reklama

Banksy v Praze! Nejzáhadnější umělec světa tu má výstavu

Banksy je umělec, který pozvedl pouliční graffiti na umělecké dílo. Jeho výtvory se dostaly z ulice do nejslavnějších galerií světa a sběratelé za jeho díla platí miliony korun. Teď se na jeho díla můžeme podívat i v Česku. V pražské galerii Mánes začíná výstava The world of Banksy – The immersive experience.

reklama

Jeho umění zná každý a jeho identitu nikdo. Řeč je o streetartovém umělci s pseudonymem Banksy, jehož díla kombinují graffiti a často nesou politické nebo kulturní poselství. Umělce znají po celém světě i ti, kteří nenavštěvují galerie nebo jim současné umění nic neříká.

Podívat se na Banksyho díla mohou nyní konečně i čeští návštěvníci. V pražské galerii Mánes v pátek 5. června začíná výstava The world of Banksy – The immersive experience, která potrvá do 27. září. K vidění bude téměř sto umělcových výtvorů.

Známá díla

Banksyho díla dokáží fanoušky pobavit, ale i šokovat. Jako například během aukce jeho nejznámějšího obrazu Dívka s balónem, který se vydražil za 30 milionů. Hned po vydražení si majitel chtěl obraz vzít, ale ten se sám od sebe skartoval v rámu.

Za umělcova díla jsou sběratelé ochotni zaplatit i miliony korun. Banksyho nejdražším obrazem jsou šimpanzi v jednacím sále Dolní sněmovny britského parlamentu (originální název Devolved parliament, pozn. red.). Toto dílo se prodalo za neuvěřitelných 287 milionů korun.

Známá je i Banksyho parodie na Disneyland, kdy umělec postavil známý zábavní park, ale trošku drastičtěji. Disneyho hrad byl postavený ze starých prken v černé barvě, jednou z plastik byla mrtvá Popelka v převráceném kočáru nebo tam byla kosatka, co vyskakuje ze záchodu do bazénku.

O tom, kdo Banksy skutečně je, se stále spekuluje. Řada umělců se za něj vydávala, ale skutečný král graffiti street artu zatím svou identitu neprozradil. V hledáčku je ovšem člen kapely Massive Attack Robert del Naja. Ten se umění a graffiti věnuje od dětství a když někde kapela hraje, objeví se v tom samém městě nová věc od Banksyho. Náhoda?

Banksy zůstává věrný motivům

Na Banksyho díla se nyní můžete podívat i v Praze. „Banksyho díla jsou rozesetá ve veřejném prostoru po celém světě. Převést kusy zdí, dveře nebo výlohy je velmi těžké, ale dá se provést digitální vizualizace v galerijním prostoru. Ovšem jsou zde k vidění i jeho artefakty nebo grafické listy v originále,“ řekl pro CNN Prima NEWS Jiří Jaskmanický, kurátor výstavy. Banksy podle něj zůstává od 90. let minulého století věrný své filozofii i motivům, jako jsou děti, policisté, opice či politici.

Jaskmanický také vysvětlil, jak se dělá výstava umělce, jehož identita není známá: „Toto je projekt, který již několik let běží po celé Evropě. V současnosti podobná výstava probíhá v Paříži a Barceloně. Koncept spočívá v tom, že se vyberou nějaká díla z Banksyho produkce a dá se dohromady výstava, jako právě tady v Mánesu.“

„Máme velmi pečlivě zjištěno, že umělec navštíví inkognito každou svou výstavu,“ prozradil Jaskmanický. Může se tak stát, že návštěvníci pražské výstavy pravého Banksyho potkají a nebudou o tom vůbec vědět.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama