reklama

Rozzáří se Allianz Arena duhovými barvami? Němci chtějí protestovat proti Orbánovi

Do netradičního hávu by se měla při středečním utkání fotbalového Eura 2021 Německo–Maďarsko zahalit mnichovská Allianz Arena. Na severu Mnichova u velké dálniční křižovatky, kde stadion stojí, by měla ve středu do okolí zářit duhová, znak homosexuální komunity. To vše na protest proti politice maďarského premiéra Viktora Orbána.

reklama

Maďarský parlament před týdnem schválil zákon, který omezuje práva mladých lidí na informace o homosexualitě a transsexualitě. Tento zákon je považován za zvláštní zájem premiéra Viktora Orbána. Proto se v Německu, které tolik propaguje různorodost a odmítá diskriminaci skupin, ozývají zvlášť hlasité požadavky na jasné vymezení se proti takovému postupu v zemi Evropské unie.

Program ME 21. června

Skupina C
18:00 hodin, Ukrajina–Rakousko
18.00 hodin, Severní Makedonie – Nizozemsko

Skupina B
21:00 hodin, Finsko–Belgie
21:00 hodin, Rusko–Dánsko

Kompletní rozpis

Mnichovská městská rada požaduje, aby byla Allianz Arena právě při zápase Německa s Maďarskem osvětlena duhovými barvami. „Hlavní město Bavorska se hlásí k rozmanitosti, toleranci a skutečné rovnosti ve sportu i v celé společnosti,“ stojí v návrhu.

Městští radní chtějí také, aby byla mnichovská radnice vyzdobena duhovými vlajkami. „U příležitosti zápasu mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem je důležité, aby Mnichov viditelně vyjádřil solidaritu s komunitou LGBT v Maďarsku, která trpí současným zpřísňováním homofobní a transfobní legislativy ze strany maďarské vlády,“ píší bavorští a mnichovští politici. Utkání s Maďarskem je příležitostí „vyslat signál, že Mnichov představuje pestrou, rozmanitou a tolerantní společnost“.

Mnichovský starosta Dieter Reiter (SPD) chce již v pondělí lobbovat u zástupců Evropské fotbalové unie (UEFA) a Německého fotbalového svazu za duhovou arénu. Nechce čekat na středu, den zápasu, kdy by se mělo rozhodovat. „Po podání žádosti všemi frakcemi budu již začátkem týdne kontaktovat pořadatele, UEFA a německý svaz,“ uvedl v sobotu pro německou agenturu DPA Reiter a doplnil: „Je to důležité znamení tolerance a rovnosti.“

Lesbická a gay asociace v Německu uvítala myšlenku, že by mnichovská aréna byla při středečním vyvrcholení skupiny F proti Maďarsku osvětlena duhovými barvami. „Zejména proto, že jsme navíc v měsíci hrdosti. To by byl jasný signál,“ řekl DPA člen národní rady LGBT komunity Christian Rudolph, který je zároveň kontaktní osobou pro genderovou a sexuální rozmanitost Německého fotbalového svazu. Proto i Lesbická a gay asociace v Německu vyzvala podle Rudolpha Evropskou fotbalovou unii k podpoře projektu obarvení Allianz Arena „na duhovo“.

Brankář Neuer s duhou na paži

Rudolph také zmínil kapitánskou pásku v duhových barvách, kterou měl brankář německé reprezentace Manuel Neuer na své levé paži při obou duelech letošního Eura proti Francii a Portugalsku. „Ne, ne, nebyla to jednorázová záležitost,“ pravil Neuer a vysvětlil: „A budu v tom pokračovat. Vím, že mužstvo za tím a za mnou stojí. Na takových akcích, jako je Euro, to má ještě větší smysl. Je důležité, aby takové protestní akce už nebyly zakázané.“ Sport by se podle něj neměl skrývat a musí si stát za svými hodnotami.

Ještě během tohoto šampionátu, v sobotu 26. června, pořádá Lesbická a gay asociace v Německu digitální demonstraci „SportPride 2021“ za zviditelnění a podporu všech leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a intersexuálů ve sportu.

Tagy:
Německo Mnichov protest Viktor Orbán Maďarsko UEFA LGBT fotbal Německý fotbalový svaz EURO 2021 Dieter Reiter Allianz Arena Manuel Neuer duhová barva
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Turnaj končí pro české kvarteto v ženské štafetě, je mimo postupující osmičku. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky naopak postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

Mladík z Prahy vyhrožoval, že najede autem do lidí. Hrozí mu tři roky

Mladík z Prahy podle policie vyhrožoval na sociálních sítích, že najede autem do lidí. Policie podezřelého dopadla 17. července a skončil ve vazbě. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Muž byl obviněn z nebezpečného vyhrožování, za které mu hrozí až tři roky vězení. Co muže k výhrůžkám vedlo, zatím policie neví.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama