Nejosamělejší slon světa může konečně do nového domova

Pětatřicetiletý samec slona indického Kaavan z pákinstánské zoo se konečně dostane na místo, kde o něj bude postaráno. O uzavření zoo v Marghazaru rozhodl v květnu letošního roku islamabádský nejvyšší soud. Zoo byla proslulá svým špatným zacházením se zvířaty, nedostatečnou péčí a životními podmínkami.

Kaavan byl krátce po svém narození v roce 1985 darován srílanskou vládou právě Pákistánu. Od té doby žil v zoo v Marghazaru. Od roku 1990 mu dělala společnost slonice Saheli z Bangladéše. Ta však před osmi lety zemřela a Kaavan od té doby žil v zoo sám – tak si vysloužil přezdívku „nejosamělejší slon světa“. Po čtyřleté kampani, do které se zapojily i známé osobnosti z celého světa, islamabádské soudy rozhodl, že zchátralá zoo má být uzavřena a zvířata mají být přemístěna do azylů.

„Záchrana bohužel přišla pozdě pro dva lvy, kteří zemřeli při pokusu o převoz na konci července, když se je zdejší ošetřovatelé snažili dostat do přepravních klecí tak, že v jejich výběhu založili oheň,“ uvádí ve svém vyjádření organizace Four Paws, která Kaavanovu záchranu realizuje. Kaavan nyní podstoupil zdravotní prohlídku, během níž veterináři shledali, že má kvůli špatnému životnímu stylu značnou nadváhu a trpí spoustou fyzických neduhů – mezi jinými jde například o podvýživu či popraskané kopýtkovité nehty. Kromě toho ho ale sužují i psychické problémy. I u něj se totiž projevily známky stereotypního chování, které je pro zvířata chovaná v zajetí v zoo běžné. Samota a nedostatek podnětů u něj vyústily v závažné poruchy chování.

„Veterináři ale potvrdili, že je dostatečně v kondici, aby mohl být převezen, takže nyní podnikneme kroky k jeho přemístění,“ prohlásil mluvčí vídeňské organizace Four Paws Martin Bauer. Datum převozu zatím nebylo stanoveno. Kaavan ale zřejmě poputuje do azylu v Kambodži.

Tagy: