Banksy v Praze! Nejzáhadnější umělec světa tu má výstavu

Banksy je umělec, který pozvedl pouliční graffiti na umělecké dílo. Jeho výtvory se dostaly z ulice do nejslavnějších galerií světa a sběratelé za jeho díla platí miliony korun. Teď se na jeho díla můžeme podívat i v Česku. V pražské galerii Mánes začíná výstava The world of Banksy – The immersive experience.

Jeho umění zná každý a jeho identitu nikdo. Řeč je o streetartovém umělci s pseudonymem Banksy, jehož díla kombinují graffiti a často nesou politické nebo kulturní poselství. Umělce znají po celém světě i ti, kteří nenavštěvují galerie nebo jim současné umění nic neříká.

Podívat se na Banksyho díla mohou nyní konečně i čeští návštěvníci. V pražské galerii Mánes v pátek 5. června začíná výstava The world of Banksy – The immersive experience, která potrvá do 27. září. K vidění bude téměř sto umělcových výtvorů.

Známá díla

Banksyho díla dokáží fanoušky pobavit, ale i šokovat. Jako například během aukce jeho nejznámějšího obrazu Dívka s balónem, který se vydražil za 30 milionů. Hned po vydražení si majitel chtěl obraz vzít, ale ten se sám od sebe skartoval v rámu.

Za umělcova díla jsou sběratelé ochotni zaplatit i miliony korun. Banksyho nejdražším obrazem jsou šimpanzi v jednacím sále Dolní sněmovny britského parlamentu (originální název Devolved parliament, pozn. red.). Toto dílo se prodalo za neuvěřitelných 287 milionů korun.

Známá je i Banksyho parodie na Disneyland, kdy umělec postavil známý zábavní park, ale trošku drastičtěji. Disneyho hrad byl postavený ze starých prken v černé barvě, jednou z plastik byla mrtvá Popelka v převráceném kočáru nebo tam byla kosatka, co vyskakuje ze záchodu do bazénku.

O tom, kdo Banksy skutečně je, se stále spekuluje. Řada umělců se za něj vydávala, ale skutečný král graffiti street artu zatím svou identitu neprozradil. V hledáčku je ovšem člen kapely Massive Attack Robert del Naja. Ten se umění a graffiti věnuje od dětství a když někde kapela hraje, objeví se v tom samém městě nová věc od Banksyho. Náhoda?

Banksy zůstává věrný motivům

Na Banksyho díla se nyní můžete podívat i v Praze. „Banksyho díla jsou rozesetá ve veřejném prostoru po celém světě. Převést kusy zdí, dveře nebo výlohy je velmi těžké, ale dá se provést digitální vizualizace v galerijním prostoru. Ovšem jsou zde k vidění i jeho artefakty nebo grafické listy v originále,“ řekl pro CNN Prima NEWS Jiří Jaskmanický, kurátor výstavy. Banksy podle něj zůstává od 90. let minulého století věrný své filozofii i motivům, jako jsou děti, policisté, opice či politici.

Jaskmanický také vysvětlil, jak se dělá výstava umělce, jehož identita není známá: „Toto je projekt, který již několik let běží po celé Evropě. V současnosti podobná výstava probíhá v Paříži a Barceloně. Koncept spočívá v tom, že se vyberou nějaká díla z Banksyho produkce a dá se dohromady výstava, jako právě tady v Mánesu.“

„Máme velmi pečlivě zjištěno, že umělec navštíví inkognito každou svou výstavu,“ prozradil Jaskmanický. Může se tak stát, že návštěvníci pražské výstavy pravého Banksyho potkají a nebudou o tom vůbec vědět.

Tagy: