samota a nedostatek podnětů u něj vyústily v závažné poruchy chování.

V zoo stále zůstává na třicet zvířat. Starají se o ně dobrovolníci.
V zoo stále zůstává na třicet zvířat. Starají se o ně dobrovolníci.
Zdroj: FOUR PAWS International

„Veterináři ale potvrdili, že je dostatečně v kondici, aby mohl být převezen, takže nyní podnikneme kroky k jeho přemístění,“ prohlásil mluvčí vídeňské organizace Four Paws Martin Bauer. Datum převozu zatím nebylo stanoveno. Kaavan ale zřejmě poputuje do azylu v Kambodži.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama