reklama

Nemáme majitele se sídlem v daňových rájích, ohrazují se Smartwings

Akcionáři letecké společnosti Smartwings odmítají, že by v jejich majetkové struktuře figurovaly subjekty, které jsou registrované v daňových rájích. Ze Smartwings prý do nich neodtekla a ani neodteče ani koruna, řekl Jiří Šimáně.

reklama

Čeští akcionáři aerolinií Smartwings, společnosti Unimex Group a EH Group se důrazně ohradili proti tvrzení, že v majetkové struktuře letecké společnosti figurují firmy, které by byly registrované v daňových rájích mimo Evropské společenství. Podle jejich zástupců jde o nepravdivé informace, které „s neustálou pravidelností šíří někteří politici“.

„Stoprocentním vlastníkem zahraničního akcionáře Smartwings, společnosti Rainbow Wisdom Investments Limited se sídlem v Hongkongu, je státní korporace CITIC Group Corporation,“ uvedla v prohlášení tisková mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Beneficial owner, tedy osoba skutečného vlastníka, CITIC Group Corporation je podle ní ministerstvo financí Čínské lidové republiky.

„Ze Smartwings nikdy neodtekla a ani neodteče žádná dividenda do takzvaných daňových rájů. Smartwings platí daně v České republice a za 22 let trvání společnosti si akcionáři vyplatili dividendy pouze jednou, a to do české mateřské společnosti,“ uvedl Jiří Šimáně, předseda představenstva leteckého dopravce.

Zdanění dle mezistátní dohody

Pokud je příjemcem dividendy český subjekt se sídlem na území ČR, je tato dividenda předmětem daňového řízení. „Pokud by šly dividendy do sídla společnosti Rainbow Wisdom Investments Limited v Hongkongu, byly by zdaněny podle mezistátní dohody,“ dodala Dufková.

Informaci o tom, že někteří z akcionářů Smartwings spadají do jurisdikce Britských panenských ostrovů nebo Nizozemska, přinesl pirátský poslanec Jan Lipavský. Z dokumentů, které poskytl CNN Prima NEWS, vyplývá, že společnost Rainbow Wisdom Investments, jíž patří 49,9 % Smartwings, je v majetku firmy Hengxin Enterprises Limited registrované na Britských panenských ostrovech.

Dalších asi 12,5 % akcií pak spadá pod křídla společností JADA Investments a Neville Investments registrovaných v Nizozemsku, v nichž mají mít podíl Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Zbývající akcie vlastní Jiří Šimáně, Jaromír Šmejkal, Roman Vik a Lenka Viková – ať už přímo, nebo prostřednictvím dalších firem registrovaných v České republice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana
Partie

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že současná vláda v mnohém zaspala. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

reklama

Domácí zpravodajství

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

Aktualizováno

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama