Největší úspěch ukrajinské ofenzivy v troskách? Jsme zpátky v Robotyne, tvrdí Rusové

Záporožské frontové město Orikhiv, ležící 15 kilometrů od Robotyne

Rusové pronikli do Robotyne

Ruské jednotky pronikly do vsi Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, kde se uchytily, uvedla ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Není jasné, zda se ukrajinští vojáci z obce úplně stáhli, poznamenala agentura Reuters. Napjatá situace nadále vládne na úseku fronty u města Avdijivka v Doněcké oblasti, uvedl hlavní ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj. Podle ruskojazyčného serveru BBC také řekl, že se někteří velitelé ukrajinských jednotek bojujících v oblasti mýlili, zejména pokud jde o vyhodnocení situace.

Ruské ministerstvo tvrdilo, že do obce vstoupily útočné skupiny motostřeleckého pluku podporované bojovými vozidly pěchoty a tanky poté, co se podařilo vyčistit cestu minovým polem a zaskočit nepřítele.

ČTĚTE TAKÉ: Ve vítězství Ukrajiny věří jen 13 procent Čechů. Podle třetiny skončí válka kompromisem

Zprávy o bojích o Robotyne přicházely i v předchozích dnech, ukrajinské velení ale uvádělo, že se obráncům daří útoky odrážet.

Srpnové osvobození Robotyne se považovalo za největší úspěch loňské ukrajinské ofenzivy.

Ruské útoky na této části fronty začaly hned poté, co ruská armáda dobyla město Avdijivka, ležící asi 150 kilometrů na severovýchod od Robotyne. Stalo se tak po čtyřech měsících opakovaných útoků. Rusové tvrdí, že po Avdijivce dobyli na tomto úseku fronty v Doněcké oblasti také vsi Poběda u Marjinky a Lastočkyne ležící asi dva kilometry západně od Avdijivky.

Ukrajinští vojáci podle armádního mluvčího opustili Lastočkyne a zaujali pozice na linii Orlivka-Toneňke-Berdyči, aby zastavili další ruský postup na západ. Ukrajinské jednotky se také stáhly z menších obcí Severne a Stepove, uvedl Dmytro Lychovij, mluvčí ukrajinského uskupení Tavrija, které bojuje proti ruským silám na tomto úseku fronty.

„Zvlášť napjatá situace vznikla v avdijivském a záporožském směru, kde se ruské útočné jednotky snaží prolomit obranu našich vojsk a dobýt osady Toneňke, Orlivka, Semenivka, Berdyči, Krasnohorivka. Tvrdé boje pokračují v oblastech Verbove a Robotyne, nad kterými se nepřítel snaží získat zpět kontrolu,“ uvedl Syrskyj.

Na frontě u Avdijivky se podle Syrského „ukázaly určité nesprávné odhady jednotlivých velitelů, pokud jde o pochopení situace a vyhodnocení nepřítele“.

„To ovlivnilo stabilitu obrany v některých směrech,“ dodal hlavní velitel. Naopak pochválil jednotky 3. útočné a 25. samostatné výsadkové brigády, které podle něj „vyřídily nepřítele, který pronikl na okraj Orlivky“.

Proruské kanály na Telegramu podle BBC píší, že ruští vojáci vstoupili do vesnic Toneňke a Orlivka. O postupu ruských vojsk v oblasti těchto obcí informuje také ukrajinský projekt DeepState.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stačí jediná chyba Rusů a přijde tvrdý trest. CNN ukázala, jak funguje tajná zbraň Ukrajinců

Tagy:
válka invaze Ukrajina Rusko Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu Avdijivka Robotyne Severn