reklama

Nejosamělejší slon světa může konečně do nového domova

Pětatřicetiletý samec slona indického Kaavan z pákinstánské zoo se konečně dostane na místo, kde o něj bude postaráno. O uzavření zoo v Marghazaru rozhodl v květnu letošního roku islamabádský nejvyšší soud. Zoo byla proslulá svým špatným zacházením se zvířaty, nedostatečnou péčí a životními podmínkami.

reklama

Kaavan byl krátce po svém narození v roce 1985 darován srílanskou vládou právě Pákistánu. Od té doby žil v zoo v Marghazaru. Od roku 1990 mu dělala společnost slonice Saheli z Bangladéše. Ta však před osmi lety zemřela a Kaavan od té doby žil v zoo sám – tak si vysloužil přezdívku „nejosamělejší slon světa“. Po čtyřleté kampani, do které se zapojily i známé osobnosti z celého světa, islamabádské soudy rozhodl, že zchátralá zoo má být uzavřena a zvířata mají být přemístěna do azylů.

„Záchrana bohužel přišla pozdě pro dva lvy, kteří zemřeli při pokusu o převoz na konci července, když se je zdejší ošetřovatelé snažili dostat do přepravních klecí tak, že v jejich výběhu založili oheň,“ uvádí ve svém vyjádření organizace Four Paws, která Kaavanovu záchranu realizuje. Kaavan nyní podstoupil zdravotní prohlídku, během níž veterináři shledali, že má kvůli špatnému životnímu stylu značnou nadváhu a trpí spoustou fyzických neduhů – mezi jinými jde například o podvýživu či popraskané kopýtkovité nehty. Kromě toho ho ale sužují i psychické problémy. I u něj se totiž projevily známky stereotypního chování, které je pro zvířata chovaná v zajetí v zoo běžné. Samota a nedostatek podnětů u něj vyústily v závažné poruchy chování.

„Veterináři ale potvrdili, že je dostatečně v kondici, aby mohl být převezen, takže nyní podnikneme kroky k jeho přemístění,“ prohlásil mluvčí vídeňské organizace Four Paws Martin Bauer. Datum převozu zatím nebylo stanoveno. Kaavan ale zřejmě poputuje do azylu v Kambodži.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama